Başyazar klasiği

  • 2014.07.20 00:00
  • Okunma: 10358 kez

Kader GÜR


Yazımın başlığına klasik dedim… Çünkü büyük umutlarla Beykoz’da estirilmeye çalışılan değişim rüzgarı yine klasik bir havaya bürünmeye başladı. Bu klasik anlayışın getirmesi muhtemel sonuçların yol açabileceği korkuların faturası kime kesilebilir?

Daha önce belirtmiştim; “Yücel Çelikbilek” ismi AK Parti siyaseti için önemli bir isim… Bunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Çelikbilek’in adaylığını açıkladığı gün söylediği, ‘kendi akrabalarının oyunu alsa seçimi kazanır’ şeklindeki ifadelerinden de anlamak mümkün…  Başbakan Erdoğan’ın söylediği bu sözler, Çelikbilek potansiyeline çok güvendiğinin açık bir göstergesi olsa da, 29 Mart 2009 Seçim sonuçlarına yansımış mıdır, buna bakmak lazım.

Bana göre Erdoğan’ın bu sözleri karşılıksız kalmıştır… Zorda olsa kazanılan seçimin sonuçlarına etki eden başka faktörler olmuştur. Bunlar önümüzdeki günlerde tartışma konusu olacak kadar önemli şeylerdir.

Yücel Çelikbilek’in başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte, Beykoz’a hizmet etmek adına göstermiş olduğu çaba gerçekten üst düzeydedir ve üst düzey makamlarla bu mücadelesini sürdürmektedir. Buna diyecek sözümüz yoktur. Çelikbilek şu anda Beykoz’a hizmet etmek adına başlatmış olduğu mücadele içinde olan birçok konuyu kamuoyuyla paylaşmıyor, çünkü söz konusu projelerin gerçekleştirilememesi durumunda kendisine yoğun muhalefet edileceğini biliyor.

Bundan 10 yıl önce Beykoz’da Belediye Başkanlığı, ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 10 yıl üst düzey bürokrat olarak görev yapan Çelikbilek, 15 yıl bizzat hizmet makamlarında bulunmuş, uzunca yıllarda aktif siyasetin içinde yer almış bir isimdir… Haliyle bu süreçte yaşı kemale eren önemli bir siyaset adamı unvanı kazanmıştır.

İşte bu nedenledir ki, Çelikbilek’i, 29 Mart Seçimleri’nde vaat ettiği projelerini gerçekleştirememesi durumunda, “nasılsa son dönemi… Artık hiç bir şeyi önemsemiyor. Seçim kazanmak gibi bir derdi yok” ifadelerinin toplumda egemen olacağı bir süreç beklemektedir.

Yani özetle; Çelikbilek bu sözlere muhatap olmak istemiyorsa, vaat ettiği projelerini gerçekleştirmesinin yanında Beykoz’a has dedikodulara da fırsat vermemelidir. Hiçbir kale dışarıdan müdahaleyle yıkılmamıştır.

Çelikbilek ne yapıyor?

Çelikbilek’in siyasi anlamda projelerini gerçekleştirecek gücü vardır… Fakat bu güç Beykoz’da değildir. Bu güç Çelikbilek’in Beykoz Belediye Başkanı olmasının ilk adımını atan Ankara gücüdür…

Çelikbilek bu nedenle de ayrı bir rahatlık yaşamakla birlikte, partisini Beykoz’da zirveye taşıyan ve 29 Mart Seçimleri’ni kendisine kazandıran gücü gram gram harcamaya devam etmektedir. Harcanmaya çalışılan güç içinde bulunanların birçok şeyin farkında olması, Beykoz’un önümüzdeki günlerde oldukça hararetli tartışmalar yaşayacağının işaretlerini vermektedir.

Çelikbilek, cesaretli adımlar atıp Beykoz’da başka tartışma konuları oluşturamaması durumunda bütün gözler içeride yaşananlara dönecektir ki, bu en fazla kendisine zarar verecektir. Seçimden yeni çıkılmış olması hasebiyle, birçok şeyin dile getirilmesini erken olduğu gerekçesiyle erteleyen zihniyet yıpratma politikasına başlayacaktır.  Bunlar arasında, Çelikbilek’in bölgecilik yaptığı söylentileri en üst sıralarda olacaktır.

Beykoz’da Muharrem Ergül’ü aday göstermeyip Yücel Çelikbilek’in aday gösterilmesinin bir anlamı olmalı… Bunu Beykoz halkı beklemekle kalmayıp bir an önce farkı fark etmek istiyor.

Bu fark 2011 yılında yapılacak seçimlere kadar barizleşmezse, seçimden alınacak sonuçlar muhalefetin elini güçlendirecek, Korkarım ki, bir dönem Dost Beykoz Haber Müdürü olan dostumuz Adem Sefer’de bu süreçten nasibini alacaktır.

Yazarın Yazıları