Kültür

Bartholomeos Beykoz’da ayin yönetti

Bartholomeos Beykoz’da ayin yönetti
2014.08.02 00:00
| | |
14103

Video galeri

Fener Rum Patriği Bartholomeos Beykoz'a geldi ve Göksu Ayazması'nda (Kilise) ayin düzenledi.

Ülkenin gündemini bir anda değiştiren Hatay'daki terör saldırısı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in başsağlığı açıklamasının ardından Dünyadaki tüm Ortodoksların Ruhani Lideri olarak kabul edilen Patrik 1. Bartholomeos(Dimitris Arhondonis) tarafından da kınandı.Beykoz Göksu Ayazması'ndaki ayini yöneten Fener Rum Patriği Bartholomeos, Yunanca olarak yaptığı konuşmada, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen terör saldırısı sonrası yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı diledi.

Beykoz'da yılda sadece 5 kez kapılarını ibadete açan Göksu Ayazması, Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos’u ağırladı. Sadece Dost Beykoz'un izlediği ayine, Yunanistan'ın İstanbul 2. Konsolosu Athanasios Astrakas, Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, Göksu Ayazması'nın bağlı olduğu Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Yani Demircioğlu ve Ortodoks vatandaşlar katıldı. Ayinin sonuna doğru Kilise'ye gelen Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de Patrik 1. Bartholomeos ve Yani Demircioğlu'yla bir süre sohbet etti.

Ekümenik konusunda son zamanlarda yaşanan tartışmalarda, Türkiye Cumhuriyeti'nin tanımamasına karşın, pek çok yerde '6. yüzyıldan bu yana Patrikhanemiz eküminiktir'açıklaması yapan Bartholomeos, yaklaşık 2 buçuk saat süren Pazar Ayini'ni yönetti.Kilise'de gerçekleştirdiği konuşmada Hatay Reyhanlı'da meydana gelen terör saldırıları sonrası hayatlarını kaybeden vatandaşlardan dolayı çok üzgün olduğunu belirten Fener Rum Patriği Bartholomeos, Patrikhane'nin barıştan yana olduğunu söyledi. Terörün hiçbir sorunu çözmediği gibi sorunlara ilave sorunlar da getireceğini anlatan Bartholomeos, yaşamını yitiren vatandaşlarımızın ruhu için de ayin sırasında dûa etti.

Göksu Ayazması'ndaki ayin, ilahilerle sabahın erken saatlerinde başladı. İlerleyen saatlerdeKilise'ye gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, kapıda karşılanarak, Ortodoks din adamları tarafından ayin için hazırlandı. Daha sonra ayini yönetmeye başlayan Bartholomeos, ilahiler eşliğinde İncil'den ayetler okudu ve ayine katılan Hıristiyan cemaati kutsadı.

Ortodoks Kilisesi olarak bilinen Göksu Ayazması aslında bir Kilise. Ancak yapı itibariyleKilise kadar büyük ve özellikli değil. İslâmiyet'teki Cami-Mescit ayrımına benzer bir şekildeHıristiyanlık’ta da Kilise-Ayazma benzetmesi yapmak mümkün. Öte yandan ibadet olarak da her ne kadar farklılıklar olsa da birçok benzerlik de göze çarpıyor. Ayin sırasında Hıristiyandin adamının kullandığı merdivenli kürsü, camilerdeki minberi andırıyor. İlahilerin tınısında da bir benzerlik sözkonusu. Tıpkı camilerde okunan ilahilerdeki gibi burada gerçekleştirilen ilahilerde, topluca ve ağır bir ritimde dini şarkılar söyleniyor. Kilise'deki ibadetle, camideki namaz birbirinden farklı olsa da ayin sırasında tüm Hıristiyanların ‘kıyamda’ durduğu ve iki din adamının ise belirli aralıklarda namazdaki rüku-secdeye benzer ritüellerde bulundukları gözleniyor.

Öte yandan Göksu Ayazması'ndaki ayini bitiren Bartholomeos, ardından çocuklarapaskalya yumurtası ve hediye dağıttı. Geleneksel Türk Mutfağı'na benzer yiyeceklerin olduğu açık büfe yemekte, yaprak dolması ve mercimek köftesi dikkat çekerken, Selanik'ten gelen dans grubu da müzik eşliğinde Ortodoks vatandaşlara gösteri sundu. Kilise’nin çevre düzenlemesini gerçekleştiren Beykoz BelediyesiYani Demircioğlu tarafından övülürken,Dost Beykoz’un objektiflerine takılan görüntüler, Beykoz için büyük bir utanç kaynağı oldu.Kilise’nin duvarına sprey boyalarla isimler yazıldığı ortaya çıkarken, Belediye tarafından tahsis edilen çöp kovalarından birisine bilinçli bir şekilde zarar verildiği anlaşıldı. Tüm bu yaşananlara rağmen, Beykoz Belediyesi tarafından görevlendirilen bir kişinin, ayinden önce sabahın erken saatlerinde Kilise’ye gelerek, etrafta çevre temizliği yapması takdir topladı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ayazma, Beykoz, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Göksu, Bartholomeos

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"