Spor

Avrasya Maratonu’nda Beykozlular

2014.08.06 00:00
| | |
9862

Kıtalararası Avrasya Maratonuna bu sene de Beykoz’dan katılımcılar vardı.

Dost Beykoz Spor Müdürü Talip Ercan’ın takip ettiği Avrasya Maratonu’nda BİSK bünyesinden 9 kişi katılırken, kendi imkânlarıyla maratona katılan yüzlerce Beykozlu vardı.

Dost Beykoz Spor Müdürü Talip Ercan ve oğlu Erdem Ercan, BİSK Başkanı Asım Özdemir ve Yönetim Kurulu Üyeleri Yaşar Kesici, Ali İhsan Ayar, Songül Emanet, Mustafa Babuz, Muhammed Yüksel ve Hasan Gökbudak güzel bir etkinlikte bir araya gelip sportif bir faaliyette bulunmanın yanı sıra Beykoz İlçesinin kurumsal baz da temsilcileri de oldular.

Yıllardır yapılan ve Türkiye'nin dört bir yanından gelenlere yurt dışından katılım sağlayan profesyonel ve amatör atletlerin ve turistlerin de katılımı ile ülke tanıtımı açısından en geniş kapsamlı ve etkili etkinlik konumunda olan 34. Kıtalararası Avrasya Maraton Yarışmalar ve Halk Koşusunda bu sene 100 binin üzerinde katılımcı vardı. Havanın geçmiş yıllardaki etkinliklere göre oldukça güzel olması ve sadece köprü üzerinde sert rüzgara muhatap kalınması etkinliği renkli ve neşeli bir hale dönüştürdü. BİSK olarak kurumsal bazda katılım sağlayan Beykozluların malzeme sponsoru ise Paşabahçe Çınaraltı Cafe oldu.

Erken saatte Çınarlatı Cafe’de toplanan katılımcılar daha sonra Beykoz Belediyesi’nce tahsis edilen araçla Altunizade Köprüsüne vardılar. Müthiş bir kalabalık ve renk cümbüşü içinde yürüyüş startını bekleyen BİSK temsilcileri bazı Beykozlulara ile de karşılaşıp heyecanı paylaştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın gibi protokolün bulunduğu üstü açık otobüsten Türk Bayrakları atıldı.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuşmasına Siirt Pervari’de helikopter düşmesi sonucu şehit düşen 17 askere Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Topbaş, "Rahmet diliyorum, milletimizin başı sağ olsun ve diliyorum ki kan ve gözyaşı olmasın, barış olsun, sevgi olsun. Nasıl Çanakkale’de birlikte destanlar yazdıysak büyük bir millet olarak kol kola girerek, geleceğe birlikte koşalım. 75 milyon büyük bir aileyiz, barışı ve hoşgörüyü hak eden milletiz" dedi.

Startı ilan eden silahın Topbaş tarafından ateşlenmesi ile bazı katılımcıların hızlı tempolu koşu ile bazılarının ise günün keyfini doyasıya sürmek amacı ile yavaş adımlarla günün son etkinliğini başlattıkları görüldü. Canlı yayın sisteminden yayılan hareketli müzik eşliğinde köprüye iniş rampasından mahşeri bir kalabalığın akması dikkatlerden kaçmadı. Öte yandan temposunu ayarlayamayan bazı katılımcıların güzergâh boyunca fenalaşmaktan dolayı soluklanırken görüntüleri vardı. Ve maalesef 15 Kilometre Yarışmasında bir vefat haberinin gelmesi güzel günün tek kötü anı oldu.

İleriki safhalarda Köprü girişi öncesinde Mehteran Ekibinin eserleri bir biri ardında yankılanırken heyecan bu anlarda tam anlamı ile zirve yaptı. Güzergâh boyunca televizyon kameralarını sıkı takibinde ilginç simaları aradıkları gözlemlendi. Tabii ki etkinliğin olmazsa olmazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri olanlardı. Çeşitli sosyal mesajlar veren bu gruplar içinde Yeşilaycılar, Kahramanmaraş Afşin’den gelen Eshab-ı Kehf Şehrini temsil eden Grup, Gelin-Damat, Çeşitli Engelliler. Kulüp taraftarları olarak en aktif olanlar ise geçmiş yıllardan da sıkça rastladığımız gibi Trabzonsporlular idi. Orduspor, Karşıyaka, Giresunspor taraftarları, Sancaktepe, Kartal Belediyeleri vardı. Köprü üzerinde kimi çalgılı-sözlü konser verdi, kimi kahvaltı yaptı, kimileri ise tavla oynadı.

Bu arada Beykoz’un renkli simalarından da olan –Tenekeci Muhammed-Muhammed Yüksel geçmişte ameliyat geçirmesine karşın büyük bir azim ile Köprünün bir ucundan diğer ucuna kadar gitti. Ve söz verdiği gibi tam da köprünün ortasında BİSK üyelerinden Paşabahçespor Yöneticilerinden Songül Emanet ile vals yaptı.

Dost Beykoz / Talip Ercan

Anahtar Kelimeler: Asım Özdemir, Avrasya, BİSK, Maraton, Talip Ercan, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"