Aşk engel tanımaz!..

  • 15.03.2015 21:28
  • Okunma: 7577 kez

Güliz Köksal GÜRPINAR


Elvis Costellon'nun muhteşem sesinden 'She' çalıyor fonda...

Aklıma direk en sevdiğim, İngiliz yapımı romantik komedilerden 'NOTTING HILL' geliyor. Başrolleri; mimiklerini ve jestlerini çok iyi kullanan İngiliz asıllı Hugh Grant  ve ağzı gülünce gerçekten kulaklarına varan sevgili Julia Roberts paylaşıyor... Film, Londra'nın Notting Hill bölgesindeki  The Travel Book Shop'a Julia Roberts'ın  gelmesi ve Hugh Grant  ile Türkiye hakkında bir gezi kitabı hakkında diyaloga girmesi ile başlıyor...

Size film ile özdeşmiş Notting Hill'den ve bu meşhur kitapçıdan bahsetmek istiyorum. Notting Hill, romantik ve çok özel bir semt. Londra merkez gürültüsünden uzak, kendine özgün bir duruşu olan bu semt, Londra'ya her gidişimde uğrak duraklarım arasında olmuştur.  Peki nedir Notting Hill'i bu denli seyirlik yapan? Sokaklarında dolaşırken bu Victorian tarzı evlerden birinde yaşamak isteyeceğiniz, kahvenizi alıp esnaf ile sıcak sohbetler kurabileceğiniz, her çeşit insanın barındığı, kozmopolit bir yer olmasından ziyade etrafı seyrederken şarkı fısıldayan sokakları sizi kendisine âşık edecektir. Notting Hill Portobello Road'da birbirinden enteresan dükkânlar yan yana dizilmiştir. Sebzeler, meyveler, ikinci el giysiler, antik eşyalar, vintage dükkânlar ve şanını şöhretini Notting Hill filminden alan Notting Hill Bookshop. 

Hiç abartmıyorum; bu semte sadece bu kitapçıyı ziyaret etmek için gelen binlerce turist ve gezgin var. Tabii ki ben de ilk gittiğimde Hugh Grant'in kitap dükkânı nerede, film nerede çekildi,  bahsi geçen kitapçı burası mı? diye sora sora kendimi bir heves bu kitapçıda bulmuştum.

Aslında bu kitapçının ilginç bir hikâyesi var. Yeni Zelanda doğumlu senarist Richard Curtis,  İngiliz yapım birçok romantik komediye imzasını atmış. Dört Nikâh Bir Cenaze, Bridget Jones 'un Günlüğü ve Notting Hill bunlardan sadece bir kaçı. Notting Hilldeki bu kitapçı kendisi için ilham kaynağı olmuş fakat film perde ile buluşurken kitapçının biraz ilerisindeki boş bir dükkân çekim için kullanılmış. Filme ilham kaynağı olan bu kitapçı seneler içinde el değiştirse de görünümünü ve ismini hep muhafaza etmiş. Fakat filmin mekân olarak kullanıldığı dükkân şu an bir ayakkabıcı. Bu bilgilerin hepsini bizzat mekanlarda bulunmanın yanı sıra, filme ilham kaynağı olmuş kitapçının müdiresi Bayan Terri ile yaptığım yazışmalar ve telefon görüşmelerinden edindim. Kendisi her gün birçok turisti filmin çekildiği yeri görmek merakıyla dükkanında ağırlıyor. Filmden önce,  belki de kapısından adım atmayacağınız bu dükkânın,  film ile birlikte yıldızı parlıyor. Artık orası sadece yerel bir kitapçı değil aynı zamanda en popüler filmlerden birine ev sahipliği yapmış ünlü bir mekan.

Bu durum filmlerin insanlar üzerindeki etkisini bizlere bir kez daha kanıtlıyor.  Issız Adam filmindeki Leblon adlı restoran,  Asmalı Konak dizisinin çekildiği konak, Süper Baba dizisinin çekildiği semt Çengelköy ve dizideki Nihat'ın kahvesi,  bir çırpıda aklıma gelen film ile üne kavuşmuş mekânlardan sadece bir kaçı.

Bu yazıyı yazarken,  sonunda tekrar Notting Hill filmini izleyeceğimi biliyordum sanırdım.

Bana İyi Seyirler!

Yazarın Yazıları