Başkomutan, Beykoz Çavuşbaşı'nda da anıldı

  • 10.11.2017 14:21
  • Güncelleme: 11.11.2017 17:41
  • Okunma: 8445 kez
  • Yorum: 0
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 79. yılında Beykoz Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde düzenlenen programla anıldı.
Başkomutan, Beykoz Çavuşbaşı'nda da anıldı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat yıl dönümü nedeniyle Çavuşbaşı Çok Programlı Lisesi'nde anma programı düzenlendi.

Düzenlenen anma programına Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Müftüsü Ali Efe, Gençlik ve Spor Müdürü Bülent Küçük, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, Beykoz Belediyesinin Meclis Üyeleri Gülay Demirel ve Muharrem Kaşıtoğlu, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

-"Çok büyük bir özlemle anıyoruz"

Gazi Atatürk için düzenlenen anma programı protokol konuşmalarıyla başladı. Ev sahibi olarak kürsüye gelen Okul Müdiresi Nuray Özkan, "Bugün ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü büyük bir özlemle anıyoruz. Onun hakkında ulusal ve uluslararası birçok güzel şey söylendi. Özellikle diğer ülkelerin ilk Cumhurbaşkanımız hakkındaki söylemleri bizleri gururlandırıyor. 79 yıl önce tamda bugün ebedi hayatına irtihal eden ülkemizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımızı sevgi, saygı, minnet ve çok büyük bir özlemle anıyoruz" ifadelerini kullandı.

-"..okuyorsunuz, biliyorsunuz. Ruhu şad olsun!"

İkinci konuşmacı olarak kürsüye gelen Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay'da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük bir komutan olduğuna işaret ederek, "Atatürk, bu ülkeyi tam manasıyla uçurumun kenarından almış bir liderdir. Ona bu ülkeyi bizlere miras bıraktığı için ne kadar teşekkür etsek azdır. Bende bir ev sahibi olarak çok konuşmak istemiyorum. Sizlere burada Gazi Atatürk'ü anlatmak tabii ki bana düşmez, bir çoğunuz okuyorsunuz, biliyorsunuz. Ruhu şad olsun" dedi.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'da konuşmasında 1930'lu yıllarda İngiliz komutanlarının sözünü anlatarak başladı.

-"Dün, bugün 15 Temmuz'da, yarın ölmekten korkmayız"

"Bir gün İngiliz komutana Çanakkale Savaşı'nın neden kaybedildiğini sorduklarında bunu tartışmanın bir anlamı olmadığını, dünyaya her yüzyılda bir dahi geldiğini ve bu defa Türklere denk geldiğini söylemesinin ne demek olduğunu söz düşünün. Ben Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet yad ediyorum. Onun silah arkadaşlarına ve bugüne kadar topraklarımızın bir ve bütün kalması için mücadele veren bütün vatan evlatlarına Allah'tan rahmet diliyorum. Bizlerin vatan sevgisi asla ölçülmemelidir. Dün yaptık, bugün 15 Temmuz'da yaptık, yarın yeniden yaparız. Hiç problem değil fakat arada böyle savcı, asker, doktor, kaymakam, avukat kılığına girmiş hainler görebilirsiniz. Böyleleri gibi olmaktan Allah'a sığınırız, yolumuzdan şaşmayalım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kıyamete kadar payidar kalacaktır."

Protokol konuşmalarının ardından Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri hazırladıkları gösterileri sundu.

Tören sonrası ilçede düzenlenen "10 Kasım" temalı şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında birinci olan öğrencilere, protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Gösterilerde kullanılan kıyafetler, okul öğrencileri tarafından hazırlandığı söylenirken, katılımcılara ise Çavuşbaşı Çok Programlı Lisesi tarafından hazırlanan "Mustafa Kemal Atatürk" adını taşıyan kitapçık armağan edildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz