Makaleler

Avrupa’dan Türkiye’ye geri dönenler

22.08.2017 20:37
| | |
6009

Avrupa’dan Türkiye’ye geri dönenler tekrar geldikleri ülkelere geri dönüyorlar.

Türkiye’ye 2006-2012 yılları arasında,  Almanya’dan 253 bin iyi yetişmiş ve genç kişi geri döndü.

Geri dönüşlerde Avrupa Birliği ülkelerinde artan islamofobi, işsizlik, ırkçılık gibi gelişmeler büyük ölçüde rol oynamıştı.  Türkiye’deki ekonominin iyiye gitmesi bu insanları beklenti içinde Türkiye’ye getirdi.

Almanya dışında Türkiye’ye Hollanda, Avusturya ve Fransa’dan da geri dönüşler oldu. Geri dönenler Türkiye’ye büyük bir umutla geldiler. Avukatlar, mühendisler, doktorlar ilk başlarda işte buldu, kendi başlarına işte açtılar. Gelişmeler çerçevesinde Türkiye’ye geri dönenlerin günlük yaşamda ve iş yaşamında umduklarını bulamadıkları ortaya çıktı.

Bu açıdan 2014 yılı başından itibaren başta Almanya’dan geri dönen 323 bin kişinin tekrar Almanya’ya döndüğünü tespit etmek mümkün oldu. Almanya ile köprüleri atıp Türkiye’ye gelen bu insanların Türkiye’den artık Avrupa Birliği veya Almanya gibi ülkelere değil, geri dönenler Türkiye’yi terk ederlerse Kanada, Avustralya ve ABD’ye gitmesi beklenirdi bu olmadı.

2017 yılının ilk 3 ayına kadar Almanya’dan dönenlerin 120 bini tekrar Almanya’ya geri döndüler, buda 6 yılda Türkiye’ye dönen insanların neredeyse yarısının tekrar Almanya’ya döndüklerini ortaya çıkardı. Bu Türkiye için kayıp insanlarımız için de bir yenilgi olarak görülebilir. Almanya’da ekonominin biraz düzelmesi yanında ırkçılık ve islamofobi gibi konularda bir ilerleme olmadı. Bu açıdan Türkiye artık geri dönülmek için tercih edilen bir ülke konumunda değil. Bunun yanında son 3 yılda birçok Türk vatandaşının da başta İngiltere, Kanada olmak üzere Türkiye’yi terk edip şanslarını bu ülkelerde aradığını görüyoruz.

Anahtar Kelimeler: Avrupa, Türkiye, Geri Dönüş

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"