Son Dakika

Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi Beykoz'da kutlandı

  • 0
  • 2267
Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi Beykoz'da kutlandı
Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi Beykoz'da kutlandı
Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi Beykoz'da kutlandı
Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi Beykoz'da kutlandı

Karabağ'ın düşman işgalinden kurtarılmasının 2. yılında Beykoz'da da kutlandı.

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın Ermenistan işgalindeki öz topraklarını kurtardığı "Tarihi Karabağ Zaferi"nin 2. Yıl dönümü Beykoz’da "Karabağ Zaferi Fotoğraf Sergisi" ve zafer türküleriyle kutlandı.  

Beykoz Belediyesi ve Azerbaycan’ın önemli sivil toplum kuruluşlarından Islahatçı Gençler İçtimai Birliyi tarafından düzenlenen sergide tüm dünyanın hayranlıkla izlediği zafere giden yolda yaşananlar fotoğraflarla bir kez daha gözler önüne serildi.

Azerbaycan, yaklaşık 30 yıl Ermeni işgali altında kalan topraklarının büyük bölümünü, 2 yıl önce 44 gün süren "Vatan Savaşı"yla kurtardı. Türkiye’nin ilk anından itibaren siyasi, diplomatik, teknik ve askeri destek verdiği zafer, 10 Kasım 2020'de imzalanan anlaşma ile tescil edildi.  

Beykoz Soğuksu Yücel Çelikbilek Gençlik Merkezi’nde düzenlenen serginin açılışı Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Zaur Allahverdizade, Azerbaycan Islahatçı Gençler İçtimai Birliyi Ferit Şahbazlı ve Azerbaycan’dan gelen kültür bakanlığı ve medya temsilcileriyle yapıldı.

Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinde önemli bir kavşak olan zaferi anlatan sergide tarihi gün ve sonrasındaki gelişmelere dair fotoğraflar yer aldı.

"Azerbaycan ve Beykoz’un gönül bağını güçlendirmek istiyoruz"

Tarihi zafer anısına düzenlenen programda konuşan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, "Karabağ dediğimiz yer bizim Azerbaycanlı kardeşlerimizin ana vatanı. Biz hem işgal edilişini hem de azat edilişini gördük. 30 yıl işgal altında kaldı. 2 yürek bir araya gelince vatan toprakları kurtarıldı. Orada o kadar büyük bir iş başarıldı ki, Rusya’nın hava savunma sisteminin olduğu yeri kardeşlerimiz işgalden kurtardı. Bizim gönlümüz, dualarımız hep oradaydı. O birlikteliğin sonunda bu hürriyet elde edilmiş oldu. Ne kadar şükretsek azdır.  Azerbaycan'la Beykoz arasında gönül bağını desteklemek, güçlendirmek istiyoruz. Bu maksatla Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Berde Belediyesi’yle kardeşlik mutabakatı imzaladık. “2 Devlet Tek Millet”e katkı sağlamak için gençlerin dahil olduğu  organizasyonlar yapacağız. Bu vesileyle sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.   

"Türkiye Azerbaycan’ın gücüne güç kattı"

Karabağ Zaferi’nden sonra Türk Dünyası’nın daha güçlü olduğunu vurgulayan Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Zaur Allahverdizade da, "Vatan Savaşı’nda kardeş Türkiye’nin desteğiyle tarihi ve şanlı zafere imza attık. Bu zafer sonundan işgal altındaki topraklar kurtarıldı, eski hüviyeti ve sahiplerine kavuştu. Tarihi Şuşa camilerinde 28 yıl sonra yeniden ezan sesleri yükselmeye başladı. Hamdolsun bu topraklar üzerinde şanlı Türkiye ve şanlı Azerbaycan bayrakları hep yan yana dalgalanıyor. Tarih boyunca olduğu gibi Türkiye ‘Vatan Savaşı’nda yanımızda oldu ve Azerbaycan’ın gücüne güç kattı. Azerbaycan’ın zaferi tüm Türk Dünyası’nın gurur kaynağıdır. Karabağ Zaferi’nden sonra Azerbaycan ve Türk Dünyası daha güçlüdür. Bu duygularla vatan uğruna şehit düşen tüm yiğitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Zaferimiz kutlu olsun" şeklinde konuştu.  

Azerbaycan Islahatçı Gençler İçtimai Birliyi Ferit Şahbazlı ise Azerbaycan Ordusu’nun kardeş ülke Türkiye’nin desteğiyle 30 yılda uluslararası kuruluşların yapamadığını başardığını ifade ederek, zaferi anlatan sergi organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti.

Kutlama kapsamında Azerbaycanlı misafirler de zafere dair duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Konuşmaların ardından Azerbaycanlı sanatçılar Sevinc Agaşirinova ve İsmayıl İsmayılzade zafer türküleri söyledikleri duygu yüklü bir konser verdi. 

Haber Merkezi

Kariyerinde Beykoz’u yeni başlangıç olarak değerlendirdi
Önceki Kariyerinde Beykoz’u yeni başlangıç olarak değerlendirdi
Beykoz Basketbol Kadıköy deplasmanına hazırlanıyor
Sonraki Beykoz Basketbol Kadıköy deplasmanına hazırlanıyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz