Sağlık

Ayda 28 bin hastaya tetkik yapılıyor

2014.09.04 00:00
| | |
6744

Deprem tadilatının ardından yeniden tam kapasite hizmet vermeye başlayan Beykoz Devlet Hastanesi Laboratuarı’nda da ciddi yenilikler yapıldı.

Merkez, ek hizmet binası ve acil servis olmak üzere 3 ayrı birimde hizmet veren Laboratuar’da en son teknoloji ürünü cihazlar kullanılırken, uluslar arası standartlarda ve bilimsel gelişmeler doğrultusunda 24 saat kesintisiz hizmet veriliyor.

3 biyokimya uzmanı, 3 mikrobiyoloji uzmanı, 6 kan alma hemşiresi, 4 veri giriş elemanı, 2 koordinatör,1 sağlık ocakları sorumlusu, 6 biyolog, 24 laboratuar teknisyeni ve 1 transfer elemanının görev yaptığı Laboratuar’da Biyokimya, HBA1C testi ve hormon tetkikleri için hafta içi her gün sabah 08.00 - 12.00 arasında yatan hasta ve poliklinik hastalarının kan numuneleri alınıyor.

Kültür ve Antibiyogram testleri, mantar tetkiki, mikroskobik incelemeler, spermiogram, ELISA testleri, ASO, CRP, Romatoid Faktör, Brucella ve Salmonella Aglütinasyon Testleri, VDRL, Hemogram (kan sayımı), Sedimantasyon, Periferik yayma, PT, APTT, Fibrinojen gibi koagülasyon testleri, Kan gruplama, gaitada parazit, gaitada gizli kan, idrar ve diğer vücut sıvısı örnekleri ise 08.00-17.00 arasında alınıyor.

Acil laboratuarında da biyokimya tetkikleri, Hemogram (kan sayımı), sedimantasyon, CRP testi, PT, APTT koagülasyon testleri, gaitada gizli kan, idrar testi, kardiyak marker, kan gruplama, Cross Match ve kan gazı tetkik işlemleri yapılıyor.

Kalite standartlarına uygun şartlarda çalışan anlaşmalı dış laboratuarın yönlendiği hastalara kolaylık sağlayabilmek için her gün 08.00 -17.00 numuneler eğitimli transfer elemanları tarafından uygun taşıma koşullarında laboratuara ulaştırılıyor… Sonuçlar belirlenen sürelerde hastane bilgi yönetim sisteminden online olarak alınıyor.

Beykoz Devlet Hastanesi laboratuarı, Sağlık Bakanlığı’na bağlı 20 adet sağlık ocağından uygun taşıma koşulları ile toplanan kan numunelerinin tetkiklerini de çalışarak, sonuçlarını online sistemle sağlık ocaklarına ulaştırıyor.

17.00 e kadar hizmet veren Merkez Laboratuarı, 17.00 den sonra Tepe Üstü Ek Hizmet binasında bulunan laboratuar, (ek bina yatan hastalar için) ve Acil Laboratuarı 24 saat kesintisiz hizmet veriyor.

ISO-9001 kalite belgesine sahip olan Beykoz Devlet Hastanesi’nin Laboratuarlarında ayda yaklaşık 28000 hastaya 160.000 tetkik yapılırken, internal ve eksternal kalite kontrol programları uygulanıyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber Sitesi, Laboratuvar, Dr. Yavuz Baştuğ, Beykoz Devlet Hastanesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"