Bakan Yardımcısı Beykoz'da balıkçıları dinledi

  • 1
  • 3203
Bakan Yardımcısı Beykoz'da balıkçıları dinledi
Bakan Yardımcısı Beykoz'da balıkçıları dinledi
Bakan Yardımcısı Beykoz'da balıkçıları dinledi
Bakan Yardımcısı Beykoz'da balıkçıları dinledi
Bakan Yardımcısı Beykoz'da balıkçıları dinledi

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nca organize edilen programda Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Beykoz'da balıkçı reislerle bir araya geldi.

Limak Otel'de gerçekleştirilen "Balıkçı Reisleri Buluşması" programına, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe,  AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcıları Gıyaseddin Gergin ve Cahit Altunay ile Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç ve sektör temsilcileri ile balıkçı esnafı katıldı.

Beykoz, Sarıyer ve Adalar balıkçı esnaflarının yer aldığı programda Türkiye'de balıkçılığın gelişmesi için gerçekleştirilen yatırımlar, deniz ve çevre temizliği için yapılan çalışmalar, önümüzdeki süreçte yapılması planlanan projeler, balıkçı esnaflarına verilen destekler ile ilgili bakanlık tarafından bilgilendirme sunumu yapıldı.

İki oturum şeklinde gerçekleşen toplantıda kıyı ve açık deniz balıkçılığı yapan balıkçıların sorunları, talepleri ve önerileri dinlendi.

Programda konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, "Balıkçılık ve su ürünleri konusunda bakanlık olarak neler yapıyoruz? Çok kısa onların üzerinde geçecek olursak, geçen sene 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununda bir revizyon yaptık. Hakikaten talepler vardı, büyük çözülmesi gereken konular vardı. Burada masaya yatırıldı. Yine sektörle üst düzey balıkçılıkla, su ürünleri ile ilgili kim varsa, paydaşlarımızla bir araya gelindi, tartışıldı ve güzel bir kanun ortaya çıktı. Bununla ilk başta kaçak avcılık gündemdeydi." dedi.

Özkaldı, "Belki kısa bir süre için belli bir kesim çok kısa bir süre kazanç sağlasa veya öyle gözükse bile uzun vadede baktığımızda bunu ne insanlığımıza, ne ticaretimize ne de devlet olarak bizlere faydası olmadığı gibi önlenmesi zor haller meydana gelir. Dolayısıyla biz en başta kaçak avcılığı önledik. Küçük balıkçılarımız, kıyı balıkçıları, bizim en öncelikli balıkçılarımız olarak sektörde yeri olan sizlerle son üç yılda 60 milyon TL'den fazla hibe takip ödemesi yapıldı. Tabii Başkanımız da bahsetti son zamanlarda en büyük gündem oralarda özellikle Marmara Denizi müsilajı ile ilgili. Bizler de bakanlık olarak bu müsilaj eylem planları çerçevesinde koordinasyon kurulunda bizzat hemen hemen her ay sadece müsilajı konuşuyoruz. İlk aldığımız tedbirlerin başında da yine küçük balıkçılara verilen desteğin iki katına çıkmış olmasıdır." ifadelerini kullandı.

Programa katılan konuklardan Ahmet Celal Şen, şunları söyledi:

"Her şeyden önce başta Cumhurbaşkanımıza, değerli büyüklerimize, böyle bir organizasyon yapılmasına vesile oldukları için ve biz de hatırlayıp buraya davet ettikleri için minnettarız. Bunun dışında balıkçılığın birçok sorunu var. Defalarca dile getirmeye çalıştık. Hep düzeleceğiz diye ümit ettik. Balıkçının en büyük sorunu öncelikle barınma yerleri, sonra Marmara'nın en büyük sorunu başta bizi cezalandırma diye düşündüğümüz müsilajdı. Tabii ki bu boş çıktı. En büyük sorunu gereksiz ve çok fazla avcılık. Örneğin biz Adalar bölgesinde bir Kültür Varlıkları Alanı istiyoruz. Yani buraya hiçbir av istihsal vasıtası girmesin istiyoruz."

Sorunlarını dile getireceklerini söyleyen Ramazan Özkaya da "Sorunlarımız çok, çünkü denizlerimiz de gittikçe stoklarda bir erime var. Biz de bu stoklarımızın erimesini durdurmak için görüşlerimizi burada dile getireceğiz. Öncelikle biz burada misine ağını isteyeceğiz. Balık boylarının aynı kalmasını aşağıya düşürmemesini isteyeceğiz. İkincisi de stoklara zarar veren avcılığın biraz daha kontrollü olmasını isteyeceğiz. Bizim hedefimiz gelecek nesillerimize bol bereketli bir deniz bırakmak." diye konuştu.

Haber Merkezi

Beykoz’un en güzel fotoğraflarını kimler çekti?
Önceki Beykoz’un en güzel fotoğraflarını kimler çekti?
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (1 Yorum)

CEMİL TOPRAK (2 yıl önce)

ne oldu başka kandıracak vatandaşmı bulmadınız adamlara ücretsiz mazot sözümü verdiniz hangi dertlerine derman oldunuz.Her pazarın başında medine dilencisi gibi akp nin aracı var anap gibi sonunuz geldi son çırpınışlar bunlar millet inanmıyor bu yalanlara geç onu beykozun girişinde bir bina var eski basket sahası binası heryıl yıkılıyor yapılıyor milletin parasını çöpe atanlara yazıklar olsun haram zıkkım olsun böyle yönetime....babanızın parası yıkın yapın yıkın yapın

Yorum Yaz