Neşat YAYLA
  • 04/05/2023 Son günceleme: 04/05/2023 16:38
  • 3.903

Başarılı insanlar risk alır

Başarılı insanlar kenarda oturup hayal kurmazlar. Düşündüklerini YAPARLAR. Sıkışmaktan ve risk almaktan korkmazlar. Hayattaki birçok girişim asla %100 güvenli veya garantili olmayacaktır. Riskin sizi durdurmasına izin vermeyin. Dışarı çık ve ne olduğunu gör. Kaybedecek neyin var? Daha fazla insan hayatlarına dönüp bakıyor ve yaptıklarından çok yapmadıklarından pişmanlık duyuyor.

Başarılı insanlar sarsılmaz

Başarılı insanlar bazen kendilerinden şüphe duyarlar ama kendilerini bundan vazgeçirmek veya düşüncelerini fazla ciddiye almamak konusunda iyidirler.

Ters gidebilecek her şeyi derinlemesine analiz etmek yerine, güçlü yanlarına odaklanırlar. Bu güçlü yönler, becerilerini sergilemek için geniş dünyaya sıçradıkları temel temel olarak hizmet eder. Kendine olan inanç, başarının büyük bir bölümünü oluşturur.

Cansız yeteneğe sahip birçok insanın özgüvenleri sayesinde büyük şeyler başardığını gördüm. Ayrıca süper yetenekli insanların özgüven eksikliği nedeniyle potansiyellerini tamamen boşa harcadıklarını da gördüm.

Başkalarının ne düşündüğünü önemsemezler.

Başarılı insanlar kendi fikirlerine çok önem verirler. Kibirli, kendini beğenmiş bir şekilde değil, inanç temelli bir şekilde. Neler yapabileceklerini bilirler ve güçlü inanç sistemleri vardır. Kendilerini ve temsil ettikleri şeyi severler. Güçlü idealleri/değerleri vardır ve kendileri için önemli olan şeylere sadık bir hayat yaşarlar.

Kutunun dışında düşünürler

Başarılı insanlar hayatı "olduğu gibi" kabul etme eğiliminde değiller. Sürekli neden diye sorarlar ve sürekli "olduğu gibi" iyileştirmenin yollarını ararlar. Takipçi değil liderdirler ve alışılmışın dışına çıkmaktan korkmazlar. İnsanlar onlara bir şeyin yapılamayacağını ne kadar çok söylerse, onu deneme konusunda o kadar kararlı hale gelirler.

Özünde iyimserler

Yeni bir proje düşüncesinde, başarılı insanlar tüm olası sorunlara bakmak yerine ihtimallere bakarlar. Rasyonel ve gerçekçi tahminler eklemeden önce hassas yaratıcı sürecin gelişmesine izin verirler. Neyin mümkün olduğuna odaklanmak yerine, neyin yanlış gidebileceğine bakarak bir projeye başlarsak, hiçbir şey icat edilemez veya başarılamaz.

Dirençlidirler / Başarısızlıktan korkmazlar

Başarısızlık bulmacanın bir ipucu olarak görülüyor. Başarısızlığı içselleştirmek yerine, başarılı insanlar onu hayatın gerekli bir parçası olarak görürler. Kendilerini başarısız olarak görmezler, bunun yerine göreve işe yaramıyormuş gibi bakarlar.

Başarılı insanlar "Yapabilirim" tutumuna sahiptir.

Hevesli ve her zaman meydan okumaya hazır, başarılı insanlar çözüm bulmaya bakarlar. Onlar hayatın sabitleyicileridir. Yine de düzeltilemeyecek şeyleri düzeltme konusunda takıntılı değiller ve ne zaman geri çekilip bir şeyi akışına bırakacaklarını biliyorlar. Başarılı insanlar bakış açısını koruyabilir ve coşkularına kapılıp gitmezler.

Kendi hayatlarının sorumluluğunu üstlenirler

Bu çok önemli. Başarılı insanlar, kendi seçimleri sayesinde hayattaki mevcut konumlarında olduklarını bilirler. Hayattaki seçimlerinin sorumluluğunu almayan insanlar aynı eski satırları tekrarlama eğilimindedir:

"Olduğum gibi olmam ailemin suçu". Ebeveynler bizi gerçekten bir noktaya kadar etkilerler, ancak başarılı insanlar suçlamak yerine talihsizliklerini kabul ederler ve neredeyse hayatlarındaki zorlu başlangıcı onları daha da fazla körüklemek için kullanırlar.

Kendilerinin farkındadırlar – Güçlü / Zayıf yönlerini bilirler

Başarılı insanlar kendilerine sağlıklı bir saygı duyarlar ve neyde iyi olduklarını bilirler. Ayrıca hangi konuda iyi olmadıklarını da biliyorlar. Zayıflıklarını kabul etmekte de bir sorunları yok ama iyi yanlarından yararlanmakta iyiler.

Başarılı insanlar kulağa süper insan gibi gelebilir ama hiç de öyle değiller. Sadece düşüncelerini yeteneklerinin yuvasına kullanırlar ve kendileri için işe yarayan düşünceleri seçerler.

 Geri verirler

Gerçekten başarılı insanlar tamamen kendileri için değiller. Büyük resmi görürler ve başkalarına geri verirler.

Mutsuz ve huzursuz bir çocukluktan gelen insanlar, dünyayı kaba, kaba bir yer olarak görerek büyürler ve dünya hakkında olumsuz inançları benimseme ihtimalleri daha yüksektir.

Bir yetişkin olarak, bu olumsuz inançları sorgulamak ve birçok açıdan artık geçerli olmadıklarını öğrenmek önemlidir. Yetişkinler olarak hayatta daha fazla seçeneğe sahibiz ve hayatımızdan en iyi şekilde yararlanmak bizim elimizde.

MANDY KLOPPERS

Yazarın Yazıları