Ayasofya'dan İmrahor Camii'ne

  • 10.12.2020 09:50
  • Okunma: 1987 kez

Recep ÖNCEL


Sürekli Vakıflara Tarihi Eserlere Çevreye Hizmet Derneği

Sürekli Vakıflara Tarihi Eserlere  Çevreye Hizmet Derneği İsmail Kandemir ve arkadaşları tarafından kurulmuş, İstanbul merkezli bir dernektir. Ayasofya Camiinin açılma sürecinde büyük emeği geçmiştir. Biz Muhterem İsmail Kandemir bey ile görüştük. İsmail bey 1945 doğumlu bir matematik öğretmenidir. Sürekli Vakıflara Tarihe Eserlere Çevreye Hizmet Derneği Başkanı olarak görev yapıyor. Peygamber Efendimize çok muhabbetli, Onun şefaatini beklerim diyor. Ramazanoğlu Mahmud Sami Efendi ile tanışmış bu yolda hizmet etmek arzu ediyor.

Hizmet meselesi;

Ülkemizde vakıflar ve dernekler ciddi hizmetler yapıyor. Bu kurumlar hem geçmişimiz medeniyet anlayışımız açısından hem bu günkü sivil toplum ve demokrasi açısından önemlidir.

Eğer iyi organize edilirse, çok büyük ekonomik imkan olmasa dahi bir mücadele ruhu ile çalışılıyor. Kurumlar tüzel kişilik temsil kabiliyetinin olması ile birlikte Ayasofya örneğinde olduğu gibi güzel işler çıkarıyor.

Gençlere  örnek olması bakımından, hem de bir vakıf veya bir derneğin yöneticinin çalışması sonucunda nelerin başarılacağını görmek için bazı noktaları  burada paylaşmak istiyorum.

Kurtarılan eserler;

Bursa da, bir dönem İsmail Hakkı Bursevi Hazretleri Türbesi arsasına genelev yapılmış.

İ Hakki Bursevi Hazretleri rüyada, İsmail Hocamıza; benim arazileri mi kurtar!; diye söylemiş. İsmail Hoca bu rüyadan sonra hukuki bir mücadele ye girişmiş ve  14  yıl süren mücadele neticesinde mahkeme kazanılmış . Netice de İsmail Hakkı Bursevinin vakfiyesi kurtarılmış, eski haline döndürülmüş.

Derneğimiz, İstanbul'da Fatih Sultan Mehmet’in vakıflarına sahip çıkılması arzusu ile hareket ediyor.. Ayasofya caminin açılması için uzun süre gayret ediyor. Hukuki süreç çok sancılı geçiyor ve engellenmeye çalışılıyor,  26.yıl sonunda mücadele kazanılıyor. Ayasofya Camii açılarak Fatih’in vakfiyesi ne uygun hale geliyor.

Bundan başka, Rumelihisarı'nda bir dönem harabe olan hatta turistik amaçla kullanılan cami yeri, gene Fatih’in yaptırdığı cami aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek hizmete açılıyor.

Açılması beklenen eserler

Ayrıca İstanbul da Kariye cami açılışa hazır bekliyor.

Hukuki süreç bitti gerekli çalışmaların hepsi neticelendi. Pandemi dolayısıyla bekliyor, bu caminin bir an evvel  hizmete başlaması gereklidir.

Bundan başka bir meselede Yunanistan da bulunuyor.

Dünyanın  bir çok başkentinde cami var ama Yunanistan başkenti Atina’da cami yok. Tez elden oradaki çalışmalar hızlandırılmalı ve ecdadımızın eserleri onarılmalıdır.

Yunan makamları zorluk çıkarmamalıdır. Buradaki hukuki çalışmalar sonlandırılmalıdır.

Destek bekleyen eserler

İstanbul da Fatih te İmrahor cami  var.

Bu cami İstanbul'da yapılmış ayakta kalan en eski dini yapıdır.

Eski bir kilisedir. Osmanlı Padişahı II. Beyazid döneminde İmrahor İlyas Bey tarafından camiye çevrilmiştir. Osmanlı imparatorluğu zamanında İstanbul'da büyük bir cami olarak hizmet vermiştir.

Bu yapının özel bir tarihi değer olarak anlamı vardır.

İmrahor Camii deprem sonucunda çatısı çöktüğü halde, aynı zamanda  burada olan İmrahor Tekkesi Şeyhi tarafından yaz aylarında teravih namazlarında teravih namazı kıldırılmıştır.

Bu caminin restorasyonu için daha önce girişimde bulunulmuş, fakat bu işten bir sonuç çıkmamıştır.

Ayrıca bazı bölümler çinilerle süslenmiştir. Caminin avlusunda  ağaçlar ve yeşillik vardır. Bir adet ahşap şadırvan vardır.

İmrahor camisi şu anda yıkık vaziyette bekliyor.

Bu caminin aslına uygun şekilde  yeniden inşa edilmesi Müslümanların hizmetine açılması çok faydalı olacaktır. Netice olarak tarihi kıymeti haiz bir eser yeniden kazanılmış olacaktır.

Aynı zamanda o bölgenin böyle bir camiye ihtiyacı vardır. Bir araştırma yapılırsa durum daha net olarak ortaya çıkacaktır.

Vakıflar  Genel Müdürlüğü ve resmi prosedür açısından bir sorun yoktur.

Burada bir hayırsever tarafından caminin inşaatı üstlenilirse, bir an evvel böyle hayırlı bir iş ortaya çıkmış olur .

Bu konuda imkanı olan ahiret sermayesi olsun diyen kardeşlerimizin  desteklerini bekliyoruz. Bütün hizmetlerin olduğu camilerin açıldığı süreçte Sayın Cumhurbaşkanımız hep yakın ilgi gösterdiler. Bundan sonrada gerek Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı gibi resmi kurum gerek belediyeler ve bu işin finansman olarak desteklenmesi hususunda, alakanın  devamını istirham ediyoruz.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları