Yaşam

Ara Güler'in objektifinden siyah beyaz Beykoz

Ara Güler'in objektifinden siyah beyaz Beykoz
18.10.2018 10:59
| | |
6261

Foto galeri

Duayen foto muhabiri Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye'de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi olan Ara Güler, tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi'nde vefat etti.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Güler, 1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi. Hayat dergisinde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başlayan Güler, 1953'de Henri Cartier Bresson ile tanışarak, Paris Magnum Ajansı'na katıldı.

Ara Güler'i, İngiltere'de yayımlanan "Photography Annual Antalojisi" dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği'ne tek Türk üye olarak kabul edilen Güler, 1962'de Almanya'da çok az fotoğrafçıya verilen "Master of Leica" unvanını kazandı ve İsviçre'de çıkan Kamera dergisinde kendisine özel bir sayı ayırdı.

Zihinlerde Foto muhabiri Güler'in 1950 ile 1980 yılları arasında Beykoz'un çeşitli yerlerinde çektiği siyah-beyaz fotoğraflar kaldı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Foto Muhabiri, Ara Güler, Siyah Beyaz, Fotoğraf, Beykoz, Paşabahçe, Anadolukavağı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"