Başkan'dan New York Times’e cevap

  • 0
  • 11364
Başkan'dan New York Times’e cevap
Başkan'dan New York Times’e cevap

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, katılmış olduğu bir canlı yayın programında, Batı ve Amerika Birleşik Devletleri medyasının Türkiye ekonomisine yönelik eleştirilerine cevap verdi.

ABD ve Batı’nın Türkiye’ye ön yargılı yaklaşımları olduğunu ifade eden Başkan Çelikbilek,   “Türkiye onların kapılarında dolanan bir ülke olmaktan çıkmış ve bugün kendi ayakları üzerinde duran bir ülke olmuştur” dedi.

Batı ve Amerikan medyasının Türkiye’ye karşı ön yargılı yaklaşımları olduğunu ifade eden Başkan Çelikbilek, “Yıllarca onların kapılarında dolanan bir ülke konumundaydık. Bugün kendi ayaklarımızın üzerinde duruyor olmamız onları rahatsız ediyor.” dedi.

Türkiye’nin kapılarında dolanacağını zannediyorlardı

“Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin geçirdikleri değişim ve sıkıntıdan Türkiye’nin etkilenmemiş olması ve 2008, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında Avrupa’da yaşanan krizlerin ülkemiz ekonomisine etki yapmaması bizim sevincimiz ama onlar için sürpriz oldu” ifadelerini kullanan Yücel Çelikbilek, “Türkiye’nin kapılarında dolanacağını düşünüyorlardı. Ama bu olmadı.” dedi.

Çelikbilek şöyle devam etti: Bize yıllarca IMF programlarını önerdiler, Türkiye’deki belli çevrelerde IMF’den 40 milyar dolar alalım ülkeyi tekrar yapılandıralım demişlerdi. Hükümet direndi ve bu parayı almadı. Başka ekonomik programlar yapıldı… Üstelik bu programlara IMF teşekkür etti.   

Dış ülkelerin birçoğu Türkiye’nin bu başarısını kabul etmedi. Ortadoğu’da büyük güç olmamızı düşünmeleri söz konusu değil… Onların bütün emelleri ve arzuları bizim diğer ülkeler gibi olmamızdı.

Türk insanı kibirlimidir?

Biz yıllarca onların kibirlerini gururlarını her yerde gördük. Hem Batı ülkeleri hem de Amerikalıların kibirliliklerinin yanında biz kibirli sayılmayız….

Şu anda ayakta durmuş olmamız tekrar dirilmemiz, dünya ülkeleri için örnek bir ülke haline gelmiş olmamız, siyasetimizde, ekonomimizde dış politikamızda örnek olmamız kibir anlamına gelmez. Tam tersine biz mütevaziyiz, alçak gönüllüyüz. Çünkü şu anda dünyada ne kadar mağdur ülke varsa hepsi bizi örnek alıyor.

Bunlar hiçbir Batı ülkesini değil bizi örnek aldılar.

Haber Merkezi

Ayten Kayalıoğlu, istifa etmiyorum!
Önceki Ayten Kayalıoğlu, istifa etmiyorum!
Beykoz elektrik kesintileri (27 Eylül 2023)
Sonraki Beykoz elektrik kesintileri (27 Eylül 2023)
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz