Avrupa Birliği’ni yeniden gündeme alalım

  • 30.06.2020 18:23
  • Okunma: 3879 kez

Prof. Dr. Faruk ŞEN


Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı engellemeler…

Son günlerde dünyada politik kartlar yeniden dağıtılıyor. AB içinde çatlak sesler ortaya çıkıyor. ABD artık NATO’da Avrupa’yı Ruslara karşı koruyamayacağını söylüyor. Rusya’nın Hafter güçleri Libya’da kaybettiler ve çekilecekler. Türkiye Libya’da başarılı bir politika uygulayarak “Mavi Vatan” projesini koruyor ve genişletiyor. Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, Mısır, İsrail ve Güney Kıbrıs bunu önlemek için her şeyi yapıyorlar. AB Yunanistan sınırlarını Türkiye’ye karşı tam anlamıyla korumaya aldı. FRONTEX’e bağlı gemiler herhangi bir şekilde Türkiye’den gelecek Suriyeli geçici sığınmacıları ülkeye sokmama peşindeler ve Türkiye şu anda AB’den tam anlamıyla dışlanmış durumda.

AB dönem başkanı olan Almanya ile yeniden diyalog süreci başlatılmalı

Angela Merkel’in son AB dönem başkanlığı ve Merkel’in yetiştirdiği ve güvendiği Ursula Von Der Leyen’de üst düzey yöneticisiyken Türkiye ciddi adımlar atmalı ve böylece diyalog gelişirse, Fransa’nın Türkiye’ye saldırılarına karşı kendimizi koruyabiliriz. Fransa emperyal bir güç olarak Magrep ülkelerinde (Tunus, Cezayir, Fas, Libya) tekrardan emperyal hedeflerini gerçekleştirmek istiyor. Yunanistan’ı da yanına alıyor. Almanya bu konuda ciddi anlamda çekimser bir pozisyonda. Buna karşılık iç politikada ve ekonomide tamamen çuvallayan Macron’un iç kamuoyunda yeniden desteklenmesi için Almanya göz yumuyor.

Türkiye Avrupa Konseyi kriterlerini yerine getirmeli

Türkiye dış politikada somut adımlar atmalı ve öncelik olarak demokrasi, insan hakları ve basın özgürlüğüne ağırlık vermeli. Rusya’ya yakınlaşma politikası Türkiye’ye somut bir şey getirmiyor. AB kartını tekrar ele almamız lazım. Yunanistan AB’yi arkasına alarak Türkiye’yi sıkıştırmaya devam ediyor. AB ile olan tam üyelik görüşmelerimizde adımlar atmamız şart. Bu konuda Almanya Güney Kıbrıs’ın çekincelerine karşı yaptırımlar hazırlıyor. Angela Merkel 6 aylık süreç boyunca Türkiye’nin adımlar atmasını ve demokratik yapıya kovuşmasını istiyor.

Türkiye’de AB kamuoyu yeniden oluşmalı

Türk halkının gündemi AB olmalı. Muhalefet ve hükümet bu konuya ağırlık vermeli. CHP’nin de bu konuda çok eksiklikleri var. AB konusunda herhangi bir yaklaşım görmediğimiz CHP’nin de Avrupa’ya açılıp Sosyalist Enternasyonel başta olmak üzere Türkiye’nin AB’ye açılımını hızlandırmalıdır.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları