Güncel

Başkomutan Beykoz'da saygıyla anıldı

Başkomutan Beykoz'da saygıyla anıldı
2014.11.10 00:00
| | |
8621

Video galeri

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Beykoz Kaymakamlığı tarafından düzenlenen resmî törenle anıldı.

Siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı anma töreninde Beykoz'un mülki ve yerel yöneticileri tam kadro yer aldı. Tören sonunda ise Beykoz Eğitime Destek Derneği'nin birkaç üyesi, Atatürk Anıtı’nın kenarında kitap okuyarak, toplumsal bir mesaj vermeye çalıştı. Cumhuriyetin Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 76. yılında saygıyla, sevgiyle ve rahmetle yâd edildi.

“Saat 09.05’te hayat durdu!”

Beykoz Belediye Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı’nın önünde gerçekleştirilen törene, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, İstanbul Boğaz Komutanı Tümamiral Ercüment Tatlıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Kuyu, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, MHP İlçe Başkanı Akif Taşdemir, İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Toprak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Halk Eğitim Müdürü Beycan Kal, Beykoz Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serkan Öcalmaz, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Geleneksel 1 dakikalık saygı duruşunun 10 Kasım olması dolayısıyla 2 dakika yapıldığı törende, İstiklâl Marşı da coşkulu bir şekilde söylendi. Saat 09.05’i gösterdiğinde Beykoz’da hayatın tamamen durduğu anlaşıldı. Trafikte ilerleyen araçlar, tören alanından yükselen siren sesini duyar duymaz kontak kapattı.

Atatürk Anıtı’na çelenk bırakma merasiminde ise Kaymakamlık, Boğaz Komutanlığı ve Beykoz Belediyesi'nin peşi sıra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, AK Parti, CHP, MHP, İP gibi siyasi partiler ve BEDES, Atatürkçü Düşünce Derneği gibi sivil toplum kuruluşları da çelenk sundu. Törende dikkat çeken ise saygı duruşu sırasında ülkücülerin bozkurt işaretini yapan bir partiliye MHP Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir'in sessizce "Yapma!" diyerek uyarması oldu. Öte yandan İşçi Partisi'nin bir üyesinin de tören alanında çelenk bırakırken, ceketinin cebinde Aydınlık gazetesini görünür bir şekilde gezdirmesi dikkat çekti.

“BEDES’ten kitap okuma eylemi”

Beykoz Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 10 Kasım Törenleri'nin sona ermesinin ardından Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES) Üyesi bir kaç kişi, Başkanları Gülay Demirel'in öncülüğünde Atatürk Anıtı'nın yanına geldi. Burada bir süre kitap okuyarak eylem yapan BEDES üyeleri, ilçe halkına mesaj vermek istedi. BEDES Başkanı Gülay Demirel, Dost Beykoz'a özel olarak yaptığı açıklamada, günümüzde Atatürk ilke ve inkılâplarının yeterince anlaşılamamasının tek nedeni olarak ‘kitap okuma kültürünün edinilmemesini’ gördüğünü söyledi. Kitap okuyarak Atatürk'ün ve eserlerinin daha iyi anlaşılacağını ve yorumlanacağını ifade eden Gülay Demirel ve beraberindekiler, eylemin ardından tören alanından ayrıldı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: 10 Kasım, Mustafa Kemal Atatürk, Vefat, Yıldönümü, Süleymen Erdoğan, Yücel Çelikbilek

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"