Babasını silahla öldüren Beykozluya beraat kararı

  • Güncelleme: 17.09.2019 10:00
  • Okunma: 11311 kez
  • Yorum: 0
Ocak ayında Beykoz'un Çubuklu Mahallesi'nde annesini korumak için babasını silahla öldüren Koray A. için meşru müdafaadan beraat kararı verildi.
Babasını silahla öldüren Beykozluya beraat kararı

Beykoz Adliyesi'nde, babasını ateşli silahla vurarak öldüren Koray A. için düzenlenen mahkemede beraat kararı çıktı.

Koray A. yaptığı savunmasında televizyonda kadın cinayeti haberi çıktığında annesiyle bir gün bu şekilde haber olarak çıkacaklarını söyleyen babası Murat A.'yı ateşli silahla vurarak öldürdü.

Koray A., "Annemi tehdit ettiği zamanlarda birçok kez anneme bir şey yapmasın diye onların yatak odasının kapısında yattım. Amacım öldürmek değildi. Çok üzgün ve pişmanım" dedi.

Beykoz'un Çubuklu Mahallesi'nde 2 Ocak 2019'da tarihinde Koray A. (21), tartıştığı annesini öldüreceğini söyleyen babası Murat A.'yı tabancayla vurarak öldürdü.

Olayın ardından gözaltına alınan Koray A. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca düzenlenen iddianamede, sanığın "üst soydan akrabayı kasten öldürme" suçundan cezalandırılması istendi.

Davanın Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Koray A. cezaevinden duruşma salonuna getirildi.

Sanığın annesi Selvi A., kız kardeşleri Burcu A. ve Öznur A. ile avukatları da katıldı.

"Annemi ve kardeşimi kalorifer kazanına atıp 'yakacağım' dedi"

Duruşmada savunma yapan sanık Koray A., babasının annesine, kardeşlerine ve kendine sürekli şiddet uyguladığını iddiasını savunarak, "Biz büyüdükten sonra şiddet uygulamayı bıraktı. Ancak anneme hakaret edip aşağılayıcı davranıyordu. Annem evine, eşine bağlı olmasına rağmen hep şiddet gördü. Annem ve kardeşim gürültü yapmışlardı, babam onların ikisini de kalorifer kazanının içine attı. 'Onları yakacağım, şahit ol' dedi. Daha sonra, 'ikisinden birisini seç, birisini çıkaracağım. Diğerini de canlı canlı yakacağım' dedi. Yapma diye yalvardım bu defa bana şiddet uygulamaya başladı." ifadelerini kullandı.

"Kadın cinayeti haberlerini görünce 'biz de böyle olacağız' diyordu"

Koray A., "Annem işe gidip işi uzayınca eve 5-10 dakika geç gelirdi. O zaman babam annemi cezalandırmak için kardeşlerimi, beni ve annemi kalorifer dairesindeki betonda yatırırdı." diye konuştu.

Sanık Koray A. savunmasının devamında, bir gece babasının annesini dövdüğünü duyduğunu annesinin ise yüzüne vurmamasını istediğini insan içine çıktığını ifade ettiğini söyledi.

Sanık Koray A. olaydan birkaç gün önce annesinin telefonuna yabancı numaradan gelen arama yüzünden babasının tartışma çıkardığını söyleyen sanık, "Babam anneme 'başkalarıyla görüşüyorsun, telefonunu getir, kayıtlı olmayan numara görürsem seni öldürürüm' dedi. Babam annemin kendisini aldattığından emin olduğunu söyledi. Mutfağa doğru yönelip, 'anneni öldüreceğim, namusum için yaşıyorum' dedi. Bıçak alıp öldürebileceğini düşündüm. Evde bulunan silahla babamı durdurmak için ateş ettim. Annem geldi, 'oğlum sen ne yaptın' diyerek ağladı. 'Seni öldürecekti' dedim. Geçmişte bize çok şeyler yaşattı. Bunlardan dolayı kin duymamıştım. Psikolojik rahatsızlığı olduğunu düşünüyordum" dedi.

"Evlendiğimden beri şiddet görüyorum"

Sanığın annesi Selvi A. ise, "Ben evlendiğimden beri şiddet görüyorum. Çocukları da dövüyordu. Beni birçok defa aldattı" dedi. Bunun üzerine söz alan sanığın kız kardeşleri de, çocukluklarından beri babalarından şiddet gördüklerini ve kardeşlerinden şikayetçi olmadıklarını söyledi.

"Adliyeye giderse adliyeden cenazesinin çıkacağını söylemiş"

Duruşmada tanık olarak dinlenen C.Y., avukatlık yaptığını, maktul ve ailesini 15 yıldır tanıdığını söyleyerek, anne Selvi A.'nın "Eşim, Selvi'nin bana bir şey danışmak istediğini söyledi. Ben bize gelebileceğini söyledim. Bize geldiğinde eşinin kendisine evliliğinin başından beri fiziksel taciz ve şiddette bulunduğunu, kendisini aldattığını, çocukları için hep katlandığını ancak artık ayrılmak istediğini söyledi. 15-20 gün sonra karşılaştığımızda eşiyle konuştuğunu, böyle bir teşebbüste bulunursa kendisini öldüreceğini, adliyeye giderse adliyeden cenazesinin çıkacağını, tehdit ettiği için korktuğundan dolayı boşanmadan vazgeçtiğini söyledi." diye konuştu.

Sanık avukatı Cemal Yücel, "Geçtiğimiz ayda 49 kadın cinayeti işlendi. Bunlardan 39'u eşleri tarafından öldürülen kadınlar. 'Babam anneme bir şey yapar' diye sabaha kadar yatak odasının dibinde yatmış sanıkla karşı karşıyayız" ifadelerini kullanarak sanık hakkında meşru müdafaa hükümlerinin uygulanmasını istedi.

"Babamı durdurmam gerekiyordu"

Son sözü sorulan Koray A., "Babam, öfkeyle mutfağa doğru gittiğinde annemi öldüreceğinden emin oldum. Bir şekilde babamı durdurmam gerekiyordu, evde bulunan silah aklıma geldi. Amacım öldürmek değildi. Çok üzgünüm ve pişmanım. Böyle olsun istemedim. " dedi.

Meşru müdafaadan beraat

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Koray A.'nın işlediği 'kasten öldürme' suçunun meşru müdafaa kapsamında kaldığını belirterek oy birliğiyle beraatına karar verdi. Kararla birlikte sanığın tahliyesine hükmedildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz