Muharrem ERGÜL
  • 07/02/2019 Son günceleme: 07/02/2019 15:08
  • 11.407

Rönesans’ın doğduğu kent.

Dünyaca ünlü sanat eserlerinin ev sahibi.

Emsalsiz sanat galerileri ile müzelerin buluştuğu kültür kenti. Zenaatin ve zerafetin sanata dönüştüğü kent.

M.Ö 59 yılında Sulius Caesar’ın emekl askerler için kurduğu Floransa’ya önce Fiorentina adı verilir. Zamanla kent ve çevresi ekilebilir verimli topraklara Roma’dan daha kalabalık bir ticaret merkezi haline gelir. Kent büyür ve zenginleşir.

Floransa 1262 yılında kendi altın parası olan “florini” basar. Floransa, zamanda Avrupa’nın en güçlü bankacılık merkezi haline gelir. Floransa’nın tarihi ve sanatı üzerine büyük etkisi olan Medici ailesi güçlü bankacılık ağı sayesinde kente adeta hâkim olur. Medici ailesi her türlü sanat çalışanlarına destek olur. Sanatçılara kol kanat gerer. Güçlenen ekonomisi ve ticari loncalarının gelişimi Floransa’yı cazibe merkezi haline getirir. Kent yoğun göç alır bu dönemde.

Yeniliğe açık aydınlanmacı bir dönem açılır. Floransa’da. Bu dönem Rönesans’ı hazırlar ve Floransa Rönesans’ın doğduğu kent olarak adını tarihe yazdırır. Michelangelo, Botticelli, Ghirlandaio ve Leonardo Da Vinci gibi sanatçılar kente akın ederler ve adları kentle özdeşleşirler.

1944 yılında yaşanan sel felaketi kente büyük zarar verir. Floransa zararlarını çok çabuk telafi eder. Duomo’nun anavatanı, Toscana’nın başkenti Floransa Unesco’nun Dünya Kültür Mirası Listesindeki yerini büyük özenle korumaya devam etmektedir. İşte ben, ben bu kentin simgesiyim. Ben “Ponte Vecchio Köprüsüyüm” Dünyada sanat ve kültür denilince ilk akla gelen kentin en güzel süsüyüm. Tıpkı Irgandı gibi, tıpkı Rialto gibi, tıpkı Osma gibi, Ben Floransa’nın en eski köprüsüyüm. 1345 yılından beri Arno Nehri’nin iki yakasını birleştiren Arno sevdalısıyım. Roma imparatorluğu zamanında ağaçtan inşa edildim. Zaman içinde Arno’nun asi sularına dayanamadım, yıkıldım. Sonra onarıldım. Sevdalım Arno Nehri beni yine yıktı. Nihayet 1345 yılında taştan inşa edildim. Yüzyıllardır ayaktayım. Arno’nun suları her gün bana sevda şiirleri yazıyor sanki. Ben de Floransa’nın kültürel değerini geleceğe taşımaya devam ediyorum.

2. Dünya Savaşı’nda dokunulmayan ender köprülerden biriyim. Savaş kenti vururken bana dokunmadılar. Kim bilir Arno Nehri’nin tılsımlı suları bana bu kez korunak olmuştu. Zamanda yolcuğumu yapı özelliğime uygun ciddi eklemelere sürdürdü. Floransa’nın banisi, Medici ailesi de benimle anılır. Niye mi? 1565 yılında Arno Nehri’nin bir yakasından diğer yakasına gitmek için güvenli yol arayan Medici ailesinde I. Casino Pitti Sarayı ile kenti yönettiği Vecchio arasındaki güvenli geçişi benim üzerimden sağlandı. Yüzlerce yıl Medici ailesinin fertleri beni geçiş alanı olarak kullandıkları için ben Ponte Vecchio oldum. İşte ben, ben Ponte Vecchio Floransa’nın altın gerdanlığıyım.

Önceki Arastalı Köprüler... Bursa Irgandı
Sonraki Barika-i hakikat
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz