Bakan Demircan, Beykoz'da sağlıkçılarla buluştu

  • Güncelleme: 18.05.2018 23:24
  • Okunma: 5631 kez
  • Yorum: 0
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Beykoz Hıdiv Kasrı'nda sağlık yöneticileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi.
Bakan Demircan, Beykoz'da sağlıkçılarla buluştu

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık alanında kullanılan yüksek teknoloji ürünü cihazları Türkiye'de ürettirmek için gerekli adımların atıldığını, önümüzdeki günlerde ihalesinin yapılacağını belirterek, "Tomografi, MR, ultrason gibi tanı cihazlarının Türkiye'de üretilmesini sağlayacak çalışmalar yaptık." dedi.

İstanbul Sağlık İl Müdürlüğü'nün Hidiv Kasrı'nda düzenlediği iftarda, sağlık yöneticileriyle bir araya gelen Demircan, Türkiye'de sağlıkçıların fedakarlıklarını anlattı.

Sağlık hizmetinin 7/24 çalışan bir makina gibi hiç durmadan devam eden bir hizmet olduğunu ifade eden Demircan, "En ufak bir arızada da sesi fazla çıkar. O nedenle sağlık hizmeti emek, bilgi, beceri, fedakarlık ister. Türkiye'de sağlık alanında hizmet veren bütün kardeşlerimiz, doktorlarımız, hemşirelerimiz, teknisyenlerimiz, ebelerimiz fevkalade büyük bir görevi yerine getiriyorlar. Diğer ülkeleri, diğer milletleri kıskandıracak düzeyde güzel bir hizmet sunuyorlar." diye konuştu.

"Yüksek teknoloji ürünü cihazlar için gerekli adımlar atıldı"

Sağlıkla ilgili ciddi yatırımlar yaptıklarını aktaran Demircan, hastanelerde gelinen güzel seviyenin daha da iyi noktalara gideceğini belirterek, sağlık alanında kullanılan yüksek teknoloji ürünü cihazların Türkiye'de üretilmesi için gerekli adımların atıldığını dile getirdi.

Bakan Demircan, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacak. Tomografi, MR, ultrason gibi tanı cihazlarının Türkiye'de üretilmesini sağlayacak çalışmalar yaptık. Bunları üreten firmaların yerli ortak bulmalarını, Türkiye'ye yatırım yapmalarını, Türkiye'de üreterek tecrübe ve alt yapı transferi sağlamalarını istiyoruz. Yüzde 45 ortaklık dış firmalara, yüzde 45 ortaklık yerli firmalara, aradaki yüzde 10'luk ortaklık Sağlık Birimlerine verilerek, teknoloji transferi hususunda hangi aşamada olunduğunun da takibi sağlanacak."

Bakan Demircan, Türkiye'de bu cihazların üretilmesini ve teknoloji transferinin yapılması için büyük bir çalışma yapıldığını, ileriki günlerde bunun da meyvesinin toplanacağını söyledi.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada, zayıf devletin yaşayamayacağını dile getiren Demircan, "Güçlü olmak zorundayız. Bu coğrafya böyle bir coğrafya. 100 yıl önce yaşadığımız büyük yıkımı, bağımsızlık savaşımızla taçlandırarak durdurduk. Bağımsız bir ülke olarak tarih sahnesinde yerimizi aldık. 100 yıl sonra geldiler, yine bu coğrafyada bir takım değişiklikler yapmak istiyorlar. Bu coğrafyada Türkiye'den başka da bu saldırıyı, savuşturabilecek, bertaraf edebilecek başka da ülke yok. Onun için Türkiye ve bizler, bu ülkeyi daha fazla güçlendirmek için daha fazla çalışmak zorundayız. Daha fazla birlik ve beraberliği sağlamak zorundayız." dedi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine değinen Demircan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Milletimiz Nisan 2017'de 'evet' dedi. Erken seçim kararı, milletimizin 2017'de aldığı kararı uygulamaktır. İnşallah Türkiye bu 24 Haziran seçimlerinde vereceği kararla darbe, vesayet tarihini kapatacak, güçlü iktidar, güçlü parlamento ve millet iradesi ve bağımsız yargı dönemine girmiş olacak. Bu da ülkemizin daha hızlı kalkınmasını getirecek. Mevcut sistem, bürokratik oligarşiye açık bir sistem. İnanın Türkiye şu yakaladığı 16 yıllık istikrarlı dönemde, bugün bulunduğu noktadan daha iyi noktalara ulaşacak kalkınmayı sağlayabilirdi. Ama biliniz ki bu bürokratik oligarşik anlayış Türkiye'nin geçirdiğimiz 16 yıllık süre içinde daha hızlı kalkınmasına müsaade etmedi."

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu da Türkiye'nin dünyanın sayılı sağlık hizmeti veren ülkeleri arasına girdiğini ifade ederek, "Sağlık sisteminin başarısız gösterilmesine, bu ülkenin geleceğinin baltalanmaya çalışılmasına rağmen çok büyük özveriyle hizmet etmeye devam ediyoruz, edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz