Bağıra bağıra susmak

  • 18.09.2018 19:20
  • Okunma: 9591 kez

Zor tabi yaşamak. Bulamıyor insan orta yolu. Ya kayalıklarda ya da gül çimen sokaklardasın. Sabır denen acılı bal, çok zorluyor dayanma gücünü. Tadı mideye dokunan süs biber gibi çok yakıyor fakat aynı anda şifa veriyor. Derdin hangi birine ve nasıl savunma uygulayacağım diye döneleyip dururken yıllar geçiyor.  Sonrası son durak kara toprak.

Vatanım zehir zemberek kaynamakta. Allah beterinden korusun ve biliyorum ki aşarız; lakin birbirine "dememiş miydik? Ha ha ha, ohhh handan yandan, ne güzel de batıyoruzcular" ve onlara asla ikna olmayacakları mavallar okuyanlarla doldu taştı. Anlam veremiyorum bu tavra. Gemi tek gemi tam yol gemi aynı gemi. Neyin peşindeyiz be ahmaklar? Keyif mi alacağız yani gördüğümüz zararlardan. Yapmayın komik duruyor üzerinizde. Elbet dayandı dengimize, lakin vatana halel getirmeden, ele güne karşı ezik ve teslimkar durmadan doğru yöntemlerle çözmek mümkün içimizin isyanını. Önemle belirtmek isterim ki, elden ne yâr ne de kâr gelmez bize. Fakat bildiğimiz vatan sevdasıyla ve vatan içinde  verilecek tepkiler elbet işe yarayacaktır. Acizane fikrim budur. Eleştiriye de açık değilim bu noktada. Dönüp yakın siyasi tarihe baktığımda da tek gördüğüm aynı senaryo ve hileler çünkü. Vesselam.

Öyle bir yerdeyim ki

Ne karanfil ne kurbağa

Öyle bir yerdeyim ki

Bir yanım mavi yosun çalkalanır sularda

Dostum dostum güzel dostum 
Bu ne beter çizgidir bu 
Bu ne çıldırtan denge 
Yaprak döker bir yanımız

Bir yanımız bahar bahçe 

Beşeri dünyam ise en zoru. Öyle kırılgan ve hassas ki terazi, kelime yetmez anlatmaya. Hocam neresinden tutarsam elimde kalabiliyor dönem dönem.

Nedir ilacı tedavisi ya da var mı? Yanlış anlatmalar, yanlış anlamalar derken gelsin yürek acıları. Herkes her şeyi aslında sever ve beğenirken bir anda son bulur tüm güven ve saygı. O saatten sonra herkesi ve özünü bilen biçare de artık bir güzellik yapamaz ahvale. Alt üst olur kalpler. Çok yorulursun. İçine içine akar duygu ve yaşların. En kötüsü de artık gücün kalmaz mücadele etmeye. Böyle sürecekse düzelmeyecek  düşüncesiyle balık gibi savrulursun dünya okyanusunda. Keşke kalplerin içini gösteren ve herkesin birbirini doğru anlamasına yardım eden aynamız olsa şu âlemde. Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyuruyor çünkü: Kalp kırmak Kâbe'yi yıkmaktan daha günah. Çünkü Kâbe'yi bir insan inşa etti, kalbi Allah azze ve celle! Üstüne söz yok ki! Gayet açık ve net, gayet ürkütücü ve korkutucu. Lakin dünya birbirini kıran ve asla pişman olmayan, helallik istemeyen ya da isteyemeyen bir güruhun elinde.

Aşklar sevdalar, dostluklar artık yetim. Yok ki kurtarası. Herkes kendince haklı ama herkes ömür sermayesinin kontrolünden bihaber. Varsa yoksa ben, benim fikirlerim, benim kalbim, benim doğrularım, benim yaşadıklarım... Ya "sen, sen nasılsın ne haldesin, bana aslında ne demek istedin, aslen biz dostuz ayrılık bilmeyiz öyle değil mi, senin de düşüncelerini ve duygularını önemsiyorum, biz yanlış anlaşmalara mahal veremeyecek kadar birbirimize aidiz" lere ne oldu? Şeytan aldı götürdü satamadan getirdi. Oysa yine Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem hatırlatmadı mı bize: Birbirimizi sevmez isek cennete giremeyeceğimizi! 

Yoksa geçici dünyanın, şu yalan dünyanın anlık mutlulukları kabre gelecek orada da devam mı edecek sanırız gafletle? Ah Ya Rab ne acı. Anlasak ya Azrail Aleyhisselam gelmeden sevmeyi, sonsuz sevmeyi ve affetmeyi... Biz yüreklerimizi bahşedilen  hayata ve lütfedilen sevdiceklerimize hakkıyla açmaz, sadakatle ve nedensizce adamaz isek ne aileler, ne milletler, ne de ümmet-i Muhammed kurtulur. 

1440 hoş gelsen, hoşça gelsen inşaAllah... Çocukların gözünde yaş, annelerde kaygılar bitse. Vatanımız nice oyun varsa hepsine galebe çalsa. Birbirine buğz eden tüm vatan kardeşler tekrar aşk, sabır ve muhabbetle dönse yürekten yüz yüze ve kalp kalbe... Zalimlerin tüm çeşit zulümleri iptal olsa... Nolur yeni senemiz, hoş gelsen...

Yariniz, yareniniz, tüm aile ve eş-dostunuzla okyanuslarca sevgiye doyasınız ve boğulasınız. Bağıra bağıra susmalara kalmayasınız dilerim ki. Hayat üç gün malum. Dün bitti yarın meçhul. Bugünlerde yaşamak lazım... Dostlar baki Hüda'ya emanet olunuz. 

''Bazen; hayat yorar insanı… Şarkılar yorar… Beklemek yorar... Özlemek yorar... Affetmek yorar... Hoş görmek yorar... Boş vermek bile yorar... Ve insan susar...
Her şeye, herkese rağmen... Elinden gelen tek şeyi yapar... Bağıra bağıra SUSAR....''

Can Yücel

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları