Kültür

Ayşe Kulin Kadınlar Günü’nü Beykoz’da kutladı

Ayşe Kulin Kadınlar Günü’nü Beykoz’da kutladı
08.03.2016 19:43
| | |
13805

Foto galeri Video galeri

Ünlü yazar Ayşe Kulin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Beykozlu kadınlarla birlikteydi.

Beykoz Eğitime Destek Derneği, BEDES’in Anadoluhisarı Sabancı Öğretmen Evi’nde düzenlemiş olduğu “8 Mart Kadınlar Günü” programına konuk olan Ayşe Kulin, Beykozlu kadınların sorularına da cevap verdi.

Programın açılış konuşmasını yapan BEDES Başkanı Gülay Demirel, yaklaşık bir haftadır Dünya Kadınlar Günü’nü anlatan etkinliklere katıldığını ve geriye dönüp baktığında, Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara bir çok haklar tanımış olmasına rağmen kadınlar olarak bu haklara sahip çıkamadıklarını söyledi.

Dünya Kadınlar Günü’nü kutladıkları için sevindiklerini anlatan Demirel, kendilerini geliştiremediklerinden ve kendilerine yetemediklerinden yakındı. Bayan Demirel, “Dünya Kadınlar Günü değil, herkesin eşit olduğu, tüm kadınların; siyasette, iş alanında, aile hayatında, toplum içinde herkesin bir birey olduğunu bilincinin oluştuğu bir ülke istiyoruz” dedi.

Her geçen gün artan kadın cinayetlerinin, şiddetin ülkeyi daha geri götürdüğünü anlatan Demirel, “bu gerçekler yüzleşmek zorundayız. Bu gerçekleri sorun olmaktan çıkarmak için, aydınlar ve bilim adamları çok çalışmalı ve özellikle Türk kadının gücünü dünya barışına sunabilmedilirler” şeklinde konuştu.

BEDES Meşale Anneleri olarak, Ayşe Kulin’in yazmış olduğu kitapları okuyarak, aydınlanma yolunda daha çok çaba sarf edeceklerini kaydeden Gülay Demirel, “Allah Ayşe Kulin’e uzun ömürler versin, daha çok kitaplar yazsın ve bizi daha çok aydınlatsın” diye konuştu.

BEDES’le aşılan depresyon

Yine Meşale Annelerinden olan Gülcan Aydın’da BEDES’e katılmasıyla hayatında gelişen değişikliği içeren bir konuşma yaptı. Bayan Aydın, yaşadığı bir olaydan dolayı ciddi bir depresyon geçirdiğini ve Meşale Anneleriyle birlikte etkinliklere katılmasının tıbbi bir destek almadan depresyonu atlatmasına neden olduğunu anlattı.

“Kitap işte böyle bir şeydir”

Ünlü yazar Ayşe Kulin ise, hayatından kesitlerde kitap okumanın ne denli önemli olduğunu yine okuduğu bir kitabın içeriğiyle özetledi.

Sokaklarda çöp toplayan insanlardan oldu olası nefret etiğini söyleyen Kulin, katılacağı bir programda karşılaşacağı yazar Nalan Türkali hakkında bilgi edinmek amacıyla, o kişinin kitabını okuma gereği duyduğunu ve zorda olsa o yazarın kitabını bulduğunu anlattı. Kulin, bulduğu kitabın önce arka yüzünü okuyarak yazarın geçmişiyle ilgili bilgi edindi.

Eğitim seviyesi ilkokuldan terk olan yazarın kitabının arka yüzünü okuyan Kulin şaşkınlığını gizleyemeyerek, ilkokuldan terk olan bir yazarın ne yazabileceğini merak ettiğini ve o heyecanla kitabı okuduğunu söyledi.

Varoşta kadın Olmak” isimli kitabın içeriğinde çöp toplayarak geçimini sağlayan bir ailenin hayat hikayesi olduğunu okuyan Ayşe Kulin, kitabı bitirdikten sonra hüngür hüngür ağladığını ve bu vesile ile hayatında, hiç bilmediği bir evin kapısından içeri girdiğini belirtti.

O güne kadar çöp arayan insanların, neden çöp aradığını hiç düşünmediğini ve okuduğu o kitaptan sonra onların neden çöp aradığını öğrendiğini anlatan Kulin, 3 yıl okuyan bir kadının 57 yaşındaki kendisine bir hayat dersi verdiğini kaydetti. Kitabın bu denli önemli bir şey olduğunu anlatan Kulin, “kitap işte böyle bir şeydir” dedi.

Bu yaşanmışlıkla okumanın önemine vurgu yapan Ayşe Kulin, programın devamında ise, kadınlara yönelik bilgi birikimini paylaştı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde kadına verilen önemi kendi ailesinden örnekler vererek anlatan Ayşe Kulin, kadınlara nikah kıyılmasının ilk kez Osmanlı döneminde yapıldığını söyledi.

Meşale Anneleri de hissettiklerini kitaplaştırdı.

Programın son bölümünde ise bu güne kadar 30 kitap yazdığını söyleyen Ayşe Kulin, Meşale Anneleri için saatlerce kitap imzalayarak, hatıra fotoğrafı çektirdi. Meşale Anneleri, Ayşe Kulin’e el emeği göz nuru bir masa örtüsünün yanında, yine Ayşe Kulin’in kitaplarını okuduklarında ne hissettiklerini el yazılarıyla anlatan bir kitap hediye ettiler.

Yine Meşale Anneleri içinde yer alan bir gönüllünün annesi Ayşe Kulin’i görmek ve ona kitaplarını imzalatmak için Kars’tan geldiğini söylediği programda Paşabahçe İlköğretim Okulu’ndan bir öğrencide okul dergisi için Ayşe Kulin’e sorular sorduktan sonra hatıra fotoğrafı çektirdi. BEDES Başkanı Gülay Demirel ise çiçeğiyle yazar Külin’e teşekkür etti.

Haber Merkezi 

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Ayşe Kulin, bedes, Maşale Anneleri, Gülay Demirel, 8 Mart, Kutlama, Kitap

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"