Baharın müjdecisi Beykoz’un leylekleri geldi

  • Güncelleme: 01.03.2020 21:57
  • Okunma: 16321 kez
  • Yorum: 0
Kuş ve Yaban Hayat Fotoğrafçısı Berat Akkaş, bahar mevsimin müjdecisi olan Leylekleri Beykoz’un Alibahadır ve Riva Mahallelerinde görüntüledi.
Baharın müjdecisi Beykoz’un leylekleri geldi

Siyah beyaz renkleri, geniş kanatları, uzun boynu ve kırmızı gagası ile gökyüzünü kaplayan on binlercesi ile bizlere yazın geldiğini müjdeleyen kuşlardır Leylekler.

Beykoz semalarında Şubat ayı ortaları ve Mart ayı başlarında görürüz onları. Binlercesi kaplar gökyüzünü, onları izlemek içimize adeta mutluluk verir.


Leylekler süzülerek göç eden - uçan kuş türüdür. Kara üzerinden göç eden Leylekler güneş ışınlarının kara parçalarına vurup yukarı çıkan ısısı ve termal adı verilen bu olay ile binlerce kilometreyi kanat çırpmadan gidebilmektedir. Bu sebeple Afrika Kıtası’ndan Avrupa’ya geçişlerde deniz aşrı gidemediklerinden Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını kullanmak zorundadırlar.

“Kışı Afrika’da geçirirler”

Objektifiyle doğayı adeta resmeden Kuş ve Yaban Hayat Fotoğrafçısı Berat Akkaş, Dost Beykoz’a yapmış olduğu açıklamada, baharın gelmesiyle Leyleklerin, kışı geçirdikleri Afrika'nın çeşitli bölgelerinden Türkiye'ye döndüğünü söyledi.

“Beykoz leyleklerin göçünden fazlasıyla nasiplenir”

İstanbul’un ise dünya göç yolları üzerinde bulunan ender şehirlerden biri olduğuna değinen Akkaş, “Beykoz’da bu durumdan fazlası ile nasiplenmektedir. İçinde barındırdığı boğazı, geniş çayırları, sık ormanları, gölet, dere ve sulak alanları ile göçmen kuşların göç yorgunluğunu atıp kısa bir dinlenmelerinden sonra Avrupa’ya doğru göç etmelerine olanak sağlar.” dedi.

“Avrupa’ya göç edemeyen Leylekler ülkemizde ürer”

Berat Akkaş şöyle devam etti: “Leylekler ülkemizde bir geçiş türüdür. Avrupa’ya göç etmeyen Leylekler ise yazın ülkemizde üremektedir ve kış mevsimine doğru Afrika’ya tekrar dönmektedir. Göç edemeyen bazı bireyler ise ülkemizde ki sulak alanlarda kışları geçirebilmektedir.

Dünya üzerinde 230,000 çift olduğu tahmin edilen Leylekler omurgasız canlılar, balık, yılan, kurbağa, semender, fare, sıçan ve köstebek gibi memeli canlılar ile beslenmektedir.

Beykoz’da ilkbahar zamanı binlerce Leyleğin göç dansını seyredebilir. Riva ve Alibahadır köylerinin çayırlıklarında yüzlerce Leyleğin göç molasını yakından izleyebilirsiniz.”Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz