Bakanlık Beykoz’da 553 villaya izin verecek mi?

  • Güncelleme: 14.07.2019 17:11
  • Okunma: 10565 kez
  • Yorum: 4
Beykoz’daki Kuzey ve Güney Kirazlı ormanlarına yapılması planlanan 553 villa için ağaç kesmek izni istendi.
Bakanlık Beykoz’da 553 villaya izin verecek mi?

Yaklaşık 2 milyon metrekarelik ormanlık alanı kapsayan proje sahasında binlerce ağaç bulunuyor.

Tepki çeken proje; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na Beykoz’da toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik Kuzey Kirazlı ve Güney Kirazlı özel ormanlarına 481 milyon lira yatırım bedeliyle 553 adet villa yapmak üzere 2018 yılının temmuz ayında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu yapılması ile gündeme gelmişti. Villaların yapılacağı özel orman alanı, eski CHP'li İBB Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter ile İBB şirketlerinden KİPTAŞ'a ait. Merter ailesi ve KİPTAŞ'ın, Özyazıcı İnşaat ile arasında “Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi” bulunuyor. Özyazıcı İnşaat'ın sahibi Ahmet Özyazıcı. Özyazıcı, 553 villa projesinin yüklenicisi olan ZRS İnşaat'ın da yönetim kurulu başkanı yardımcısı. ZRS İnşaat'ın yönetim kurulu başkanı ise Turkuvaz Medya Grubu'nun da Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Faruk Kalyoncu.

 

İnşaat sahası tamamen orman

Kamuoyunun tepkisine neden olan villa projesi için hazırlanan tanıtım dosyasına göre ormanda belirlenen “yapılaşma ön izin sahası” içerisinde 11 bin 328 adet, bağlantı yolu alanlarında ise 284 adet olmak üzere toplam 11 bin 612 adet ağaç tespit edildi. Analizler sonucunda inşaatın yapılacağı saha içerisinde 4 bin 474 adet ağaç sayıldı. Saha genelinde sahil çamı, meşe, gürgen, kestane, yalancı akasya ağaç türleri bulunuyor.

Ağçları kesmek için izin istediler

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında başlayan ormana 553 villa projesini hayata geçirmek için son olarak 15 Mayıs 2019 tarihinde bir adım daha atıldı. 553 villa projesinin yüklenicisi ZRS İnşaat 15 Mayıs günü İstanbul 2 No'lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'na “Ağaçların kesimi, yolların tesviye edilmesi ve zemin etüdü yapılması” için izin başvurusu yaptı. Başvuru, 12 Temmuz 2019 tarihli kurul toplantısının gündemine alındı. Şu an kuruldan çıkacak karar bekleniyor.

Planlar hızlıca onaylanmıştı

Ormana yapılacak villa projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 30 Kasım 2018 günü “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı vermişti. 14 Aralık 2018 tarihinde de jet hızıyla imar planları hazırlanmıştı. Plana göre özel ormanın bulunduğu parsellere 2 katlı villalar yapılacak. Özel orman alanı dışında kalan parseller ise yol ve park olarak düzenlenecek. Sit derecesi “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak tanımlanan alanda yapılaşma yatay olarak yüzde 6'yı geçemeyecek. Yapı alanları içerisinde kalmak kaydıyla “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanlarında” eğlence ve spor tesisi yapılabilecek. 553 villada, 2 bin 212 kişinin yaşaması planlanıyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Villa, Ağaç, İzin

Yorumlar (4 Yorum)

Ümit (1 yıl önce)

Garibana bir çivi çaktırmazlar zengine kapılar sonuna kadar açık ahiret meydanında bunlar nasıl hesap verecek bunların azabına dağlar taşlar dayanamaz

Okan (1 yıl önce)

Devlet izin verirse ve orası yapılırsa Beykoz'da bir daha oy alamaz. Asıl sorun halkın sorunudur zenginin değil. Halkın sorununu çözmeyip, sürekli zenginler kendi problemini çözüyor. Nerede adalet nerede eşitlik? Bu nasıl Müslümanlık?

Bekir (1 yıl önce)

Katliam yapılacak zengine yatırım keyif için doğayı bitirecekler bunun müslümanlıkla dinle alakası yokmu zevk için ağaçları katletmek dinimize uygunmu yıllarca din bilgisi veren devlet yönetimi işine gelincemi din kitap diyor müslümanlık diyor resmen rant için dini yok saymadır beykozda imar bekleyen binlerce mahalle var çarpık yapılar var neden onlar için planlama yapılmıyor neden çürümüş yıkık gece kondu tipi evler yıkılıp daha modem evler yapımına izin verilmiyor da doğayı yok etmeye çalışılıyor akp rant para hırsı ülkeyi yok etmekte doğa insanlardan zaten intikam almaya başladı bunu daha fazla körüklemek suçtur dinsizlik tir

Burcu (1 yıl önce)

Doğa, ilahi adalet elbet o kesilen ağaçların yerine dikilen binaları yerlebir edecek.

Yorum Yaz