Başhekim Süleyman Erdoğdu'dan evde kal çağrısı

  • 1
  • 24585
Başhekim Süleyman Erdoğdu'dan evde kal çağrısı
Başhekim Süleyman Erdoğdu'dan evde kal çağrısı
Başhekim Süleyman Erdoğdu'dan evde kal çağrısı

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Süleyman Erdoğdu genel bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Beykoz yerel basın temsilcileri ile bir araya gelen Başhekim Erdoğdu, basın mensuplarını Beykoz Devlet Hastanesi'ndeki Başhekimlik makamında ağırladı.

Beykoz'da alınan Koronavirüs tedbirlerine yönelik açıklamalarda bulunan, "Başhekim Erdoğdu, virüsü renklendirip, insanlara göstersek kimse evinden dışarı çıkmaz" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu sistemle, yaşanan olağanüstü durumla mücadele ettiklerini dile getiren Başhekim Erdoğdu, Koronavirüs nedeniyle şüpheli hastaların,muayne ve tetkikleri yapılmakta,klinik belirtileri olanlardan sürüntü örneği alınmakta,durumu tedavi gerektirenler yatırılmakta, şüpheliler sonuç çıkana kadar Beykoz Devlet Hastanesi'nde gözlem altında tuttuklarını, sonucu pozitif çıkanları klinikte tedavi altına aldıklarını kaydetti.

Üç şeye dikkat ediyoruz

"Koronavirüs teşhisinde hastanın durumu iyiyse bile klinikte biz üç şeye dikkat ediyoruz. Bir tanesi ateş, öksürük ve nefes darlığı... Üçü bir arada olunca kliniği iyi olsa bile biz bunu yatırıyoruz, gözlem altında tutuyoruz." şeklinde konuşan Erdoğdu, Beykoz Devlet Hastanesi'nin servislerinin yavaş yavaş dolmaya başladığını ve 112 Acil Servis Ekiplerinin Beykoz dışından da hasta getirdiğini ifade etti.

Koronavirüs hastaları ayrı bir alanda değerlendiriliyor

Bazı insanların tedirgin oldukları için hastaneye geldiğini söyleyen Erdoğdu, kişi korktuğu için gelmiş olabiliyor. Ağır yaşlılar ve işçi emeklilerinde zatürre olanlar oluyor, onların tedavisine ayrıca devam ediyoruz.

Yaşadığımız süreç nedeniyle Koronavirüs dışında olan hastalarımızın da hastaneye yatacak klinik bulguları olması gerekiyor. Bazılarında klinik bulgular yok. Hafif grip, evde de atlatabilir. Burada panik yapacak bir şey yok. Hastanemizde  koronavirüs hastaları ayrı yerde muayene oluyorlar.

 

Daha yolun başındayız

"Abartıldığı kadar hastamız yok. Allah'a şükür yok. Daha yolun başındayız, 15 gün sonra zannediyorum bu sayı artabilir" diye konuşan Erdoğdu, insanların bu sokağa çıkmama konusunda gerekli hassasiyet göstermediğinden yakındı.

Bünyesi sağlam insan ayakta atlatıyor

"Bünyesi sağlam olan kişi bu hastalığı ayakta atlatıyor ama taşıyıcı oluyor. Solunum yoluyla gittiği için hemen yanındakine bulaştırabiliyor." diyen Erdoğdu, "Diyanet İşleri Başkanlığımızın almış olduğu kararlar isabetli olmuştur. İnsanların evinde oturması lazım. İnsanlarımız yani Beykoz'un insanlarından korkuyorum. İki özelliğinden korkuyorum. Birincisi İspanya gibi yaşlı nüfusumuz fazla, ikincisi de söz dinlemiyorlar evden dışarı çıkıyorlar. Yakın temas fazla olunca yayılıyor. Gençler de hasta olsalar bile ya hissettirmiyor ya da hafif atlatıp geçiyor, yüzde 80'i bu şekilde" dedi.

Bu, virüs bakteriden küçük bir mikroorganizma. Normal mikroskopla bile görülmüyor. Virüsün pozitif dönemi var, negatif dönemi var. İlk aldığın zaman reaksiyon gelişmediği için negatif çıkıyor. 14 gün sonra  test pozitif çıkabiliyor. O zaman tamam. Evde olsan, dışarı çıkmasan sen negatif başladın, negatif bitiriyorsun. Dışarı çıkmamak lazım. 

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, hastanede hasta ziyaretleri yasaklandığı için tedavi altında olan hastaların yakınlarına her gün telefonla hastanın durumu hakkında bilgi verildiğini ifade ederek, Beykoz Devlet Hastanesi'nde 9 kişilik bir yoğun bakım ünitesinin Koronavirüs hastaları için ayrıldığını eğer hasta sayısında artış olursa 13 yataklı başka bir yoğun bakımı da kullanmaya başlayabileceklerini dile getirdi.

Sosyal medya paylaşımlarına itibar etmeyin

Zaman zaman sosyal medyadan gerçek dışı paylaşımlar yapıldığını,  bunlara itibar edilmemesi gerektiğine vurgu yapan Erdoğdu, hastasını görmek isteyen hasta yakınları ile zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını da dile getirdi.

Erdoğdu, "cam kırmaya çalışanlar, görevlilerin üstüne yürüyenler var." dedi.

Evdeki hastaları ilçe sağlık müdürlüğünün  takip etiğini ifade eden Erdoğdu, risk altında olan sağlık personelinin taşıyıcı olma riskine karşı Anadoluhisarı KYK Yurdu ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekim Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, Beykoz halkına da görüntü aracılığı ile evde kal çağrısı yaptı.

Erdoğdu çağrısında; "Size özellikle tavsiyem, bu hastalığa yakalanmamak için evden dışarı çıkmamanızı öneriyorum. Büyüklerimizin dediği gibi 'evde kalmak, sağlıklı kalmaktır.' İhtiyacınız olduğu taktirde çocuklarınız, torunlarınızla bu ihtiyaçlarınızı sağlama yoluna gidiniz. Marketlere, pazarlara ya da gezmek anlamında dışarıya çıkmayın. Çıktığınız zaman 65 yaş üstü daha riskli olmakla birlikte bu mikrobu kapmaya aday oluyorsunuz. O yüzden evde kalın, sağlıklı kalın. Siz evde kaldıkça hastaneye gelen hasta sayısı da azalacaktır. Siz dışarı çıktıkça bu virüsü kaptığınız için hastanedeki yoğunluğu arttıracaksınız. Bizim iş gücümüzü arttıracaksınız. Bu yoğunluğu azaltmanın tek yolu, evde kalmaktır." dedi.

Haber Merkezi

Beykoz’daki virüs mezarlığına çevik kuvvet müdahalesi
Önceki Beykoz’daki virüs mezarlığına çevik kuvvet müdahalesi
​BBP Beykoz Adayı Murat Arda dur durak bilmiyor
Sonraki ​BBP Beykoz Adayı Murat Arda dur durak bilmiyor
Yorumlar (1 Yorum)

Sabire (4 yıl önce)

Bu adam bunları mı açıklamış ne kdr ilginç corona olarak ona muayeneye gelen anneme Test yapmadı ve üstelik sinüzit teşhisi koyup yanlış ilaçlarla eve gönderip kullandırdı ve hastalığını zatürreeye çevirttirdi ve ölümüne sebep oldu bu adama değil inanmak lafını laf saymak bile yanlış inşallah aynıları seninde başına gelir inşallah

Yorum Yaz