Makaleler

Antrenörün iyi yönetme şartları

08.02.2016 14:10
| | |
3357

Antrenörlük mesleği ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da oldukça zor bir meslektir.

Bu mesleği layıkıyla yapabilmek ve belirlenen amaçlara ulaşabilmek için çok planlı çalışmak ve zamanı verimli kullanmak gerekmektedir. Antrenörün aynı zamanda çok iyi bir yönetici olması lazımdır. Yöneteceği takımın başına gelirken yapması gerekenleri göz önünde bulundurarak bunları yapıp yapamayacağını etüt edip ona göre bir planlama yapmalıdır. Bunun için iyi bir antrenör şu sekiz konuya cevap aramalı ve bunları takım düzeni içerisinde hayata geçirmelidir. Bunlar;

1. Takım Ruhunun Gerçekleştirilmesi,

2. Takımdaki Elemanların Tanınması,

3. Personel İle Kulüp İlişkilerinin iyi planlanması,

4. Antrenörlerin Çevrelerine İyi Örnek Olmaları,

5. Personele Devamlı Olarak Kontrol Edildikleri İzlenimi Vermeleri,

6. Yönetim ile Danışmalı Bir Düzen Kurmaları,

7. Antrenörlerin Ayrıntılarla Boğulmamaları,

8. Uygun Bir Ödüllendirme-Cezalandırma Sistemini Kurmalarıdır. Bu konular antrenör tarafından hayata geçirile bilinirse, o antrenörün kulüpteki yönetim başarısı kendisini çok net olarak gösterecektir.

Bir antrenörün kendi dışındaki gerçeklerden birisi takım elemanlarının iyi analiz edilmesi ve onlardan elde edilebilecek en yüksek verime göre planlama yapılması kaçınılmaz bir gerçektir. Bu gerçeğe göre takıma bir birini sevdirmek, aynı şeyi düşünen bir grup oluşturmak önemlidir. Bütün herkes yapacağı işi bilmeli buna göre de görev dağılımı yapılmış olmalıdır. Antrenörün yaptıklarıyla herkese örnek olması çok önemlidir. Kendi istek ve arzusu, çalışma azmi, programları, düzen ve intizamı iyi olmalıdır ki inandırıcılığı olsun. Antrenörün söyledikleri ile yöneticilerin söyledikleri uyumlu olmak zorundadır. Sporcular burada ki tutarsızlıkları yakalarsa artık antrenörün inandırıcılığı ortadan kalkar, bunun çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Başarıya gidilecek yolda fazla ayrıntılara yer vermemek gerekmektedir. Bazen her şey her yerde söylenmemeli, yine bazı olaylar deşifre edilmemelidir. Tüm bunların yanında kulüp ve kendisi ile sporcuları arasında adaletli bir şekilde ödül ve ceza sistemi oluşturulmalıdır. Bütün bu yapılması gereken sekiz başlık altındaki konularda ki olumlu tutumlar antrenörün başarılı yönetiminin bir göstergesi olacaktır. Başarıda amaca bağlı olarak zaman içerisinde kendiliğinden gelecektir.

Don Juan’ın güzel bir sözü olan, “EĞER ÖĞRENMEK İSTİYORSAN; KENDİNİ ÖNEMSEMEKTEN VAZGEÇMELİSİN” sözünü örnek alarak “EĞER BAŞARILI OLMAK İSTİYORSAN; KENDİNİ ÖNEMSEMEKTEN VAZGEÇMELİSİN sözünü unutmamalıyız. Bizim için bulunduğumuz grup çok önemlidir, tüm stratejileri bu gruba göre oluşturmalıyız.

Anahtar Kelimeler: Mehmet Yorulmazlar, Antrenör, Yönetim, Şart

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"