Atatürk yaşasaydı, Beykozlularla gurur duyardı

  • Güncelleme: 22.05.2015 20:50
  • Okunma: 32821 kez
  • Yorum: 0
19 Mayıs törenlerinde sahne alan Beykozlu gençler, bayramlarını coşkuyla kutladı.
Atatürk yaşasaydı, Beykozlularla gurur duyardı

Resmi olarak bu yıl 77. kez kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Beykoz'da da coşkuyla kutlandı. Beykoz'daki ilk, orta ve lise okullarında eğitim gören Beykozlu öğrenciler, tarihi Beykoz Çayırı'nda ilçedekilere harikulade ve keyifli bir gün sundular. Henüz birkaç gün önce Dost Beykoz'un özel haber yaptığı Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nin öğrencileri, 3 farklı grupla çıktığı sahneyi görkemli bir şekilde doldurdu. Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi, Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi, Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Halk Eğitim Merkezi, Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Lisesi, Akbaba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi öğrencileri de gösterileriyle izleyenleri büyüledi. Birbirinden güzel gösterileri haftalarca yaptıkları zorlu çalışmaların sonunda başarıyla sahneleyen Beykozlu öğrenciler ise "Atatürk eğer yaşasaydı, Beykozlularla gurur duyardı" dedirtti.

‘Atatürk Heykeli’ne Serkan Öcalmaz tarafından çelenk bırakıldı’

İlk kez 24 Mayıs 1935'te Beşiktaş Jimnastik Spor Kulübü'nün girişimleriyle Fenerbahçe stadında kutlanan Gençlik ve Spor Bayramı, dönemin Galatasaraylı ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcusunun katılımıyla bir spor günü haline geldi. 20 Haziran 1938 tarihli yasayla 'Gençlik ve Spor Bayramı' olarak kutlanan ulusal bayramın adı, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını aldı. Bu yıl Beykoz'da düzenlenen 19 Mayıs gösterileri ise sabah saatlerinde Beykoz Belediyesi önünde bulunan Atatürk Heykeli'ne Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından bırakılan çelenkle başladı. Saygı Duruşu ve hemen ardından söylenen İstiklâl Marşı'nın ardından ise topluca Beykoz Çayırı'na geçildi ve program burada devam etti.

Beykoz Çayırı'ndaki programa ise Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, İstanbul Boğaz Komutanı Tümamiral Ercüment Tatlıoğlu, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Toprak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Beykoz İlçe Spor Müdürü Serkan Öcalmaz, Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyeleri Gülay Demirel ve Hakkı Emanet, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe ve derneğin renkli üyesi Aslı Saygın, öğrenci aileleri ve Beykozlu vatandaşlar katıldı. Kurtuluş Savaşı'nda Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde savaşıp şehit düşen, gazi olan kişilerin manevi huzurunda Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Hamide İlknur Erol yönetiminde söylenen İstiklâl Marşı'nın ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Beykoz İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serkan Öcalmaz, şunları kaydetti:

Serkan Öcalmaz: “Gelecekte siz gençler, sevgi, barış ve hoşgörüyle sorunları çözeceksiniz”

"Unutmayınız ki, Atatürk 19 Mayıs'ta ve Milli duygular içerisinde Samsun'da attığı ilk adım, Türk Milleti'nin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. İşte bu yüzden Türk Milleti'nin vatanı için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayıs'ın 96. yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını ben de en az sizler kadar paylaşmaktayım.

Sevgili gençler! Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen; geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahip olurlar. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919'da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk'ün yapmış olduğu mücadeleler ve gerçekleştirdiği Kongrelerle Kurtuluş Savaşı'nı ona inanan milletiyle birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle bu günü siz gençlerimize armağan etmiştir. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içerisinde tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içerisinde hareket edecek; geleceğin lider ülkesi olan Türkiye'yi daha güçlü bir hale getireceksiniz."

‘Beykozlu öğrenciler, birbirinden güzel oyunlar ve gösteriler sahnelediler’

Serkan Öcalmaz'ın konuşmasının ardından Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. sınıf öğrencisi Hazel Belkıs Belge kürsüye geldi ve Milliyetçi Türk Şairi Arif Nihat Asya'nın Adana'nın kurtuluşu olan 5 Ocak için yazdığı 'Bayrak' adlı şiirini okudu. Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğrenci Grubu ise Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni ve hemen ardından da Gençliğin Ata'ya Cevabı adlı metni seslendirdi. Boğaziçi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile Halk Eğitim Müdürlüğü'nün işbirliğinde oluşturulan Trabzon Yöresi Halk Oyunları ekibi, programın devamında izleyenlere bir gösteri sundu. Halk Oyunları Gösterisinin ardından ise Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinden farklı bir grup yeniden kürsüye çıktı muhteşem bir oratoryo sahneledi. Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Aykut Aktürk'ün muhteşem ip gösterisinin ardından ise Akbaba Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi'nin folklorik dans ekibi, izleyenlere güzel bir gösteri sundu. Program, Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nin 3. öğrenci grubu tarafından sahnelenen folklor gösterisinin ardından Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi Bando gösterisinin ardından sona erdi.

‘Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin öğretmenleri büyük emek verdi’

Öte yandan 100'e yakın öğrenciyle 3 ayrı grup oluşturan ve Müdire Nuray Özkan öncülüğünde haftalarca gösteriler için öğrencilerle birlikte ter döken Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğretmenleri şu isimlerden oluştu: Özlem Gülsoy, Yusuf Özbudak, Bora Düzgören, Yusuf Bektaş, Nejla Şafakattı, Rana Örten Savaş, Uğur Muslu, Deniz Çevik, Arif Kabal, Belma Ünal, İbrahim Çelik ve Ali Fuat Metin... Programda Halk Eğitim Merkezi Öğretmenleri Ersel Saltaş ve Ali Tosun da çalıştırdığı öğrencileri dikkatle takip etti.

Programın sonunda ödül töreni de vardı. Program akışı içerisinde çember, halat çekme ve çuval yarışmasına katılan minik öğrencilere Kaymakam Süleyman Erdoğan tarafından madalya verilirken; spor alanında Beykoz'un adını duyuran ve ödül alan başarılı öğrenciler ise şu şekilde sıralandı:

TED İstanbul Koleji öğrencileri de ödül aldı’

Karate ve güreşte İstanbul 3.'sü olan Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Fazilet Şenol, Rukiye Şenol ve Onur Gödek.

Şiir ve Resim dalında Beykoz 1.'si olan Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Sefa Tanrıverdi ve Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Lisesi öğrencisi Zübeyde Avcı…

Beykoz İlçesi'nde okullar arası derece yapan takım ve ferdi sporculardan;

TED İstanbul Koleji Voleybol Genç Kız takımı

Ferda Turan Takmaz Ortaokulu'ndan Efsun Hayat Ünal ve Ceren Görün

TED İstanbul Koleji'nden Mehmet Emir Özaytaç, Burak Erpolat ve Ege Damar

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz