Kültür

Artvinliler 5 Haziran'a hazırlanıyor

Artvinliler 5 Haziran'a hazırlanıyor
30.03.2015 21:11
| | |
14027

Foto galeri

Beykoz Artvinliler Derneği ile Halk Eğitim Merkezi öğrencileri 5 Haziran’da yapacakları gösteri için Dost Beykoz'a bilgi verdi.

Beykoz'un sosyal çalışmalarda en aktif derneklerinden Artvinliler Derneği, Halk Eğitim ile birlikte 5 Haziran 2015 Cuma günü Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirecekleri şölene hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl oynadıkları oyunda, Halk Eğitim Merkezi'nin usta Folklor Hocası Ersel Saltaş'ın katılımıyla birlikte küçük değişiklikler yapan Beykoz Artvinliler Derneği'nin gençleri, çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor. Dernek Başkanı Mehmet Uzun'un büyük özveri ve gayretleriyle malzeme ve lojistik ihtiyaçlarını da gideren ekip, Artvin yöresine ait ezgiler eşliğinde ve neşe içinde çalışıyor.

Mehmet Uzun: “Beykozlular, 5 Haziran’ı ve bizi beklesin”

Dost Beykoz'a özel olarak açıklama da yapan Beykoz Artvinliler Dernek Başkanı Mehmet Uzun, gençlerin haftanın iki günü toplandıklarını kaydederek, "Genç arkadaşlarımız Salı ve Pazar günlerinde bir araya geliyor ve gün boyu çalışmalarını sürdürüyor. Pek çoğu çalıştığı ve işyerinden izin alamadığı için bu yıl kadromuzda değişiklikler yaptık. Halk Eğitim Merkezi'nden gelen Hocalar Ersel Saltaş ve Ali Tosun, bizlerin heyecanına heyecan katıyor. İki ay sonra Beykozluları Ahmet Mithat Efendi'de yine çok beğenecekleri bir gösteri bekliyor" şeklinde konuşuyor.

‘Artvin’i henüz 45 yaşında genç bir Vali idare ediyor…’

Artvin ve İstanbul arası tam 1305 kilometre... Dağlık bir alanda Çoruh vadisinin sol yamacında meyilli bir arazide kurulmuş olan Artvin, Borçka'ya değin olan kesimde Çoruh vadisini izleyen, Borçka’dan sonra da Doğu Karadeniz kıyı dağlarını Cankurtaran Geçidi ile Karadeniz kıyısındaki Hopa ilçesine bağlanıyor. Nüfusu geçen yıllarda artmış olsa da son sayımlara göre, 7 bin 500 kilometre karelik ilçede yalnızca 34 bin kişi yaşıyor. Nüfusun 8 bin kişilik kısmı kırda yaşarken, çoğunluğu oluşturan 25 bini aşkın kişi şehirde yaşıyor. Genç bir Vali yönetiyor Artvin'i... Daha önce Batman Vali Yardımcılığı ve Müsteşar Danışmanlığı yapan 45 yaşındaki Kemal Cirit, yaklaşık 2 yıldır Artvin'in en büyük mülki idare amiri sıfatını başarıyla taşıyor.

Bütün yıl yağışlı ve serin bir iklime sahip olan Artvin, toprağında yetişmiş insanlarına da bu serinliğini yansıtıyor. Genel olarak kavgadan, kötü alışkanlıklardan uzakta yaşayan Artvin gençleri, bir araya geldiklerinde ise dünyayla irtibatını kesiyor ve tuluma, garmona, kemençeye, akordiona yoğunlaşıyor. Belki bir Artvinli'yi suratı asıkken görmek mümkün iken, en az 2 Artvinli'nin bir araya geldiği yerlerde ise önce tebessümler ardından da kahkahalar başlıyor.

‘Beykoz, Artvinlilerle gurur duyuyor…’

Mesafeleri güler yüzleriyle, yürekleriyle aşan Artvinliler, İstanbul'un dört bir yanına dağıldıkları kadar, Beykoz'da da muhabbetle, özveriyle yaşıyor. Kendi aralarında takılmadan, şaka yapmadan bir an bile duramayan Artvinliler, hemen her türlü aşırılıktan uzakta dingin bir hayat sürüyor. Beykoz'da gerçekleştirdikleri etkinliklerle ve çalışkan insanlarıyla beraber ilçeye kattıkları katma değerle adından söz ettiren Artvinliler, Beykoz'un geleceğinin en önemli teminatlarından birisi olduklarını da adeta ispat ediyor. Beykoz Artvinliler Derneği mensupları, vatanlarını, bayraklarını, geleneklerini ve kendi yörelerine has çalgılarını, anılarını çok seviyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber Sitesi, Beykoz Artvinliler Derneği, Mehmet Uzun, Folklor, Gösteri, Beykoz Halk Eğitim Merkezi, Ersel Saltaş, Ali Tosun

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"