Siyaset

Başdanışman'dan Beykoz'a 16 Nisan aydınlatması

Başdanışman'dan Beykoz'a 16 Nisan aydınlatması
01.03.2017 12:49
| | |
3041

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, Beykoz'da 16 Nisan'da yapılacak olan referandumla ilgili açıklamalar yaptı.

Beykoz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde; Beykoz Belediyesi, TÜGVA Beykoz Şubesi ve HAKEDER'in ortaklaşa düzenlediği "Gençler Buluşuyor Anayasayı Konuşuyor" başlıklı konferansa, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin ve AK Parti eski İstanbul Milletvekili Bilal Macit, 15 Temmuz Gazisi Orçun Şekercioğlu ve vatandaşlar katıldı.

Konferansın panel bölümünde konuşan AK Parti Eski İstanbul Milletvekili Macit, referanduma dair değerlendirmelerde bulunarak, "17-25 Aralık sürecinde Sayın Erdoğan'a yapılanların aynısı 27 Mayıs darbesinde Menderes'e yapılıyor. Kurgu aynı. O zaman yapılan darbe sonucu Menderes ve arkadaşları yargılanıp asılıyor. 28 Şubat ise bu ülkede öyle bir etki yarattı ki sadece insanlara değil bitkilere bile zarar verdi. 10 yaşındaki çocukları bile tehdit gördü. AK Parti geldikten sonra 27 Nisan muhtırası uygulanıyor ancak aynı etkiyi elde edilemiyor. 15 Temmuz'da tankları sokağa çıkardılar Ancak başaramadılar Allah onlardan razı olsun şehitlerimizden gazilerimizden. Onlar bizim namussumuzu, oylarımızı korudular. Referandumda, halkın vatandaş olmasını oylayacağız, devleti milletin ellerine emanet edeceğiz asılnda. Referandumda bunu oylayacağız. Başkanlık sistemi ile birlikte yakalanacak kelime 'İstikrar'dır. Sonuç olumsuz olur istikrarsızlık olursa tüm olumsuz şeyler geri gelebilir" dedi.

Bugün 28 Şubat'ın yıldönümü

Cumhurbaşkanlık Başdanışmanı Zengin, bugün 28 Şubat'ın yıldönümü olduğunu hatırlatarak, "28 Şubat ile ilgili bugün Küçükçekmece'de bir imam hatip lisesindeydim oradaki öğrenciler ve öğretmenler beni çok duygulandırdı. Öğretmenlerde biri yaşananların sonrasında 'Biz de aslında 28 Şubat Gazisiyiz' dedi. Bu çok doğru bir anlatım aslında. Her şey yoklukta ortaya çıkar. Başarılar zor zamanlarda ortaya konanlardır. Izdırabın getirdiği nimetlere şekillendik. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bir partiye dönüştük ve bugünlere geldik. İmandan başka bir gücümüz yok. Bizim şansımız inanmış arkamızda bir millet var. Hem bu sadece Türkiye'de değil, Güney Amerika'dan, Asya Afrika'ya kadar bir çok ülke içen rol modeliyiz. Bütün mazlum coğrafyalar için çok önemli şeyler yapıyoruz. Şimdi ise sivil Anayasa yapmaya çalışıyoruz. Biz asker postalı ile gelmiş anayasa ile yönetiliyoruz. Bu ülke bunu başaracak tam sivil anayasa yapacağız." dedi.

15 Temmuz darbe girişimden sonra bir kısım değişiklikleri yapmanın zaruri hale geldiğini ifade eden Özlem Zengin, "Darbe girişimin hacmini tam olarak idrak edemiyoruz. İtiraflar ve yargılamalar bitsin içeriğini daha iyi anlayacağız aslında. Bu anayasanın özü Türkiye'nin yürütme modelini sandıkta şekillendirmesini amaçlıyor. Bu sistemler meclisin kalitesi yükselecek. Tartışmalar yaşanmadan halkın seçeceği bir Cumhurbaşkanımız olacak. 'Tek adamlık' meselesi korkunç bir şekilde 'Evet' diyenin kafasını bulandırmak için oluşturulmuş bir şey. Yürütme 3 parçalı bir sistem Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar kurulu. Hukuken başkan tek olacak ama arkasında bakanları ve yardımcıları olacak. Ama yasamanın bir yetkisi alınıp yürütmeye verilmeyecek.  Yasama yine kanun yapacak ve yürütmeyi denetleyecek" şeklinde konuştu.

Zengin yaptığı konuşmanın ardından tek tek değiştirilmesi planlanan maddelerin eski ve yeni hallerinin sunumunu yaptı. 

Konuşmacılar panelin ardından katılanların sorularını yanıtladılar.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Özlem Zengin, Konferans

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"