Avrupa gençliği tarımı Beykoz’da öğreniyor

  • 0
  • 3761
Avrupa gençliği tarımı Beykoz’da öğreniyor
Avrupa gençliği tarımı Beykoz’da öğreniyor
Avrupa gençliği tarımı Beykoz’da öğreniyor
Avrupa gençliği tarımı Beykoz’da öğreniyor
Avrupa gençliği tarımı Beykoz’da öğreniyor
Avrupa gençliği tarımı Beykoz’da öğreniyor
Avrupa gençliği tarımı Beykoz’da öğreniyor

Beykoz’un, Avrupa Birliği Erasmus+ Gençlik Değişimi Programı kapsamında hibe aldığı “Take a Step Into Organic Life” (Organik Yaşama Sen De Bir Adım At) Projesi’yle 5 ülkeden 48 genç, ilçenin yem yeşil doğasında organik yaşamla buluşuyor.

Beykoz Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Take a Step Into Organic Life” Projesi’yle Fransa, Letonya, Bulgaristan, Yunanistan, Portekiz’den gelen misafir gençler, 19-27 Ekim tarihleri arasında ilçedeki yaşıtlarıyla kent tarımı tesislerinde doğal yaşamı deneyimleyecek. 

Doğal kaynakları her geçen gün azalan dünyada şehirlerde organik tarım ve beslenme kavramlarını yaygınlaştırmak, gençlere çevre dostu yaşam becerileri ve farkındalık kazandırmak amacıyla hayata geçirilen proje doğaya ilişkin duyarlılığı artırmayı da hedefliyor.  

Ekolojik Bahçe Ekecekler

Beykoz Belediyesi’nin marka kent tarımı yatırım ve tesislerinde toprağa dokunarak organik tarım, geri dönüşüm, kent bahçeciliği yapacak olan misafir gençler, ilçedeki çevre dostu tesislerde atölye çalışmalarına katılarak işleyiş hakkında bilgi alacak.   

Çevre gönüllüleriyle birlikte sürdürülebilir tarım yapan Permakültür Vakfı’ndaki ekolojik bahçelere  tohum ekecek ziyaretçiler, ilçeye özgü meyve ağaçlarıyla dolu Yücel Çelikbilek Meyve Bahçesi’nde tıbbı ve aromatik bitki dikecek. 

Köy Pazarı Ziyareti

Türkiye’nin en özgün satış yeri olarak kurulan Beykoz Köy Pazarı’nda aracısız ve denetimli pazarlama modeliyle tanışacak gençler, Topraksız Tarım (AR-GE) Serası’nda üretim, Çavuşbaşı Beytaş Üretim ve Geridönüşüm Tesisleri’nde ise kompost çalışmalarını inceleyecek.

Şehirdeki bağ bahçe tutkunlarının gözdesi Hobi Bahçesi’nde ise mevsimlik faaliyetler hakkında görevlilerden bilgi alacaklar.     

Elektronik Atık Atölyesi

Proje kapsamında gençlere geri dönüşüm bilinci kazandırmak amacıyla açılacak  “Elektronik Atık Atölyesi”ne katılacak ziyaretçiler, geri dönüşüme uygun malzemelerden tasarımcılarla birlikte takı ve objeler yapacak.  

Organik Tatlar Görücüye Çıkacak

Misafir gençlerin ilçede yetişen organik sebze ve meyvelerle ülkelerine özgü yemekleri hazırlayacakları organizasyon ise lezzet ve kültür şölenine sahne olacak.

Beykoz Üniversitesi Gastronomi Bölümü Mutfağı’nda kendi ülkelerini tanıtan yemekleri pişirecek gençlere günün anısına hediyeler takdim edilecek.

Doğada Spor ve Aktiviteler  

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nın 2022 mottosu olan “Yerel Topluluklar Harekete Geçiyor, Çevreyi Koruyor” temasına da katkı sağlayacak proje sonunda gençlere, AB Komisyonu’ndan onaylı ve proje yetkinliklerini gösteren “Youth Pass” sertifikaları verilecek. 

Beykoz’da ağırlandıkları süre boyunca ilçenin doğal parkurlarında kano ve okçuluk sporu  yapacak gençler, ilçenin tarihi ve turistik mekânlarını da ziyaret ederek kültürümüzü yakından tanıma fırsatı bulacak.

Haber Merkezi

Kerem Bürsin Beykoz'da aşk sorusunu yanıtlamadı
Önceki Kerem Bürsin Beykoz'da aşk sorusunu yanıtlamadı
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz