Aydın Düzgün, Beykoz mezbelelik olarak stabil duruyor

  • 07.02.2020 11:14
  • Güncelleme: 14.02.2022 13:23
  • Okunma: 8775 kez
  • Yorum: 0
CHP İlçe Başkanlığına ikinci kez seçilen Aydın Düzgün, ilk röportajını Dost Beykoz'a verdi. Düzgün, Kader Gür'e çarpıcı değerlendirmeler yaptı.
Aydın Düzgün, Beykoz mezbelelik olarak stabil duruyor

Yerel Seçimleri, 12 Ocak'ta yapılan ilçe kongresini, Beykoz Belediyesi'ni ve Murat Aydın'ı Dost Beykoz'a değerlendiren Aydın Düzgün bir çok konuya açıklık getirirken, bundan sonraki sürece ilişkin yeni stratejiler belirlediklerini kaydetti.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ı ziyaretinde, değindikleri konulara da açıklık getiren Düzgün, Murat Aydın ile Beykoz'un imar planlarının hazırlanması için komisyon kurulması konusunda mutabakat sağladıklarını dile getirdi.

Aydın Düzgün, Beykoz Belediyesi'nin hali hazırda hiç bir şey yapmadığına, stabil olarak yerinde saydığına ve Beykoz'un mezbelelik olarak durduğuna vurgu yaptı.  

12 Ocak 2020 günü yapılan CHP Beykoz İlçe Başkanlığı Kongresi'nin kendisi için zorlu bir süreç olduğunu ve CHP'nin sağduyulu delegeleri sayesinde ikinci kez ilçe başkanlığına seçildiğini söyleyen Aydın Düzgün, "siyasetin iyi insanlara ihtiyacı var" dedi.

Dost Beykoz Yazarı Kader Gür'ün sorularının yanıtlayan Düzgün, CHP'nin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılan İBB Seçimleri'nde Beykoz'da birinci parti olmalarının önemli bir başarı olduğunu ve bunu önümüzdeki yerel seçimlere taşımayı hedeflediklerini söyledi.

12 Ocak 2020 CHP Beykoz İlçe Kongresi?    

Yerel Yönetimler, Cumhurbaşkanlığı seçimi, tüm bunlar yorucu işler. CHP Beykoz Örgütü olarak ciddi çaba sarf ettik. Ama peşinden gelen yerel seçimler ister istemez, İlçe Başkanlığının üzerindeki yükü arttırıyor.

Parti içinde çeşitli tartışmalar oldu

Birçok arkadaşımız, 'niye ben meclis üyesi olmadım, şöyle böyle olmadı' diye tartışmalar oldu. Bu tartışmalar sonrası, partinin kendi işleyişinden kaynaklanan, benimle hiç ilgisi olmayan konulardan dolayı İlçe Başkanı sorumluymuş gibi lanse edildi. Bu çok doğru bir yaklaşım değil, bu da ister istemez 'başkan ne yaptı' sorusundan sonra benim karşımda olmayı seçtiler.

Beykoz'da siyaset yapmak zor!

Hakikaten tanıdığım, sevdiğim birçok kardeşim ister istemez karşımda oldular. Bu da zorlu bir kongreye dönüştü. Bütün bu yaşanan olumsuzluklardan dolayı belli bir kesim de işi biraz zorlaştırdı. Çok önemli bir kesim de CHP Beykoz Yönetimi'nin, bu süreçte başarılı olduğunu Beykoz'da ilk defa CHP'nin birinci çıktığını unutmayan bir kesimde kongrede neticeyi belirledi.

Ben Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Yönetimi adına ve İlçe Başkanı olarak bizi tekrar bu göreve getiren arkadaşlara teşekkür ediyorum. İyi bir test oldu, hem benim için hem örgütümüz için. Kolay değil. Beykoz'da böyle bir şey ilk defa oluyor. Beykoz'da siyaset yapmak zor.

'Ben iyi bir insanım' söylemi?

Ben bunu her yerde söylüyorum. Kongrede de söyledim. Ben iyi bir insanım gerçekten, bunu biliyorum. İyi insan olduğumu bildikleri için birileri çıkıp 'Aydın şöyle böyle' diyerek kötülemeye çalışıyorlar. Beykoz halkı da CHP'nin büyük kısmı da iyi bir insan olduğumu biliyor. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum.

İstanbul'dan Ankara'dan yansıyan hava kongreleri etkiledi. İktidar olmanın verdiği bir güven var. Kongrede iki senedir bu seçimlerde hiç kazanmayı düşünmeyen bu örgütün çalışanları yine çalıştı. 55 bin oy veren insan madalyalıktır. 2 yıl ortada gözükmeyen insanlar kongrede vardı. Buradan bir eleştiride bulunmuş olayım.

Siyasetin iyi insanlara ihtiyacı var

Hatta burada da söylüyorum. Parti ayrımsız, siyasetin içinde iyilerin oranı çok yüksek değil. Bir çok arkadaşımız geliyor, partilere giriyor. Geliyor bakıyor, 'aman Yarabbi' diyerek çekip gidiyor. Siyaset çok büyük bir güç. Türk siyasetinin mutlak suretle iyi insanlara ihtiyacı var. Ben geçen gün bir imam kardeşimle güzel bir sohbet oldu aramızda. Hocam bir iyinin 10 tane iyiye faydası var. Bir kötünün de 10 tane kötüye zararı var. Bunu nasıl aynı yere koyacağız diye sordum. Bu haksızlıktır, siyasetin çok büyük bir güç olduğunu görüyorum. Bu gücü iyilerin kullanmasını bekliyorum. Siyaset iki amaçlı yapılır. Ya toplum adına yapılır ya kendi adına, yada yakınların adına yapılır. Her parti için iyilerin önde olması lazım.   

İBB Seçimleri, CHP'nin birinci parti olması... Bu seçimden sonra ne gibi değişiklikler oldu?

Geçenlerde Genel Başkanımızla yapılan bir sohbette. Kendisi, "Ekrem Bey kazandı ama diğerlerine nerede hata var?" diye sordu. Ekrem Bey de 39 ilçenin bir tane adayıydı ama kendini sevdirdi. O da beni tanıdıkça daha çok seveceksiniz dedi. Hakikaten insana dokunursan, samimiyetini gösterirsen bu oluyor. Çünkü seçmen kolay kolay sandıktaki davranışını değiştirmiyor. Ben bu adama bir işim olduğu zaman yanına gidebilir miyim diye sorduğunda o güveni sağlamak gerekiyor. O zaman bizim kazanamayan adaylarımızın bunu sorması lazım. Mesela bir Üsküdar'ı alamadık. Buranın alınması lazım. Biz burada birinci çıktıysak Ekrem Başkan ile ilçe örgütünün bir yumak olmasından kaynaklanıyor.

Beykoz'da İYİ Parti ile ittifak süreci ve İYİ Parti İlçe Başkanının söylemleri?

O soruyu, söylemin sahibine sormak lazım. İYİ Parti İlçe Başkanı bir şey söylüyorsa cevabını da vermelidir. Ortaya bir laf atıp, insanların yorum yapması çok doğru değil. Benim görüşüm, burada seçim kaybetmenin nedeni İYİ Parti aday çıkarmış, HDP aday çıkarmış değil. Hep söyledik, 'ithal aday' geldi, niye kazandı o zaman? Asıl onun kazanmaması lazım, ben de ona şaşırıyorum. Murat Aydın Zeytinburnu'ndan geldi buraya bu seçimi alması, enteresan bir şey.

İttifak çözüm değil, nerede yapıldı? Bazı yerlerde çok olumlu sonuç verdi. Bölgenin durumuna göre değerlendiriliyor. Mesela Esenyurt'ta ittifak sonucunda alındı. Beykoz'da İYİ Parti'yle ittifak yapsaydık ne olurdu sorusunun cevabına baktığımızda 2 kere 2 dört etmiyor. Bunu söylemeye çalışıyorum.

Belediye Başkanı adayı olma çabası?

Benim aday olma durumum doğru, ben de adaydım ama İYİ Parti'nin aday çıkarıp çıkarmamasıyla bir şey kurmak doğru değil. İYİ Parti'yle beraber olsaydık da Beykoz'da neticenin değişeceğini zannetmiyorum.

İmamoğlu başkan olduktan sonra?

Ekrem İmamoğlu başkan olduktan sonra CHP içerisinde önemli değişiklikler oldu, olmaya da devam edecek. Yıllardır olması gereken başarının gecikmesi, benim AK Parti'ye kızdığım en büyük sebeplerden bir tanesini söyleyeyim. Ekonomik şartlar çok değişmiyordu. Bu süreçte Türkiye'nin son 10 yılda yaşadığı ekonomik sürece rağmen, CHP'nin mutlaka iyi muhalefet yapıp başarılı olması gerekirdi. CHP'nin bu beklenen başarısının altında Ekrem İmamoğlu gibi, Mansur Yavaş gibi, CHP'ye bunu gösterdiler. Bursa'yı kıl payı kaybettik. Örgütle Belediye Başkanının anlaşamaması.. Ekrem başkan bu tabuyu yıktı.

Yeni dönemde CHP nasıl bir muhalefet izleyecek?

Bütün mahallelerde yeni bir yapılanmayla, azim ve şevkle önümüzdeki sürece Beykoz'u kazanmak ana hedef ve amacımız olacak. Benim görevimde CHP Beykoz'u buna hazırlamak olacak. Bir insanın siyaseten hedefi olabilir. Birine göre daha çok hedefi olabilir. Bunu da yadırgamamak lazım değil, illa herkes aynı standartta olacak değil.

Beykoz Belediyesinin durumu?

Beykoz Belediyesi şu anda bana göre stabil duruyor. Değişiklik ne var? Bisiklet yönünden bir ilerleme var.Başkan, 'bisikleti sevdireceğim' diyor ama Beykoz fizyolojik olarak çok uygun değil yani. Burası uygun bir yer değil. Beykoz Meydanından Harmantepe'ye çıkmak kolay değil, ben bu açıdan söylüyorum. Benim gördüğüm yaptıkları bir şey de yok. İşte vergileri, çöpleri topluyor. Tayyip Erdoğan'ın söylediği gibi belediyecilik bu değil diyor ama şu anada yapılan maalesef öyle. Ne yapıyorlar sorusuna da, benim gördüğüm yaptıkları bir şey yok.

