Bakan Kaya, Beykoz'da annelerle buluştu

  • 13.05.2018 17:43
  • Güncelleme: 13.05.2018 19:59
  • Okunma: 7829 kez
  • Yorum: 0
YETKİM'in organize ettiği "Türkiye Büyüyor, İnsan Hakları Gelişiyor" konulu program Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın katılımıyla gerçekleşti.
Bakan Kaya, Beykoz'da annelerle buluştu

Yetiştirme Yurtlarında Kalanları, Kimsesizleri Koruma, Sosyal ve Yardımlaşma Derneği (YETKİM) tarafından organize edilen "Türkiye Büyüyor, İnsan Hakları Gelişiyor" konulu programa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ravza Kavakçı Kan, İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şeyma Döğücü, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, YETKİM Derneği Başkanı Baki Yazgan ve partililerin yanı sıra vatandaşlar da katıldı.

"Bütün ailelerimizi koruyucu olmaya çağırıyoruz"

Beykoz Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'ndeki topluluğa hitap eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Bugün Türkiye'de kurum bakımımızdaki ve sorumluluğumuz altındaki çocuklarımız, geçen sene gerçekleştirdiğimiz dönüşüm kapsamında her biri ev ortamında en güzel fiziksel koşullarda yaşıyorlar. Ama biz istiyoruz ki bu çocuklarımız bir aile ortamında da yaşasınlar. Özellikle 0-6 yaş arasında hiçbir çocuğumuz kurum bakımında kalmasın. Devletimizin şefkat eli çok büyük onları ısıtmaya yeter ama bir aile ortamında yaşamaya tüm çocukların hakkı vardır. O yüzden tüm ailelerimize sofralarına birer tabak daha koyarak koruyucu aile olmaya çağırıyoruz. İnanın koruyucu aile annesi olmak belki de fiziksel ve fizyolojik anne olmaktan daha değerli." dedi.

Yetiştirme Yurtlarında Kalanları, Kimsesizleri Koruma, Sosyal ve Yardımlaşma Deneği (YETKİM) tarafından organize edilen "Türkiye Büyüyor, İnsan Hakları Gelişiyor" konulu program Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Programda konuşma yapan Bakan Kaya'ya, devlet koruması altında kalan çocukların ve gençlerin "Anneler Gününüz kutlu" olsun mesajı içeren video gösterildi. Videoda çocuklar Kaya'nın Anneler Gününü kutladı.

Programda konuşan Bakan Kaya, olduğunu ve dün şehit annelerin Anneler Günü'nü kutlayıp ellerinden öptüğünü dile getirdi.

"14 bin çocuğumuzun annesiyim"

Bugün farklı programlarla kadınlar ve ailelerle bir arada olacaklarını ifade eden Kaya, programın başında hazırlanan videoyu izlerken de çok duygulandığını söyledi. Kendisinin de 2 çocuğu olan bir anne olduğunu hatırlatarak, "Kurum bakımımızda olan 14 bin çocuğumuzun da aynı zamanda annesiyim. Bunu her vesileyle ifade ediyroum. O çocuklara 'Bana anne diyebilirsiniz' diyorum. Onlara şefkatle sarılıyorum. Ben hükümetlerimiz döneminde korumamız altındaki çocuklara şefkatle sarılan ve her zaman onlara hamilik yapan, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum. Gerçekten 16 yılda iktidarımız döneminde çocuk hizmetlerinde büyük bir dönüşümü sağlamanın da mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz." diye konuştu.

Kaya, kendi annesi ve tüm annelerin anneler gününü kutladı. Kaya, kendi annesinin de çalışan bir anne olduğunu ifade ederek, ülkesinin geleceği için emek veren tüm annelere şükranlarını sunduğunu dile getirdi.

"Çocuklarımız aile ortamında yaşasın istiyoruz"

Bakan Kaya, sosyal devlet anlayışıyla yola çıkıldığını ve iktidar döneminde çocuk hizmetleri ve kadın haklarıyla ilgili yapılan çalışmaları anlattı. Sosyal hizmetler alanında dönüşümü gerçekleştirdiklerini dikkati çeken Bakan Kaya, şunları kaydetti:

"Bugün Türkiye'de kurum bakımımızdaki ve sorumluluğumuz altındaki çocuklarımız, geçen sene gerçekleştirdiğimiz dönüşüm kapsamında her biri ev ortamında en güzel fiziksel koşullarda yaşıyorlar. Ama biz istiyoruz ki bu çocuklarımız bir aile ortamında da yaşasınlar. Özellikle 0-6 yaş arasında hiçbir çocuğumuz kurum bakımında kalmasın. Devletimizin şefkat eli çok büyük onları ısıtmaya yeter ama bir aile ortamında yaşamaya tüm çocukların hakkı vardır. O yüzden tüm ailelerimize sofralarına birer tabak daha koyarak koruyucu aile olmaya çağırıyoruz. İnanın koruyucu aile annesi olmak belki de fiziksel ve fizyolojik anne olmaktan daha değerli. Evlat edinmiş kimsesiz çocuğu, ailesine katmış ve kendi evladı gibi hiç ayırmadan ona bakan tüm annelerimizin de Anneler Günü'nü kutluyorum. Bugün yaklaşık 6 bine yakın, 5 bin 800 rakamımız, koruyucu ailenin yanında şefkatle ve merhametle büyüyorlar."

"Kamu çalışanı engelli sayımızı 10 kat arttırdık"

Kaya, hükümetin ve Bakanlığın engellilerle ilgili çalışmalarını anlattı. Bu haftanın Engelliler Haftası olduğunu hatırlatan Kaya, şu bilgileri verdi:

"Engelli anneleri 2002 yılında evlatlarından utanır. Evlerinin bir köşesinde çocuklarını kapatırdı. İktidara geldiğimiz günden itibaren öncelikle engellilerimizin eğitimleri noktasında çok önemli işler yaptık. Engelli çocuklarımızdan eğitim alanların oranını 10 kata yakın, artırdık. Bugün 310 bine yakın engelli evladımız özel eğitimle birlikte eğitim hayatının içinde. Eğitimden sonra ise, istihdam geliyor. Bugün 2002 yılına oranla baktığımızda kamuda çalışan engelli sayımızı tam 10 kat artırdık. 5 bin 777 olan engelli sayısında son yaptığımız atamayla birlikte 54 bine ulaştırdık. İkinci bir atamamız inşallah yılın 2. döneminde Haziran ayında 2 bin 500 engelli kişinin daha atamasını gerçekleştireceğiz."

Bakan Kaya'ya konuşmasının ardından YETKİM Derneği Başkanı Baki Yazgan tarafından hediye takdim edildi.

Bakan Kaya'ya çocukların ilgisi büyük oldu.

"Cumhurbaşkanını, milletvekilini, bakanı göremezdik"

Programda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ravza Kavakçı Kan, Dernek Başkanı Baki Yazgan ile nasıl tanıştıklarını anlatarak şu ifadeleri kullandı:

"Devlet dendiğinde benim çocukluğumda hatırladığım devlet, bize tepeden bakan, iyi yetim evlatlarını ki onlar bizim el üstünde tutmamız gereken emanetlerimizdir. Bütün vatandaşlarını hakir gören bir devlet anlayışı vardı. Sosyal değildi, insan hakları dendiğinde vatandaşını insan yerine koymadığı için onun bir hakkı olduğunu düşünecek anlayışta değildi. Cumhurbaşkanlarını, bakanlarını, milletvekillerini göremezdik. Onlar ulaşılmaz insanlardı. Gördüğümüz zaman da sanki azar makamı onlardı. Bizler de azarlanma makamıydık. Bizlerin herhangi bir hak iddia etmesi söz konusu değildi. Darbeler oluyordu, böyle bir devlet anlayışı hakimdi bu ülkede."

"Bu değişim pat diye olmadı"

Geçmişteki acımasız ve şefkatten yoksun devlet anlayışının AK Parti iktidarıyla birlikte kaldırıldığını sözlerine ekleyen Genel Başkan Yardımcısı Kan, "Sosyal devlet dediğinizde, insan dediğinizde, AK Parti dediğiniz, insan odaklı çalışan, vatandaşıma daha nasıl iyi hizmet götürebilirim diyen bir anlayış hakim bu topraklarda. Çünkü bizim bakanlarımız kendi evlatlarını günlerce belki haftalarca görmezken, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, teşkilat kardeşlerimiz, ümmetin evlatları, dünya mazlumlarının gelecekleri için gece gündüz koşturuyordu. Bu değişim pat diye olmadı." dedi.

"Bunu yapmazsan Cumhurbaşkanına söylerim"

Kan, şöyle devam etti:

"Bu devlet baba, öyle bir devlet baba ki "Dünya beşten büyüktür" diyor. Sadece kendi topraklarında değil, bütün dünyadaki mazlumların haklarını savunan bir devlet baba var. Bu öyle bir devlet baba ki önceden göremediğimiz liderlere benzemiyor. Küçücük bir çocuk yanına gidip, "Bize çay içmeye gelir misin?" dediğinde, elinden çekiştirdiğinde onun muhatabı olabileceğini biliyor. Hatta bizler zaman zaman çevremizdekilere anında ilgi göstermediğimizde birkaç dakika geciktiğimizde çocuğundan yaşlısına genci kızı erkeğiyle her kademeden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı diyor ki "Bakın, bu meseleyi çözmezseniz ben Cumhurbaşkanıma giderim" biliyor ki Cumhurbaşkanı bunu çözer. İşte bu devletin başında gerçekten baba sıfatını hak eden bir devlet baba var."

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise belediye olarak sosyal belediyecilik anlayışını her şeyin üstünde tuttuklarını dile getirdi.

"Bizim anlayışımız bize bunu öğretti"

Çelikbilek, "Beykoz Belediyesi olarak arkadaşlarımızla birlikte şehit, gazi, yetim, öksüz, yaşlı, genç ayırt etmeden ilçemizde ekmeğe muhtaç, yardım bekleyen ne kadar vatandaşımız varsa ulaşıyor ve ulaşmaya devam ediyoruz. Çünkü bizim geldiğimiz anlayış, bizim şu anda benimsediğimiz anlayış bize bunu öğretti. Komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen bir ümmetin mensubuyuz. Her alanda nasıl gayret gösteriyorsak, devletimizin bütün birimleriyle işbirliğimizi arttırarak vatandaşlarımızın sıkıntılarına çözüm bulmak için de gayret gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmalarının ardından protokol üyelerine plaket takdim edildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz