Siyaset

Başkan Melih Perçin, Alperenler Günü'nü kutladı

Başkan Melih Perçin, Alperenler Günü'nü kutladı
2014.12.06 00:00
| | |
7046

Dost Beykoz yazarlarından ve aynı zamanda Alperenler Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Melih Perçin, 6 Aralık Alperenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı

Kutlanan Alperenler Günü için "6 Aralık 1992'de Ankara Söğütözü'nde Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının Bismillah diyerek sefere çıktıkları gün" ifadelerini kullanan Perçin, "İ'la-yı Kelimetullah için Nizam-ı Alem Davası yolunda mücadele eden değerli arkadaşlarımın 6 Aralık Alperenler Günü'nü tebrik ederim" sözlerine de kutlamasında yer verdi.

'Neden 6 Aralık?'

1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980'den sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılanır. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kalır. Burada 'Üşüyorum' adlı bir şiir yazar.

Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra, cezaevindeki ülkücüler ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yapar. 1987'de Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) girer ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulunur. 20 Ekim 1991 Milletvekili Genel seçimlerinde, Refah Partisi (RP), Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin (IDP) oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı olan Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas'tan milletvekili seçilir.

Muhsin Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992'de, "içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı" gerekçesiyle, 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP'den ayrılır. 29 Ocak 1993'te MÇP'den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurar ve partinin Genel Başkanı olur. İşte 29 Ocak 1993 yılında kurulan BBP'nin hikâyesi de 6 Aralık 1992 yılında başlar. Yazıcıoğlu, o günlerde bir grup arkadaşıyla birlikte 'Tabandan Tavana Doğru' adlı çalışmayı başlatır. 6 Aralık 1992 yılında Ankara Söğütözü'nde gerçekleştirilen 'Siyasi Karar Kurultayı' da bir bakıma BBP'nin kuruluşunun habercisi gibidir.

‘Alperenler Günü’nün öncüsü: Melih Perçin’

Dost Beykoz yazarlarından Melih Perçin ise 6 Aralık 2010 tarihinde 'ilk kez' Alperenler Günü olarak kutlanmasına öncülük eder. Bir başka deyişle bu yıl, Dost Beykoz yazarı ve aynı zamanda Alperenler Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Melih Perçin'in gayretleriyle Alperenler Günü'nün 4.'sü kutlanmaktadır.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Alperenler, Melih Perçin, Muhsin Yazıcıoğlu, Beykoz, BBP

reklam
2 Yorum
Ahmet Alkan06.12.2014 18:08:27

Sayın Melih Perçin bu ince anlayışınız ve duyarlılığınız için size teşekkür ederim. Tüm Alperenler olarak günümüz kutlu olsun. Sevgi ve saygılarımla

özer Güneş06.12.2014 17:41:23

bütün çilekeş dava arkadaşlarımın alperenler günü kutlu olsun.

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"