Güncel

Arıcılar bilinçleniyor, balda kalite artıyor

Arıcılar bilinçleniyor, balda kalite artıyor
2014.09.13 00:00
| | |
3308

Bal üretiminde İstanbul’un ilçeleri arasında ilk sırada yer alan Beykoz’da, doğal bal üretimi ve kaliteyi artıracak çalışmalar devam ediyor.

Beykoz Belediyesi, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Akbaba Köyü Muhtarlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen eğitimde 60 arıcıya Uygulamalı Arıcılık Eğitimi verildi.

Arıcıların bilinçlenmesi ve doğru üretim teknikleriyle verim ve kalitenin artmasını amaçlayan eğitim faaliyetlerinden bu güne kadar düzenlenen 29 kursta toplam bin 262 arıcı yararlandı.
 
Akbaba Köyü’nde düzenlenen eğitimde ise tecrübeli arıcı Ali Türk tarafından arıcılara larva transferi ve arı sütünün alınması uygulamalı olarak gösterildi. Daha sonra katılımcı arıcılara larva transferi yaptırıldı ve ana arı üretimi hakkında bilgi verildi.
 
Gün boyu süren eğitimle ayrıca arılarda suni tohumlamanın önemi, suni tohumlama cihazının tanıtımı ve uygulaması hakkında bilgiler de verildi, doğru ekipmanla üretim ve ekipman seçiminin önemi aktarıldı.
 
Başkan Çelikbilek: “Arıcılığı Her Aşamada Destekliyoruz”
 
Beykoz’da doğal bal üretimi ve kaliteyi artırmak için “Arıcılığı Geliştirme ve Destekleme Projesi”ni hayata geçirdiklerini ve bu yıl 500 kovanı ücretsiz olarak dağıttıklarını ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, arıcılığın gelişmesi için her aşamasına destek verdiklerini önümüzdeki yıl arılarıyla birlikte arıcılara 1000 kovan hediye edileceğini bir kaç yıl içinde 15 bin kovan dağıtımını hedeflediklerini söyledi.
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Akbaba Köyü, Ali Türk, Arıcılık, Beykoz, Yücel Çelikbilek

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"