Başbakan önerdi satışlar patladı

  • 0
  • 6790
Başbakan önerdi satışlar patladı

Dost Beykoz yazarı Muharrem Kaşıtoğlu’nun Sahibi olduğu Pozitif yayıncılıktan piyasaya çıkan, ‘Falih Rıfkı Atay'ın 'Zeytindağı' adlı kitabı hakkında, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Gençlerin mutlaka okuması gerek' demesi satışları patlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'The Istanbul Review' adlı edebiyat dergisine verdiği röportajda önerdiği, Falih Rıfkı Atay'ın 'Zeytindağı' adlı eseri ve Fahrettin Paşa'nın 'Medine Müdafaası'nı anlatan eserlere ilgi büyük. Erdoğan röportajda bu iki eser için şu ifadeleri kullanmıştı: Medine Müdafaası ve Zeytindağı bence her siyasetçinin, sadece siyasetçi değil, her çocuğumuzun, her gencimizin mutlaka okuması gereken eserler. Bu toprakları anlamak ve anlamlandırmak, bugünlere nasıl ulaştığımızı görebilmek adına bu ve benzeri eserler mutlaka okunmalı ve okutulmalı...' Bu sözlerin ardından her iki kitabın satış ve siparişinde büyük bir artış yaşandı.

'TOPLU SATIN ALANLAR VAR'

'Zeytindağı' kitabının basımcısı Pozitif Yayıncılık'tan Muharrem Kaşıtoğlu ilgiyi şöyle anlattı: Pek çok yerden aradılar. Eski ve bilinen bir kitap... Fakat Başbakan'ın da önermesiyle birçok insan haberdar oldu. İlgi çok yoğun. Yeni baskıya geçildi. Yaz döneminde satışlarımız durgundur fakat 'Zeytindağı' ile birlikte gözle görülür bir artış oldu. Çok sayıda insan haberdar oldu. Hatta toplu satın alanlar da var. 'Zeytindağı' zaten Milli Eğitimin önerdiği 100 temel eserin de içinde. Kitaba da dikkat çekilmiş oldu. Bu çok güzel bir şey...

İNTERNETTEN SİPARİŞ

'Medine Müdafaası' adlı kitabın basımcısı Yağmur Yayınevi'nden Müşerref Özdemir ise kitabın bu zamana kadar 15 baskı yaptığını belirterek şu ifadeleri kullandı: Ancak Başbakan'ın kitaba dikkat çekmesiyle satışlar çoğaldı.
Beyazıt Meydanı'nda bir kitap çadırı var, orada da yok satıyor. Özellikle internet üzerinden verilen siparişlerde ciddi bir artış yaşandı...

İlk ağızdan cephedeki trajedi

Falih Rıfkı Atay'ın 'Zeytindağı' adlı kitabında I. Dünya Savaşı sırasında Filistin ve Kudüs cephelerinde yaşananlar anlatılıyor. Cephede, 4. Ordu Komutanı Cemal Paşa'nın emir subayı olan Falih Rıfkı, 4 yıl boyunca yaşanan trajediler, askerlerin içinde bulundukları zor şartları birinci ağızdan anlatıyor.

Hicaz'da zorlu toprak savaşı

'Medine Müdafaası'nda ise I. Dünya Savaşı sırasında Hicaz cephesinde Fahreddin Türkkan Paşa kumandasındaki Türk askerinin Mondros Mütareke şartlarını ve Osmanlı emirlerini hiçe sayasarak toprakları dinlerine ve peygamberlerine olan engin sevgi ve saygı ile savunmalarını, zor şartlar altında neler yaşadıkları anlatılıyor.

Haber Merkezi

Beykoz’un duvarlarına tarih nakşedildi
Önceki Beykoz’un duvarlarına tarih nakşedildi
Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Sonraki Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz