Arsa yatırımcılarının yeni gözdesi Beykoz Tokatköy

  • 3
  • 23601
Arsa yatırımcılarının yeni gözdesi Beykoz Tokatköy

Yavuz Sultan Selim Köprü projesi ile birlikte Beykoz, Tokatköy arsa yatırımcılarının ilgi odağı oldu.

Üçüncü Köprü projesi ile birlikte Beykoz, Tokatköy arsa yatırımcılarının ilgi odağı oldu.

İstanbul Boğazı'na kurulmakta olan üçüncü köprünün güzergâhında yer alan Beykoz İlçesi, birkaç yıldır arazi yatırımcılarının markajı altında.

Nedeni malum; hedef köylünün elindeki 2B arazilerini uygun fiyata satın alabilmek. Çünkü İstanbul'da 2B arazilerinin yarıdan fazlası bu ilçede bulunuyor. Şu anda Beykoz'da yaklaşık 27 bin dönüm 2B arazisi var.

2B ARAZİLERİNİN TAPULARI VERİLMEYE BAŞLANIYOR

Arsa yatırımcılarının Beykoz'da en çok araştırma yaptıkları bölgelerin başında ise Tokatköy Mahallesi geliyor. Mahalle, yaklaşık 4 bin dönüm arsa potansiyeline sahip. Bunun 2 bin dönümü 2B arazisi, kalan bölümü ise Hazine ve diğer imarsız arazilerden oluşuyor. Arsa yatırımcısının Tokatköy'e ilgi göstermesinin ana nedeni ise, bölgedeki 2B arazilerinin tapularının verilmeye başlanması ve bölgedeki imar çalışmalarının yakında sonuçlandırılacak olması.

Tokatköy sakinleri açısından bu iki olumlu gelişme mahalledeki arsaların fiyatlarının son birkaç yılda iki ila beş kat artmasına neden olmuş. NEF, Tahincioğlu, EA İnşaat, Mudanya Grup, Toya Yapı gibi birçok büyük inşaat firmasının, büyük ölçekli arsa alımına imza attıkları bölgedeki emlakçılar tarafından dile getiriliyor.

2B'LER CİDDİ SORUN

Bölgede, 1 dönümden 400 dönüme kadar farklı büyüklüklerde satılık imarsız arsa bulmak mümkün. Bu arazilerin tapu sorununun yakında sonuçlanması ile değerlerinin en azından ikiye katlanacağını hatırlatmakta yarar var. Tokatköy'de şu anda imarsız arsaların metrekare fiyatı 350 TL'den başlayıp, yerine ve konumuna göre 1.200 TL'ye kadar çıkabiliyor. Bölgede, zilliyet (kullanımdan doğan hak) devri ile belediye üzerinden 2B arazisi satışı yapılabiliyor. İmarın olmadığı mahallede, yapı potansiyelinin tümünü eski, kaçak ve sağlıksız yapılar oluşturuyor. Tapu problemi nedeniyle ev fiyatlarının çok yüksek olmadığı Tokatköy'de satılmayı bekleyen bir hayli evin olduğu ifade ediliyor.

ADINI FATİH SULTAN MEHMET KOYDU

Tokatköy, İstanbul'un Beykoz ilçesinde bulunan bir mahalle. Nüfus olarak Beykoz'un en kalabalık üçüncü mahallesi. Adını, Fatih Sultan Mehmet'in, Tokat Kalesi'nin alınmasını öğrendiğinde "Buranın adı Tokatköy olsun!" demesiyle almış. İstanbul'un fethinde kullanılan kızak ağaçlarının Tokatköy'den getirildiği rivayet edilmekte. 1950'lerde göç almaya başlayan Tokatköy, ağırlıklı olarak Orta ve Doğu Karadeniz'den göç almış. İlk gelenler arazileri parsellemiş. Sonra gelenlere bu arazileri satmışlar. Çok düşük fiyatlarla satılan araziler satıldıkça küçük parsellere bölünmüş.

Şimdilerde Tokatköylüler, fiyatlarda artış beklense de küçük parseller nedeniyle mutlu değiller. Tokatköy'de yaklaşık 15 bin kişi yaşıyor. 2B kapsamında arazisi olan 5-6 bin kişi var. Bölgenin 1/1000 uygulama planları Beykoz Belediye Meclisi'nce onaylanmış durumda; İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi onayına gönderilme aşamasında.

Haber Merkezi

Bayan hakemler Beykoz’da mağdur
Önceki Bayan hakemler Beykoz’da mağdur
Beykoz’un spor lisesi İzmir’de galibiyetle başladı
Sonraki Beykoz’un spor lisesi İzmir’de galibiyetle başladı
Yorumlar (3 Yorum)

Aysel (8 yıl önce)

Bombalı dereden 3. köprü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) bağlantı yolu yapılacağı yönünde bir duyum aldım doğru mudur?

Ali KESEN (8 yıl önce)

Tokatköyde arsa fiyatları aldı başını gitti. Arsa satışlarında artış var. Nedendir. Bilemedim?

Beykoz Orman Dostu (9 yıl önce)

#durmakyoktecavüzedevam

Yorum Yaz