Başkan pozitif bakıyor, ya vatandaş!..

  • 0
  • 29817
Başkan pozitif bakıyor, ya vatandaş!..
Başkan pozitif bakıyor, ya vatandaş!..
Başkan pozitif bakıyor, ya vatandaş!..
Başkan pozitif bakıyor, ya vatandaş!..
Başkan pozitif bakıyor, ya vatandaş!..
Başkan pozitif bakıyor, ya vatandaş!..
Başkan pozitif bakıyor, ya vatandaş!..

Beykoz halkı Poyrazköy ve Sarıyer Garipçe arasında yapılacak olan 3. Boğaz Köprüsü ile ilgili ne düşünüyor?

Katılmış olduğu bir canlı yayın programında 3. Boğaz Köprüsü’nün yapımına pozitif baktığını söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ifadelerinden yola çıkarak sokaktaki vatandaşa sorduk.

Boğaziçi Köprüsü: İstanbul’da, Avrupa ve Asya kıtalarını ayıran Boğazdan karşıdan karşıya geçişi sağlayan ilk köprü olan Boğaziçi Köprüsü’nün yapımına 1970 yılında başlandı ve 29 Ekim 1973 tarihinde tamamlanarak hizmete açıldı. Köprünün toplam uzunluğu 1560 metre, iki kule arası uzunluğu 1073 metre, deniz yüzeyinden yüksekliği ise 64 metredir.
 
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü: İstanbul'da Kavacık ile Hisarüstü arasında, Asya ile Avrupa’yı Boğaziçi Köprüsü'nden sonra ikinci kez bağlayan asma köprü. Yapımına 4 Ocak 1986’da başlanılan ve ankraj blokları arasındaki uzunluğu 1.510 m, orta açıklığı 1.090 m, genişliği 39.4 m, denizden yüksekliği 64 metredir. İnşaatına 4 Ocak 1986 tarihinde başlanan ve halen dünyanın en büyük çelik asma köprüleri içinde 14. sırada yer alan bu büyük proje 3 Temmuz 1988 tarihinde tamamlanmıştır.
 
3. Boğaz Köprüsü’ne Başkan pozitif bakıyor
 
Şu sıralar ise; AK Parti Hükümeti’nin yapımına karar verdiği 3. Boğaz Köprüsü tartışmaları sürüyor. 2012 yılında yapımına başlanacak olan 3. Boğaz Köprüsü’ne pozitif baktığını açıklayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, tartışmanın alanını genişletti.
 
Sokak röportajlarıyla vatandaşın nabzını tutan Dost Beykoz, bir ayağı Beykoz Poyrazköy’de, diğer bir ayağı ise Sarıyer Garipce köyünde olacak olan 3. Boğaz Köprüsü’ne ilişkin vatandaşların ne düşündüğünü sordu.
 
Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 3 Boğaz Köprüsü’nün yapımına ilişkin görüşlerini; “İstanbul kıtalararası geçişi sağlıyor ve 2 köprü İstanbul’a yeterli olmuyor. Yaşanan en ufak bir lodos da deniz trafiği olumsuz etkileniyor. 3. Boğaz Köprüsü’nün yapımına pozitif bakıyorum”ifadeleriyle daha önce katıldığı bir canlı yayın programında açıklamıştı.
 
Poyrazköy Muhtarı Özcan Bayraktar’ında konuya ilişkin görüşlerini alan Dost Beykoz, Anadolu Kavağı, Akbaba Köyü, Beykoz Merkez, Poyraz Köy ve Ortaçeşme’de vatandaşlara 3. Boğaz Köprüsü’nün yapımına ilişkin ne düşündüklerini ve Beykoz’a ne gibi olumsuzluk ya da katkıları olacağını sordu.
 
Özcan Bayraktar - Poyrazköy Muhtarı 
Hazine yerlerinin talan edilmesinden endişe ediyoruz
 
Biz bu işten memnunuz. İstanbul’un ihtiyacı. İstanbul’un trafiğini bir nebze olsa da rahatlatacağını inanıyorum. Köyümüzün; bu köprü vasıtası ile imar sorununun çözüleceğine inanıyoruz. Fakat bizi en çok endişelendiren köyümüz sınırları içerisindeki hazine yerlerinin talan edilmesi. Şu anda hazineye ait yerlerde sahiplenmeler var. Muhtarlık ve halk olarak bunun önüne geçmeye çalışsak da, hazine yerlerini koruyamaz hale geldik. 3. Köprü’nün Poyrazköy sınırlarının içerisinden geçecek olması dolayısıyla doğayı bozacağını düşünenler varsa da, ben ve köy halkı doğayı fazla bozacağının inancında değiliz. Köyümüz geçimini balıkçılık ile sağlıyor. Sit alanı, ön görünüm ve imar izninin olmaması en büyük sorunumuzdur. Köy halkı tapulu arazilerine ev yapamaz durumda. Bu yüzden de gençlerimiz köy dışına ve şehre göç etmekte. Köyde çocuklarımızın kalmaması durumundan okulumuz kapanma aşamasına geldi. 3. Köprü’nün buradan geçmesi bu handikapları kaldıracağını düşünüyoruz. Köyümüz açısından turizm patlamasının olabileceğini düşünüyoruz.
 
Poyrazköy – Şener Sarıhan (41) Kahveci:
Yapılmasını isterim. Esnaf olarak işlerin açılacağını düşünüyorum. Yazın 4 ay çalışacağımıza 12 ay çalışırız. Burada imar sorunu var. İnşallah oda kalkarda bizler de rahatlarız. Bir çivi bile çakamıyoruz. Ayrıca 3. Köprü’nün doğayı da harcayacağını sanmıyorum. Bizler projeyi gördük ve gayet iyi bulduk. Hayırlı olsun.
 
 
Poyrazköy – Nuri Çakır (45) Balıkçı:
3. Köprü’nün yapılmasını isterim. Köyümüz gelişir. İş imkânları artar. Şuan en ufak bir yapı bile yapamıyoruz. 3. Köprü yapılırsa bu sorunlar ortadan kalkar. Trafik rahatlar. Her bakımdan bizim için çok iyi olur.
 
 
Poyrazköy – Kenan Şeker (35) Balıkçı:
Yapılması çok iyi olur. Trafik ve yol durumu rahatlar. Köyümüz gelişir ve hareketlilik gelir. Ben şahsen doğanın bozulacağına inanmıyorum. Aslında tam olarak nasıl yapılacağını bilmiyorum. Ama kesinlikle faydalı olacağını düşünüyorum. Anadolu’dan gelen araçlar şehre girmeyip direk geçecekler. Bu açıdan da iyi olacaktır.
 
 
Poyrazköy – Mustafa Kokoş (51) Kooperatifçi:
3. Köprü’nün yapılmasını doğru buluyorum. Türk ekonomisine çok büyük fayda sağlayacaktır. Doğanın çok fazla bozulacağını sanmıyorum. Bir ülkenin alt yapısı olmadan kalkınması mümkün değildir. Avrupa böyle kalkınıyor. Almanya’nın doğası bitti mi? İngiltere kötü mü oldu? Hayır, gayet güzel bir ilerleme gösteriyorlar. Türkiye olarak bizde artık bu yola girdik. İlerlememiz artık engellenemez. Bundan sonra ileri ülkeler arasında 20. olacağız.
 
Poyrazköy – Mehmet Ali Süer (31) Kaptan:
Yapılmasını doğru bulmuyorum. Köprünün ayağını olacağı yerde kale var ve orası çok büyük tarihi önem taşıyor. Tarihi mezarlarımız var. 3. Köprü yapılırsa doğa katledilecek. Bu durumu da kimse bilmiyor. Hava şartları çok çetin, ben nasıl olacak diye çok merak ediyorum.
 
 
Poyrazköy – Haluk Ersoy (27) Kaptan:
3. Köprü’nün yapılmasına karşıyım. Burada olmayacağını düşünüyorum. Çanakkale’ye yapsınlar. Boğaz’da iki tane köprü var zaten. Doğa kesinlikle bozulacak, yeşillikler yok olacak. Bunun için yapılmasına şiddetle karşıyım. İnşallah yapmaktan vazgeçerler bu güzel köyümüzde bize kalır.
 
Poyrazköy – Önder Bakırcı (33) Bakkalcı:
Kesinlikle yapılmasını doğru bulmuyorum. Yabancılar köprü yapılacak diye köyümüze üşüşmeye başladılar. Yerleri ucuza kapatmaya çalışıyorlar. Biz köyümüze yabancı kalacağız. Doğamız yok olacak. Bizlere ev yaptırmıyorlar, kendileri ise site yapacaklar. Onun içinde 3. Köprü’nün yapılmasına kesinlikle karşıyım.
 
Poyrazköy – Osman Torlak Kahveci:
Yapılmasını isterim, hem de biran evvel 3. Köprü’nün yapılmasını istiyorum. İhalenin uzamasına çok üzüldüm. Poyrazköy hareketlilik kazanır. Trafik rahatlar. Köprü adeta bir atar damar gibi, yollar olmadan hiçbir gelişme olamaz. Köprü sayesinde belki sit alanımız da kalkar. Artık evler yapabiliriz. Buna çok ihtiyacımız var. Onun için ben sabırsızlanıyorum.
 
Poyrazköy – İsmail Kan (58) Balıkçı:
3. Köprü’nün yapılmasını doğru buluyorum. Bir an öne yapılmalı. Köyümüz gelişir, trafik rahatlar, sit alanı kalkabilir. Belki o zaman Poyrazköy, imara açılır. Şu an bir çivi bile çakamıyoruz. Köyümüz tenhalıktan da kurtulur.
 
 
Poyrazköy – Selahattin Saruhan (63) Tekne Yapımcısı:
Yapılmasını doğru buluyorum ve biran önce yapılmasını istiyorum. 60 yıldır karşı dağlara bakıyoruz. Dedemde karşıya bakıyordu. 3.Köprü yapılırsa böyle bir şey olmayacak. Hareketlilik gelecek ve köyümüz canlanacak. Ekonomi canlanacak, sit alanı kalkacak ve trafik sorunu ortadan kalkacak. Artık evlerimizi de yapabileceğiz. Bunun için köprü kesinlikle yapılmalıdır.
 
Anadolukavağı – Hikmet Adiz (87) Emekli:
Evet 3. Köprü’nün yapılmasını doğru buluyorum. Araçlar çoğalır. Büyük araçları buradan verirler. Anadolukavağı’na daha çok müşteri gelir çünkü yanında çevre yolları da yapılacak sanıyorum. 3. Köprü sayesinde Beykoz’da büyük bir gelişme kaydedilir.
 
 
Anadolukavağı – Etem Atagün (40) Serbest Meslek:
Evet yapılmasını doğru buluyorum. Beykoz gelişir. Biz Anadolukavağ’ında açık ceza evinde gibiyiz ve burada tenhalık var. 3. Boğaz Köprüsü yapılırsa Beykoz kalabalıklaşır. İnsanlar işsiz, gençlik uyuşturucu peşinde. Yapılması Anadolukavağı için çok iyi olur diye düşünüyorum.
 
 
Anadolukavağı – Behçet Yıldız (27) Aşçı:
3. Boğaz Köprüsü’nün yapılmasını doğru buluyorum. Köprü yapılırsa Beykoz gelişir. Trafik sorunu ortadan kalkmış olur. Kısaca köprünün yapılması Beykoz’da her açıdan iyi olur.
 
 
 
Anadolukavağı – Serdar Lüleleburgaz (49) Marketçi:
3. Köprü’nün yapılmasına kesinlikle karşıyım. İstanbul’un ciğeri sayılan yerler artık kısıtlı. Onları da yok edersek artık gerisini sizler düşünün. Doğayı katlediyorlar bu yüzden kesinlikle karşıyım yapılmasına.
 
Anadolukavağı – Ömer Yavaş (35) Acenteci:
Kesinlikle doğru bulmuyorum ve 3. Köprü’nün yapılmasına şiddetle karşıyım. Ciğerlerimiz iptal edilince yaşayamayız. Doğamız zaten bozuldu. Şimdi daha çok bozulacak. Tabiat bozulunca neden razı olayım ki? 3. Boğaz Köprüsü projesi bence çok kötü bir fikir.
 
 
Akbaba Köyü – Cemal Pekerden (62) Lokantacı:
Trafik sorunun çözülmesi için3. Boğaz Köprüsü’nün yapılmasını doğru buluyorum. Büyük araçları yapılacak olan köprüden verirlerse, trafik sorunu da ortadan kalkar. Ticaret açısından da gelişmeler olur. Kentleşmeye geçilir. Yapılmasının her açıdan iyi olacağını düşünüyorum.
 
 
Akbaba Köyü – Beytullah Harmanoğlu (28) Serbest Meslek:
3. Köprü’nün yapılmasına karşıyım ve gerek görmüyorum. Doğa güzelliklerimiz yok olacak. Sit alanı kalkacak mı belli değil. Belirsizlikler duruma hâkim, bunun içinde köprünün yapılmasını istemiyorum.
 
Akbaba Köyü – Alattin Harman (44) Serbest Meslek:
Evet isterim 3. Köprü’nün yapılmasını, Beykoz için kazanımdır. Buraya daha çok insanlar gelir ve ticarette canlanır. Yerel turizme çok faydası olacaktır diye düşünüyorum. Bence her bakımdan köprünün yapılması iyi olacaktır.
 
Akbaba Köyü – Ahmet Kılıç (25) İşsiz:
3. Köprünün yapılmasını isterim. Trafik açısından çok iyi olacaktır. Köprü yapılırsa çalışma sahaları artar ve işsizlik sorunu ortadan kalkar. Turizmde canlanır. 3. Boğaz Köprünün faaliyete geçmesi her bakımdan iyi olacaktır.
 
Akbaba Köyü – Hayati Yavuz (40) İnşaatçı:
Yapılmasını isterim. Bence bu insanlığa hizmettir. Bu projeye nasıl karşı olunur. Art niyetli bir gelişme değil. Akbaba Köyü’nün kalkınmasına da vesile olur. Sabırsızlıkla 3. Köprü’nün yapılmasını bekliyorum.
 
Beykoz Merkez – Salih Çelik (59) Kahveci:
Halka faydalı olacağını düşündüğüm için yapılmasını istiyorum. Ekonomi açısından çok iyi olacak. Esnaf hareketlilik kazanacak. Yerlerimiz değer kazanacak. Bunun için 3. Köprü’nün yapılmasını kesinlikle isterim.
 
Beykoz Merkez – Kamil Akgün (50) Büfeci:
3. Köprü’nün yapılmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Ormanı ve çevreyi katledecekler. Doğanın dengesini bozuyorlar. Köprünün orman olmayan yerlerden geçmesi daha iyi olur bence…
 
 
Beykoz Merkez – Sinan Kuru (43) Mobilyacı:
Yapılmasını doğru buluyorum.3. Köprü İstanbul’da olacaksa, coğrafi açıdan Beykoz uygun görülmüşse yapılacaktır. Bundan milyonlarca insan faydalanacak. Hizmet olunca bazı kesimlerin zarar görmesi de normal. Benim arsam belki iyi olacak, belki de bu durumdan zarar göreceğim.
 
Beykoz Merkez – Abdullah Aygün (35) Kuyumcu:
Yapılmasını isterim, iyi olur. En azından ulaşım rahatlayacak. 3. Köprü’nün yapılması artık şart olmuş. Tabiki de doğa bozulacak ama iyi şeyler olurken bunların olması da normaldir.
 
 
Beykoz Merkez – Yahya Mahmutoğlu (65) Emekli:
Evet 3. Köprü’nün yapılmasını isterim. İstanbul’un nüfusu çoğaldı. Trafik sorunumuz var, köprü yapılırsa bu sorun ortadan kalkacak. Beykoz’a hareketlilik gelecek. Tabiki de doğa az da olsa bozulacak ama bu durum kaçınılmaz.
 
Ortaçesme – Sacit Kaya (46) (Serbest) İşletmeci:
Kesinlikle yapılmasına karşıyım. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili büyük bir yarımada… Dağları ve ovaları ile oksijen deposu. Bizim 3. Köprü’ye ihtiyacımız yok. Çünkü milli otomobilimiz yok, petrol rezervelerimiz yok. 3. Köprü daha çok otomobil demek. Bu da daha çok bağımlılık demek… O yüzden deniz ve demiryolu taşımacılığına önem vermeliyiz.
 
Ortaçesme – Aydın Kaya (40) Serbest Meslek:
Doğru bulmuyorum 3. Köprü’nün yapılmasını. Trafik için kesinlikle çözüm yolu değildir. Alternatif fikirler düşünmek lazım. 3. Köprü yapılması için düşünülen yer İstanbul’un ciğeri. Tek yeşil kalan bölge burası zaten… Bu yüzden yapılmasına kesinlikle karşıyım.
 
Ortaçesme – Neriman Kaya (68) Kırtasiyeci ve Tuhafiyeci:
3. Köprü’nün yapılmasına kesinlikle karşıyım. Yapılacak olan köprünün İstanbul’a faydası olacağını düşünmüyorum. Doğayı katledecekler. Ondan sonra faturası bizlere kesilecek. Sel basıyor, toprak kayması oluyor. 18 firma bu projeyi neden kabul etmedi? Getirisinin götürüsünden daha fazla onun için kabul etmedi.
 
Ortaçesme – Mustafa Kayacı (35) Kırtasiyeci:
Köprünün yapılmasını isterim. Trafik rahatlar. Yerlerimiz de değer kazanır. İstanbul için 3. Köprü’nün kesinlikle gerekli olduğunu düşünüyorum. Her halükarda bölgenin camlılık kazanmazsına önemli ölçüde katkı sağlayacağını düşünüyorum.
 
Ortaçesme – Şükran Yazıcı (45) Çeyizci:
Köprünün yapılmasını isterim en azından trafik rahatlar. Beykoz için iyi olur. Ticaret hareketlilik kazanır. Yerleşim yerleri genişler. Olumlu bakarsak olumlu olur. Bence 3. Köprü’nün yapılması şart, yeri neresi olursa olsun.
 
Tokatköy – Harun Aktürk (46) Yedek Parçacı:
Yapılmasını isterim ama kimsenin canı yanmasın. Yoksa güzel bir proje neden olmasın. Beykoz’a canlılık gelir. Beykoz, Kavacık olmasa bile epeyce canlanır. Bu yüzden 3. Köprü yapılmalıdır.
 
Tokatköy – Yılmaz Ulukaya (37) Alışveriş Merkezi:
3. Köprü’nün yapılmasını isterim. Çevre yolları olur, trafik rahatlar, ticaret ortamı bilmiyorum ama umarım artar. Gelişen herşey güzeldir diye düşünüyorum. Bir şekilde Beykoz’un bu işsizlik ve ekonomik hacimsizlikten kurtarılması gerekiyor.
 
Tokatköy – Songül Özdemir (18) Tezgâhtar:
Yapılmasını isterim.En başta trafik rahatlar, ticaret artar. İşsizlik sorunu ortadan kalkar. Çevremiz güzelleşir. Ben kesinlikle gelişmelere açığım bu yüzden 3. Köprü’nün yapılmasını isterim.
 
 
Tokatköy – Erdal Yayla (39) Elektronikçi:
Yapılmasını istemiyorum. Bence 2. köprü yeterli. Boşuna masraf yapmaya gerek yok. Kesinlikle 3. Köprü’nün yapılmasına karşıyım.
 
 
Tokatköy – Seyfullah Aslan (72) Emekli:
3. Köprü’nün yapılmasını çok istiyorum. Tıkanan trafik rahatlar. Hizmet gelir, gideceğimiz yerlere çabuk gidip geliriz. Ben şahsen böyle bir hizmet için kararınca yardım bile ederim.
 
 
Haber Merkezi
İstanbul İl Özel İdaresi'nde Beykoz
Önceki İstanbul İl Özel İdaresi'nde Beykoz
Ekrem İmamoğlu Beykoz İlçe Başkanını evinde ziyaret etti
Sonraki Ekrem İmamoğlu Beykoz İlçe Başkanını evinde ziyaret etti