Kültür

Artvinliler ve Doğu Karadenizliler Gecesi

Artvinliler ve Doğu Karadenizliler Gecesi
2014.07.25 00:00
| | |
12452

Geleneksel Beykoz Çayır Festivali’nin 3. Gününde Artvinliler Derneği ve Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği’nin birlikte düzenledikleri gece vardı. Gecenin solistleri ise Nurcanım ve İbrahim Can oldu.

81 İl Derneği’nin bir araya gelerek kayıtsız kalmadıkları Beykoz Çayır Festivali’nde Anadolu kültürü sadece eğlencede değil, yemek kültüründe de çeşitli olanaklar sunuyor. Beykoz Belediyesi’nin İl derneklerine vermiş olduğu standlarda dernek yöneticileri misafirlerini ağırlarken, konuklar bölgesel yemeklerin tadına bakma fırsatı da buluyor.

Standlarda, meşhur Erzurum Çağ Kebabı’ndan tutunda,  gözleme, ayran, döner vs. çok çeşitli gıda ürünleri vatandaşların tercihleri arasında yer alırken, Beykoz Belediyesi yetkilileri de program boyunca vatandaşlara sıcak çorba dağıtarak anlamlı bir hizmet veriyor.

Bunun yanında Beykoz Belediyesi’nin yeni faaliyete aldığı, Akıllı Kent Projesi (BEYKOS)’da Beykozlulara tanıtılıyor. Söz konusu proje; kişilerin, Beykoz’la ve sahsıyla ilgili tüm bilgileri tek bir cihaz üzerinden yapabilmesine ve gerekli bilgilere ulaşabilmesine olanak sağlıyor.

Beykoz Çayır Festivali’ni izlemeye gelen vatandaşlara alternatif hizmet sunma amacıyla kurulan standlarda Beykoz’a özgü hediyelik cam ürünleri bulmakta mümkün oluyor.

Festivalin 2. gününde Karadenizlileri ağırlayan Tarihi Beykoz Çayırı, her gece ayrı bir coşku ve heyecana ev sahipliği yaparken, Beykozluların unutulmaz gecelerine tanıklık etmesiyle de ayrı bir önem kazanıyor.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Necla Süer, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer , Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek , CHP Beykoz İlçe Başkanı İsmet Konca’nın yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi, Meclis üyesi ve siyasi ismin katıldığı Artvinlililer ve Beykozlu Doğu Karadenizliler’in gecesini yaklaşık 5000 kişi izledi.

Gecenin sunumunu yapan Oflu Ali, fıkralarıyla geceye damga vururken, anlattığı fıkralar BeykozÇayırı’nda toplanan binlerce insana gülme krizi geçirtti.

Artvinliler Derneği Folklor Ekibi’nin bölgesel gösterileriyle başlayan Karadenizliler gecesi BeykozBelediyesi Folklor Ekibi’nin gösterileriyle devam etti. Oflu Ali’nin daveti üzerine sahneye gelen Artvinliler Derneği ve Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri el ele tutuşarak vatandaşları selamladı.

Çıkmış oldukları sahnede ilk sözü alan Artvinliler Dernek Başkanı Savaşer Şentürk, Karadenizliler olarak birlik beraberliğe önem verdiklerini kaydetti. Gümüş, Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği ile birlikte organize ettikleri gecede Beykozluların huzuruna çıkmalarına katkı sağlayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür ettiklerini belirterek, “insanlar Büyükşehirlerde olsalar da kültürlerini yaşamalılar” dedi.

Beykozlu Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı Servet Şahin’de, Beykoz Karadenizlilerin her zaman dayanışma içinde olduklarını ve buda Karadenizliye has bir özellik olarak, sadece yöresel anlamda değil ülke genelinde de önemli katkılar sağlamaktadır” dedi. Dernek olarak çok çeşitli faaliyetler yürüttüklerini de sözlerine ekleyen Servet Şahin , Başkan Çelikbilek’e teşekkür etti.

Programın son konuşmacısı olan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te, 81 il derneğinin birlik olarak Beykoz Çayırı’nda stand açtıklarını ve bölgeler arasındaki bu dayanışmanın kendisini son derece mutlu ettiğini belirtti. Beykozluluk bilinciyle kültürlerin yaşamasının çok önemli olduğuna da değinen Başkan, Karadenizlilerin çok farklı insanlar olduğunu ve bu farklılığın Beykoz Çayırı’na yansımasının Beykoz’un çok önemli bir değeri olduğunu belirtti.

Artvinliler Dernek Başkanı Savaşer Şentürk konuşmaların ardından Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e Karadeniz’e özgü bir maket ev hediye etti. Başkan Çelikbilek’te bu hediyeyi BeykozBelediyesi’nin en güzel yerinde sergileyeceğini söyledi. 

Artvinliler ve Doğu Karadenizlilerin gecesine, bölgesel sanatçı Nurcanım ve yine Karadeniz Müziğinin güçlü sesi İbrahim Can’ın konserleriyle devam edildi. Beykoz Çayırı’nda başlayan horon İbrahim Can ve Nurcanım’ın türküleriyle geç saatlere kadar devam etti.

Haber Merkezi 

Anahtar Kelimeler: Beykoz Artvinliler Derneği, Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği, Savaşer Şentürk, Servet Şahin

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"