Az kaldı...

  • 17.11.2018 16:47
  • Okunma: 6487 kez

Bilgehan Murat MİNİÇ


31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine az kaldı. Bugün itibariyle tam dört buçuk ay. Adaylık sürecinin işlemeye başlamasıyla seçimler de gündemdeki yerini aldı.

Beykoz'un her köşesinde seçim hesapları, değerlendirmeler, yorumlar yapılıyor. Kimler nereden aday olacak, kimler kazanacak, kimler favori, kimler değil?

Naçizane şahsımla ilgili de zaman zaman farklı yorumlar yapılıyor. Geçen yerel seçimin sonuçlarına göre bu dönemin muhtemel adayları arasında yer alıyoruz ve sorular da art arda geliyor. Aday olacak mısın, hangi partiden, hangi mevki ye vs.

Elbette ki ben de bu soruları hem kendime hem diğer aday ve kurumlara soruyorum. Netice de Beykozlu bir vatandaş olarak benim de merak ettiğim sorular var. Bu dönemde hemen hemen her partiden görüşten insanla fikir alış verişi yapmaya çalışıyorum. İktidardan ya da muhalefetten, sağdan soldan her kesimden insanlarla hasbıhal etmeye gayret ediyorum. 

Şu an itibariyle bakılırsa önümüzdeki seçim bir öncekinden farklı, hareketli ve sonucunu kestirmek zor olacak gibi görünüyor. Bize gelince 2013 yılından beri dillendirdiğimiz bir ittifakın gerçekleşmesi için Beykoz kamuoyuna mesajlar gönderiyoruz. Genel seçimlerde Türkiye’nin bloklaştığı ve bu bloklaşmanın farklı yansımalarının yerel seçimlere de sirayet edeceği bir gerçek. Ve tabi AK Parti ve CHP ile potaya girmek isteyen diğer siyasi hareketlerin güçlerini birleştirmeleri gerektiği de...

Şunu da biliyoruz ki özellikle Beykoz da son yerel ve genel seçim sonuçları incelendiğinde seçimin iki partili geçmesi halinde mutlak galibi AK Parti olacak. Her ne kadar yıpransa da, parçalı görünse kopmalar olsa da bu böyle. Ancak üçüncü ve hatta dördüncü ihtimaller çıkıp AK Parti ve CHP seçmeninden oy alabilecek güçlü listeler yapılırsa aradan sıyrılıp seçimi alma potansiyeli de yakalanabilir.

Bu ihtimali en güzel şekilde yıllardır sözünü ettiğimiz "Beykoz İttifakı" gerçekleştirebilir kanaatindeyim. Şuralı buralı, sağcı solcu, işçi memur demeden, Beykoz'un geleceği için endişe duyan herkesi her kesimi bir araya getirecek bir ittifak. Yıllardır ana muhalefetin gerçekleştiremediği tabanda birliği sağlayacak böyle bir yapılanma olabilirse biz de arkadaşlarımızla Beykoz için elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız.

Bu fikri sık sık paylaşmamızın diğer bir sebebi de iktidara ve muhalefete de birer sinyal göndermek. Kadrolarını oluştururken bu kriterlere dikkat edilmesini sağlayabilirsek bu bile bizim için Beykoz'a bir hizmet olacaktır. Bizi yakinen tanıyanlar bilirler, hiçbir zaman siyasete menfaat ilişkileri noktasında bakmadık, hep daha fazla insana nasıl hizmetimiz dokunur diye uğraştık.

Beykoz da bu seçim her parti için zor olacak, muhalefetin güçlü ve çeşitli olması hem demokrasiye katkı sağlayacaktır, hem de iktidarı daha iyi işler yapmaya teşvik edecektir. Aday adaylarından tanıdığım birçok kişi olduğu için isimlerini tek tek bu yazıda paylaşamayacağım ama Beykoz için medeni cesaret gösterip aday olan bütün herkese başarılar diliyorum.

Beykoz için şimdiden hayırlı olsun... 

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Mahalli Seçimler

Yazarın Yazıları