Başkan'dan Çubuklu ve ÖPA açıklaması

  • 0
  • 12290
Başkan'dan Çubuklu ve ÖPA açıklaması
Başkan'dan Çubuklu ve ÖPA açıklaması
Başkan'dan Çubuklu ve ÖPA açıklaması
Başkan'dan Çubuklu ve ÖPA açıklaması

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Temmuz ayı Olağan Meclis toplantısında önemli açılamalar yaptı.

Çubuklu’da yaşanan tartışmalara değinen Çelikbilek, bölgede söz sahibi olan 100’e yakın vatandaşla konuştuğunu söyledi.

Beykoz’da çatı tartışması sürüyor

Temmuz ayı oturumunun ilk birleşiminde CHP'li Meclis Üyesi Hayrullah Usta'nın sorularına yanıt veren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yakın zamanda Çubuklu'da gerçekleşen halk tepkisinde çatıya çıkan Hızır Yılmaz'ı eleştirdi. Meclisteki CHP'li üyeleri diğer CHP'lilerden ayrı tuttuğunu dile getiren Yücel Çelikbilek, Meclisteki CHP'lilerin sorumluluk taşıdıklarını kaydetti ve "Sizi sorumluluk taşımayanla aynı kefeye koymak mümkün değil. Burada siz de biz de Beykozlunun aleyhine bir karar çıkarmayız. Ama dışarıdan gaza gelen ve günlük siyaset yaparak çatıya çıkan, merdivene çıkan insanlar var" dedi. CHP'li Nusret Yılmaz'ın "Eğer bir ilçe Başkanı halka hitap etmek istiyorsa, elbette ki yüksek bir yere çıkacaktır. Siz de geçmişte muhalefet ilçe başkanlığı yaptınız" deyince de Çelikbilek"Hiç çatıya çıkmadım" diye konuştu.

Halit Kılıç ihaleyi sordu

Beykoz Belediye Meclisi Olağan Toplantısı'nın ilk birleşimi, CHP'li Halit Kılıç'ın söz alıp sorduğu soruyla başladı. Beykoz Belediyesi'nin önünde yer alan Paşabahçe Gemisi'yle ilgili 'güçlendirme' işlerinin 31 Mayıs 2013 tarihinde yapılacağının öngörüldüğünü anımsatan Kılıç, ihale sonuçlarını öğrenmek istediğini bildirdi. Bunun üzerine ihalenin henüz sonuçlanmadığını dile getiren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuyla ilgili olarak Meclis Üyesi Yüksel Baki'den de teyit aldı. Yücel Çelikbilek, yapılan ihale sonucunda bu iş için ayrılan bütçenin çok üzerinde teklifler alındığını, konuyla ilgili bir araştırma yapmaya karar verildiğini anlattı. "Belki de biz bilmiyoruz, eksik bildiğimiz bir şey vardır, konuyu bir araştıralım istiyoruz" diyen Çelikbilek, teklif verilen rakamların en az yüzde 40düşüğünde bir fiyatı öngördüklerini söyledi. Kendi öngördükleri rakamın da yanlış olabileceğini vurgulayan Çelikbilek"Bir araştıracağız, bu konuyu ondan sonra değerlendireceğiz" dedi.

Çubuklu’da kimse mağdur edilmeyecek

Daha sonra söz alan CHP'li Grup Başkan Vekili Hayrullah UstaÇubuklu Beşevler ile ilgili yaşanılan gerginliği gündeme taşıdı. Çubuklu ile ilgili çalışmaların 'ne aşamada' olduğunu soran Hayrullah Usta, kamuoyunda dilden dile geçen 'söylentilerle' ilgili olarak vatandaşların tedirgin olduğunu kaydetti. Bu konuda Çubuklu'dan 100'e yakın kişiyle görüştüğünü ifade eden Başkan Yücel Çelikbilek ise bölge insanının hiçbirisinin mağdur edilmeyeceğini yineledi. Bölgede yapılacak değişiklik sırasında ev yıkımlarının da olabileceğinin altını çizen Yücel Çelikbilek, bunun ise vatandaştan habersiz olmayacağını, vatandaşla anlaşılarak yapılacağını söyledi. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şunları kaydetti:

Çubuklu’da ne olacak?

"Oradaki konuşulacak insanlarla o dönüşüme ama herkes orada hakkını çok daha alacak. Ama şu anlama da gelmeyecek: ‘Ben nasıl olursa bir imkân buldum buradan, anamın babamın nikâhını da kaldırayım’ öyle bir şey de yok. Ama o bölge insanının hepsi bizim hemşerimiz, kardeşimiz, Beykozlular… En rahat yapılacak alan orasıydı. Biz tabi burayla ilgili yaptıktan sonra Bakanlar Kurulu Kararı’nın gelmesini bekliyoruz. O gelmeden önce bir şey yapılacak durumumuz yok. Yine bu arsaların bize devri ile ilgili Büyükşehirle konuşmuştuk. Bu konuşmamız halen daha devam ediyor. Önemli olan bizim orayla ilgili o proje kapsamını almamızdır. O gerçekleşirse arsaları ben istersem Büyükşehir’e devredeyim, isterse kendimiz yapalım. Hiç bir şey fark etmez. O bölgede bir değişim hareketi başlayacak ve o bölge insanı çok memnun kalacaklar. Biz şu ana kadarki icraatlarımızla Beykoz’da hiçbir Allahın kulunu mağdur etmedik."

Özel Proje Alanları için 3 önemli kriter

Özel Proje Alanları'yla (ÖPA) ilgili olarak da hizmet ve iyileştirme adına çalışmaya bir yerlerden başlamak gerektiğinden hareketle davrandıklarını söyleyen Yücel Çelikbilek, buradaki asıl amacı üç başlık altında topladı. Birinci maddede, Beykoz Belediyesi'nin Beykoz'da söz sahibi olmasını ve dışarıdaki insanlardan müdahale gelmemesini amaçladıklarını anlatan Çelikbilekikinci olarak da kamu ortaklık payını vatandaşın değil Beykoz Belediyesi'nin üstlenmesini, sonuçta da vatandaşa bunun yüzde 40 indirim olarak yansımasını hedeflediklerini kaydetti. Üçüncü olarak da ÇelikbilekÖPA'lar sayesinde, vatandaştan gelecek paranın Milli Emlâk aracılığıyla devlete değil, yine vatandaşın hizmet alarak kendisine döneceği Beykoz Belediyesi'ne geleceğini söyledi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şöyle dedi:

"Bu parayı biz Beykoz halkının menfaatlerini gözeterek bu kaynağın Beykoz Belediyesi'ne gelmesini sağladık. Ya, böyle bir Belediye'ye ancak insanlar müteşekkir olurlar. Bu arkadaşlara, bu kararı alan bu Meclis'e saygı duyarlar. Ama işin bileni de bilmeyeni de çıkıyor: 'Arkadaş, belediye rant sağlayacak!' diyor. Belediye nasıl rant sağlar ya! Belediyenin rantı halkındır. Çünkü bu kasa, halkın kasasıdır. Bu evrakların hepsi resmi evraklardır. Bir tanesi, siz Milli Emlak’tan devralacağımız 13 bin parselin tamamını kendi üzerinize almıyorsunuz ki, tamamı Beykoz Belediyesi’nin kayıtlarına geçecek tapuda... Siz burada halka satış yapacaksınız. Olan da bu! Millete yalan yanlış çıkıp, 'özel proje alanını satmayacaklar!'diyorlar. Ne yapacak Beykoz Belediyesi satmayacaksa arkadaş ya! Üzerinde bu kadar bina olan yerleri belediye satmayıp, hepsini yıkma hakkına mı sahip? Yok be kardeşim ya! Bunu düşünmek için kusura bakmayın, sizleri tenzih ederim ama ‘geri zekâlı’ olmak lazım ya! Böyle bir yalanı nasıl söyleyebilirler? Bunu yazan basın mensubu, nasıl yazar? Bu kadar zekâ fukarası insanlar olabilir mi?"

Partiler çağırırsa gelir, bilgi veririm

2B ve ÖPA'lar konusunda, Beykoz'da faaliyet gösteren muhalefet partilerinin ilçe teşkilatlarının bilgi almak konusunda kendisine danışmadıklarını da kaydeden Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, çağırıldığı takdirde hemen her yere gelebileceğini ve bu konularda aydınlatıcı bilgi verebileceğini söyledi. "Ben Beykoz'un Belediye Başkanıyım. Çağırdınız da partilerinize gelmedim mi? Çağırdınız da bu konuları ben mi geldim de anlatmadım? Ben daha ne diyeyim?" dedi. Yücel Çelikbilek, şunları ifade etti:

"Ben söylüyorum herkese, hangi siyasi parti beni çağırdı da ben gidip ona bilgi vermedim? Emrinizdeyim diyorum. Belediye Başkanı olarak söylüyorum. Hangi parti olursa olsun, çağırdınız ilçenize de gelip ben size bilgi mi aktarmadım?'Gelmiyorum' mu dedim ben size? Var mı öyle bir yetkisi Belediye Başkanı'nın 'Ben gitmem!' demeye? Çağırıldım mı diye soruyorum ben size? Ama senin ilçe yönetimin Belediye Başkanına şunu diyorsa: 'Ben seni muhatap almıyorum!', o zaman ben de seni muhatap almam, ne olacak ki yani... Sen bir ilçenin bir başkanını muhatap alacaksın! Kim olursan ol! Düşman da olsan alacaksın... Ben de -muhalefetsiniz ki, hep öyle kalacaksınız, problem değil- sizi muhatap almak zorundayım! Beni hangi parti çağırırsa çağırsın, kalkar gider anlatırım" 

Küçüksu Yenimahalle Spor'a 5 bin TL ödül

Öte yandan Beykoz Belediye Meclisi Temmuz ayı Olağan Toplantısı'nın 2. oturumunda, AK Parti ve CHP Gruplarının verdiği ortak önerge görüşüldü. Oy birliğiyle kabul edilen teklife göre Küçüksu Yenimahalle Futbol Takımı'na 2. Amatör Küme şampiyonluğu veİstanbul'daki 180 takım içerisinde 'en az gol yiyen' takım olması nedeniyle 5 bin Lira verilmesine karar verildi. Yeni Mahalle Spor'a en az kart görmesi dolayısıyla 'En Centilmen Takım unvanını alması' nedeniyle de CHP'li üyelerin verilecek ödülü bin lira artırması sonucu, toplamda 6 bin lira nakdi ödül verilmesi kararlaştırıldı. 

Haber Merkezi

Suriye Ramazan’da silahları sustursun
Önceki Suriye Ramazan’da silahları sustursun
Beykoz elektrik kesintileri (27 Eylül 2023)
Sonraki Beykoz elektrik kesintileri (27 Eylül 2023)
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz