Siyaset

Asırlık imam tek parti dönemini anlattı

Asırlık imam tek parti dönemini anlattı
2014.08.26 00:00
| | |
4248

Beykoz'da yaşayan 102 yaşındaki emekli İmam Ömer Kır, tek parti döneminde önemli mevkilerdeki insanların camiye gitmemeleri için tehdit edildiğini söyledi.

Dini anlatmada çok büyük zorluklar yaşadığını belirten Kır, bir dönem camilerin kapatıldığını ve namaz kılmanın yasaklandığını anlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tek parti döneminde camilerin satılması ya da kapatılmasına yönelik açıkladığı belgeler kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Dönemin tanıkları ve tarihçiler, karanlık döneme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Beykoz'da yaşayan 102 yaşındaki emekli imam Ömer Kır da dönemin canlı şahitlerinden. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde imamlık yapan Kır, sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamasını az yemeye ve az uyumaya bağlıyor. Hayatı boyunca İslam'ı yaşamaktan geri durmayan Kır, özellikle tek parti döneminde yaşadığı zorluklardan bahsediyor.
 
Din adamlarına çok büyük baskıların yapıldığını dile getiren emekli imam şöyle konuştu:"İslamiyet'i açık açık müdafaa edemezdik. Camiye gitmek, namaz kılmaz yasaktı. Hükümetin adamları camiye gitmek istediğinde tehdit ederlerdi. 'Ne işin var camide?' derlerdi."
Ömer Kır'ın oğlu Mustafa Kır ise babasının programlı yaşandığını anlattı. Az yemek yediğini ve az uyuduğunu belirten Kır, babasının ömrünü namaz ve oruçla geçirdiğini ifade etti.
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: İmam, Ömer Kıl, Beykoz, Tek Partili Dönem

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"