Kültür

Ardahanlılardan Beykoz’da birlik beraberlik mesajı

Ardahanlılardan Beykoz’da birlik beraberlik mesajı
19.11.2017 14:18
| | |
6113

Foto galeri

Ardahanlı İşadamları, Ardahanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği akşam yemeğinde, Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri'nde bir araya geldi.

Başkan İnan Aktürk ve yöneticileri gelen misafirleri kapıda karşılayarak, yakın ilgi gösterdi.

Ardahan Dernekler Federasyonu'nun 24-25-26 Kasım tarihlerinde Maltepe Sahili’nde düzenlenecek olan "Ardahan Tanıtım Günleri" hakkında bilgi alışverişinde bulunulan toplantıya siyasilerde kayıtsız kalmadı.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Gülbasar, Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Fakir Yılmaz, CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, SP Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Bülent Küçük, Sosyal Hizmetler Müdürü Selim Safi, KAS-DER Başkanı Süleyman Çalık, SİYAD Başkanı Cemal Çolak ve Beykoz Tokatlılar Dernek Başkanı Bülent Kılıç gibi isimlerin hazır bulunduğu toplantıya çok sayıda STK temsilcisi ve iş adamı da katıldı.

Ardahanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin işadamlarına düzenlediği akşam yemeğin programının sunuculuğunu, dernek yöneticisi Pembe Toprak yaptı.

Ardahanlılar Dernek Başkanı İnan Aktürk yaptığı konuşmada; "Ardahanlı olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

“Çok değerli protokol, değerli işadamlarımız, sevgili Ardahanlılar, çok kıymetli Beykozlu hemşerilerim, sevgili genç kardeşlerim, çok değerli büyüklerim ve Beykoz’umuzun çok değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Ardahan Dernekler Federasyonu'nun düzenleyeceği 24-25-26 Kasım'da Maltepe'de yapılacak olan 'Ardahan Tanıtım Günleri' tanıtım yemeğine hepiniz hoş geldiniz.” diye konuşan Aktürk şöyle devam etti:

Ardahanlılar, işgalin ve özgürlüğün, ne demek olduğunu çok iyi bilir. Onun için birlik, beraberlik, istiklal davası olduğunda en önde Ardahanlılar yürür. Birileri, bizleri sınıflandırmak isteyebilirler. Fakat herkes şunu iyi bilmelidir ki; daha Erzurum kongresi yapılmamışken, Kars İslam Şûrası, Oltu İslam şûrasıyla birlikte 1919’da Ardahan Kongresi yapılmıştır.

Bu kongre; Türküyle, Kürt’üyle, Ahıskalılarıyla, Alevi’siyle, Sünni’siyle hiç bir din, ırk, mezhep ayrımı yapmadan, o Ardahan Kongresinde omuz omuzaydılar, sonsuza kadar da omuz omuza olacaktır. Kimsenin bundan şüphesi olmasın.

Bizler, Ardahanlı olmaktan gurur duyuyoruz. 

Ardahanlı olmaktan gurur duymamızın en büyük sebebi ise; Müslümanlığı ilk kabul eden bölge olmasıdır.

Bildiğiniz üzere dernek başkanlığı görevine geleli 5 ay gibi kısa bir süre oldu. Geldiğimiz bu kısa süre zarfında, Beykoz Merkez'de dernek binası tuttuk. Harabe olan bir yeri dernek yöneticilerimiz ile çok güzel bir hale getirdik. Web sitemizi kurduk. Dernekçiliği insanlarımız bugüne kadar kahve kültürü olarak yaşamıştı. Fakat bizler derneğimizi, bir eğitim merkezi haline getirmeyi hedefledik. Bu kısa sürede neler yaptığımızdan bahsetmek istiyorum. Dernek binamızda her Çarşamba günü saz ve bağlama kursları, Cuma günleri ise BEYFAD öncülüğünde Koro eğitimleri verilmektedir.

Derneğimizin eğitim noktasında eksikleri çok! 

Bu eksikler Allah'ın izniyle siz değerli hemşerilerimizin yardımlarıyla giderildikten sonra 'İngilizce, Matematik, Tarih ve Tiyatro' eğitimleri vermeyi hedefliyoruz.

Bahsettiğim gibi dernek başkanlığı görevine geleli 5 ay oldu. Allah uzun ömür verirse, her bir hemşerimizin gönlüne girmek istiyoruz. Ayrı - gayrı olmadan, küskünlük olmadan, kardeşçe yaşayıp, birlik-beraberlik içinde huzur içinde olacağımıza, Ardahanlı hemşehrimin iyi gününde, kötü gününde, hastalığında, sağlığında yanında olacağımıza ben ve yöneticilerimiz adına söz veriyorum.

Ardahanlı olmak bunu gerektirir!

Sizlere bu milli duyguları anlatabilecek, Nazım Hikmet'ten bir şiir okumak istiyorum.

Dörtnala gelip Uzak Asya'dan
Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan
bu memleket, bizim.

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
ve ipek bir halıya benzeyen toprak,
bu cehennem, bu cennet bizim.

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,
yok edin insanın insana kulluğunu,
bu davet bizim...

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşcesine,
bu hasret bizim.

Çok değerli hemşehrilerim, daha fazla konuşarak sizleri sıkmak istemiyorum.

Bu yemeği düzenlememizde büyük desteği olan çok değerli hemşehrilerimize canı gönülden teşekkür eder, saygılar sunarım.

Sevgili Ardahanlılar İstanbul'da ilk düzenlenecek olan 24-25-26 Kasım Maltepe'deki tanıtım günleri bizler için çok önemli... Canı gönülden katılım sağlanacağına olan inancım tamdır.

Uyuşturucu ile vermiş olduğumuz mücadelede bizlere her türlü desteği veren Belediye Meclis Üyemiz Muharrem Kaşıtoğlu ve Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Selda Selimoğlu'na da buradan teşekkürlerimi iletiyorum" dedi.

İnan Aktürk'ün konuşmasının ardından Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Fakir Yılmaz ve Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Gülbasar'da birer konuşma yaparak, bu yemeği organize eden Ardahanlılar Dernek Başkanı İnan Aktürk'e teşekkürlerini ilettiler.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber Gazetesi, Ardahanlılar, İnan Aktürk

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"