Kültür

Batum Havalisi'nden Anlamlı sergi

Batum Havalisi'nden Anlamlı sergi
2014.08.04 00:00
| | |
5877

Beykoz Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği 'nin Gecesi'ndeki ‘sergi' ilgi çekti.

Beykoz Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği'nin Çayır Festivalidolayısıyla gerçekleştirdiği gecede ‘bir ilk’yaşandı. Sahne yanına konuşlandırılan 'mini sergi' geceye katılanların ilgisini çekti. Türkiye'de milletvekili, vali gibi üst düzey bürokratlık yapanBatumluların fotoğraf ve özgeçmişlerinin yer aldığı sergide, yine Cumhuriyet'in ilk yıllarındaAnadolu'da görev yapan ve hizmet eden ünlü simalara yer verildi. Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç ile birlikte sergiyi gezen Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, burada konuklara bilgi verip, uzun süre sohbet etti.

Batumlular Gecesi'ne Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç'ın yanısıra, Beykoz Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç ileYönetim Kurulu Üyeleri, Gürcistan Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kasap veBeykozlu vatandaşlar katıldı.

Sunuculuğunu Topal Osman Filmi'nin Rauf Orbay'ı Erdal Dalcı'nın gerçekleştirdiği gecede,Ali Kemal KılıçMısırSuriyeFilistin gibi Müslüman Devletleri'nde meydana gelen olaylardan üzüntü duyduğunun altını çizerek, "Buralarda yaşayan Müslüman kardeşlerimizin akan kanının dinmesini Yüce Allah'tan niyaz ederim" diye konuştu. Tüm dünyaya huzur ve barışın hâkim olmasını istediğini kaydeden Beykoz Batum HavalisiYardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç, şunları söyledi:

"Gürcistan Dostluk Derneği ile birlikte ortaklaşa yaptığımız çalışma sonucu ortaya çıkan sergimizde yer alan çalışmalar, derneğimizin en büyük hazinesidir. Bizler, dernek olarak, Gürcü Kültürü'nü tanıtma ve yaşatma mücadelesi veriyoruz. Bizler Beykoz Kültürü'nün bir zenginliğiyiz"

Düzenlenen gecede, Beykoz Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan 'kısa film' de izleyicilere sunuldu. Beykoz'da bulunan derneğin geçmişte yaptığı eğitim, kültür çalışmaları ekrana yansıtırken, bu sırada dernekte verilen Gürcücedersleri ve çeşitli 'Gürcü Yemekleri' tanıtımlarının yapıldığı programlar izlendi.

Gürcistan Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kasap da gecede sahne alarak,'Kafkasya’nın yerli halklarından ve dünyanın en eski milletlerinden olan Gürcüler' hakkında geniş bir bilgi verdi. Türklerin ve Gürcülerin tarihsel dostluğunu ortaya koyan belgesel biyografi kitabı 'Osmanlı Gürcüleri' adlı kendi yazdığı eserden alıntılar yapan Murat Kasap,Gürcülerin tarihini, İslamiyet’in Gürcistan’da yayılışını, Osmanlı ve Gürcü kaynaklara dayandırarak, örneklerle anlattı. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ali Kemal Kılıç, Batum Havalisi, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"