Beykoz mezbelelik olarak duruyor... İmar planlarının yapılması lazım

Ne yapmalı? 39 ilçe arasında en geri kalmış mezbelelik halinde bir ilçemiz var. Ve bu ilçe dünyanın en güzel kenti. Ama mezbelelik olarak duruyor. Bugüne kadar Beykoz'un imar işinin çözülmemesi, şu bu oldu demenin de bir anlamı yok. Murat Aydın'a mı yazar, Ekrem İmamoğlu'na mı yazar  tartışmasına girmeden, KİPTAŞ mı, TOKİ mi tartışmasına girmeden. Sen ben davasına girmeden yapılmalıdır. Beykoz'u seviyorsak, Beykoz'a hizmet etmek gibi bir derdi varsa sayın başkanın, isminin kalıcı olmasını istiyorsa, Beykoz'un önünü açması için her çabayı göstermesi lazım. Bunun birinci yolu planların bitirilmesi ve imardan geçiyor.

Beykoz'un yüzde 80'i depreme dayanıksız

Planların bir an önce çıkması lazım. Beykoz'daki yapı stokunun yüzde 80'i depreme dayanıksız. Şu an yapılan bir yasa var. Bugün yarın geçer, binaların güçlendirilmesi. Geçenlerde bir Başkan Yardımcısıyla konuşurken bir cevap verdi. Kendisini de haklı buldum.

Başkanım birinin binasını güçlendirmesine izin versek, o bina o an göçse savcı kimi çağıracak? Bundan dolayı kanun çıkarmak zorunda kalıyorlar ama o zaman 'ben suçlu değilim' diyecekler. Bunlar çözüm değil, bir an önce planların yapılması lazım. En fazla 1 yıl içinde yapılması ve yenilenmenin başlaması lazım. Beykoz'un binaların yüzde sekseni depreme dayanıksız... Beykoz'u tadilat değil, bu manaya gelecek hiç bir şey kurtarmaz.

Bu sürece biz kesinlikle destek vereceğiz

Hiçbir söylem yok. Beykozlu Beykoz'da kaldı, kalmadı meselesi değil. Bu planın bitmesi lazım. Hiç tartışmasız ve beklentisiz biz buna destek vereceğiz. Büyükşehir Belediye Meclisinde de Ekrem Başkanımla da konuştum, İmar Daire Başkanımla da konuştum, ne zaman istiyorlarsa beraber oturup bu işleri çözelim diyorlar. Büyükşehir'den tam, şartsız bir destek vereceğiz.

Beykoz'da kaçak yapıya göz yumulması?

Bunları konuşmak bile hoşuma gitmiyor. Her gün onlarca kişinin bu konuda talebi olur. Bu imar konusu çözülmediği sürece kaçak yapıyı kimse önleyemez. Gelecek, partilisidir, oy vermiştir, akrabasıdır. Başkanım yarım kat, şu bu derken daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. Deprem yaşıyoruz, kaçınılmaz bir olay.

Dünyanın en güzel kenti olan Beykoz'a bu yakışmıyor. Öngörünüm bölgesi de sayın Başkana ilettim. Ön görünümü çözmemiz lazım. Boğaziçi İmar Yasası'nın bir şekilde düzenlenmesi lazım. Geri görünüm, doğal SİT, planları bittikten sonra onun da çözülmesi lazım. İnşallah deprem hiç olmaz ama on sene sonra bizlerden sonra gelen nesil için dünyanın en güzel yeri haline getirmemiz lazım. On sene sonra nasıl bir Beykoz olacağını masada görmek lazım.

Murat Aydın ile görüşmeniz?

Çok samimi ve sıcak bir görüşme oldu. Kendisine de bu anlamda teşekkür ediyorum. Samimiyet derken şunu kast ediyorum. Bu planların çok açık şeffaf bir şekilde yapılması, bunun kurulacak organizasyonun içine AK Partili, CHP'li ve İmar Komisyonu üyelerinin olması. Hep beraber haftada bir gün, iki gün çalışarak, herkese açık bir şekilde plan yapılması konusunda başkandan söz aldık. Bir Beykozlu olarak, çok mutlu etti. Tek isteğim Başkanın bu samimiyetinin devam etmesi. 'Bunu hemen başlatalım' dedi. Teknik başkan yardımcılarına ve meclis üyelerine de talimat verdi. Her şeyin şeffaf olması toplumsal bir mutabakata katkı sağlayabilir.

Mühim olan geçmişteki hatalardan ders alınması. Planlar netleştikçe nüfus sayısı da belli olur. Nüfus tabii belli bir oranda artacaktır ama ne kadar artacağını ben şu an bilemem. Belli yerler var. Rahatlıkla kütlesi, kitlesi daha büyük binalar yapmaya el verişli yerler var. Bir ortalamanın bulunacağına inanıyorum.

Dost Beykoz Kader Gür / Özel röportaj