Makaleler

Antrenör olmak zor olsa gerek!

22.10.2017 11:08
| | |
6267

Bir antrenör aynı zamanda iyi bir yöneticidir.

Bu sebeple antrenör çok iyi bir planlama yaparak bu planını uygulamaya sokacak şartların oluşmasını sağlamalıdır. Bunu oluştururken kulüp yönetimleri, yardımcı ekip ve ekipmanlar ile sporculardan da destek almalı ve onların kendilerine düşen görevleri yapmalarını sağlamalıdır. Tüm bunların hayata geçirilmesi bir antrenörün vizyonuna bağlıdır. Vizyon sizlerinde bildiği gibi, geleceği tahmin etmenin en iyi yoludur. Ulaşmak istenilen yer ve durumu gösteren bilimsel bir hayaldir. Bu sebeple kulüpler geleceği tahmin edebilen hayalleri olan ve istenilenlere ulaştırabilecek antrenörü belirleyerek onun plan ve projelerine uymalıdırlar. Ekonomik anlamlardaki seçicilik sadece günü kurtarma politikası olarak görülmektedir. Vizyonsuz bir antrenör sürekli günü yaşar, yarına pek fazla önem vermez. Yani pusulasız bir gemi gibi gün gelir ya batar ya karaya otururlar. Örnek verecek olursak bir antrenörün yıllık planının yanında bir müsabaka için bile üç ayrı planı bulunmaktadır. Bunlar müsabaka öncesi, müsabaka anı ve müsabaka sonrası olarak belirlenmektedir. Burada müsabaka öncesini kısaca açıklayarak bir antrenörün ne kadar çok işle uğraştığını görebiliriz. Bunlar sırası ile:

Sabah Sporcuların Zihinsel Maça Hazırlanması

Çeşitli toplantı organizasyonları

Karşılaşma Öncesi Yemek

Ulaşım ve zamanının ayarlanması

Takım Programları

Antrenörün Kendini Zihinsel Olarak Maça Hazırlaması

Karşılaşama Yerine Erken Gitme ve Gerekli Olan Resmi İşlemlerin Yapılmasına destek verilmesi

Isınmanın Başarılı Bir Şekilde Yerine Getirilmesi

Etkili Takım Konuşması

Son Taktiklerin Verilmesi gibi ana başlıkların hepsini bir antrenör düşünmek, uygulamak ve uygulattırmak zorundadır.

Düşünün ki hafta içerisinde, müsabaka öncesindeki ve müsabaka esnasındaki, devre arasındaki ve maç sonundaki sonuca göre oluşturacağı stratejiler hep farklı farklıdır. Bütün bunları anlık hayata geçirmek ve yeni şartlar ve pozisyonlar oluşturmayı da düşünürsek antrenörlerin bazı mesleklerde de olabileceği gibi ne kadar zor şartlarda bir iş ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak seçeceğimiz antrenörün vizyonunun bizi doğruya götürmesi ve o antrenörün doğruları doğru zamanlarda uyguluyor olması gerekmektedir. Görüşmek dileğiyle…

Anahtar Kelimeler: Antrenör

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"