Makaleler

Antrenör için gününde olmak

20.09.2016 19:03
| | |
3569

Gününde olmak genelde hep sporcular tarafından telaffuz edilmektedir. Çünkü onlar oyunu oynayan ve sonucu alanlardır diye bakmaktayız. Oysaki gününde olmayan bir yöneticinin malzemecinin hele bir antrenörün sonucu etkileyecek ne potlar kırabildiklerini ve takımı günlerinde olmadıkları için nasıl olumsuz etkiledikleri aslında bilinen kaçınılmaz bir gerçektir.

Gününde olmak, her kim performans gerektiren bir iş yapıyorsa ki-bunlar ister sporcu, iş insanı, yönetici, sanatçı, eğitimci, öğrenci, ev kadını, antrenör vb. olsun-herkesin işini iyi hatta mükemmel yapmak için öğrenmesi ve alışkanlık haline getirmesi gereken en önemli kazançlardan birisidir.

Gününde olmak aslında bir duygu durumudur ve öğrenilir. Olimpiyat sporcularına, sanatçılara veya doktorlara verilmiş özel bir hak değil; çalışarak kazanılan, geliştirilebilen bir durum ve alışkanlıktır.

İnsan gününde olduğu zaman her şey doğal ve pozitif olarak yansımaktadır. İş yapmak için ilave bir enerjiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Kişi her şeyi sistematik olarak düşünür ve hazırlar, takım kurgusu, oyun anlayışı, kadro oluşumu ve gerekli zaman ve durumlarda ki alternatif durumları dahi önceden dingin kafayla planlaya bilir. Kişi için ne gelecek, ne de geçmiş önemlidir. Yalnızca o anı yaşar ve yapacağı işi istek ve büyük bir iştahla yapar. Kişi dış seslere ve görüntülere kapalı ve yaptığı işe odaklanmış durumdadır. İşte böyle bir durumdur gününde olmak. Böyle bir durumda birey yüksek bir performans sergiler, değişen durumlara karşı önlemler alabilir ve ileri derecede motive olduğu için de verimlilik düzeyi yüksek olur.

Biz antrenörler olarak kazanmak ve kaybetmeye son vermeliyiz. Kazanmak ve kaybetmenin ötesine geçerek sadece yapmak istemeli ve yapmalıyız. Bunun içinde farklı duygu ve düşüncelerden uzaklaşarak sadece yapacağımız işe odaklanmalı ve planlamayı buna göre oluşturmalıyız. Yani, geçmiş maçların sonuçları, hakkımızda söylenenler, oynatacağımız oyuncular hakkında diğerlerinin düşünceleri vb. bizi farklı duygulara kaydırmamalıdır.

Belki bu durumda yine her zaman kazanan olmayacaksınız, fakat kaybetseniz bile içiniz rahat olacak. Fakat kazanma şansınız çok ama çok yüksek olacak ve başarı denen şey size er geç ödül olarak verilecektir.

Gerektiğinde bunu yapmakta ustalaşacak ve bunun ustası haline geleceksiniz. Gün geçtikçe daha ileri gideceksiniz ve saygınlığınız her açıdan artmış olacaktır. Bütün bunlar için gününde olan takım ekipmanlarından en önemlisinin sizler olduğunu unutmazsanız, uzun vadede başarının kaçınılmaz bir gerçek olarak çok yakınızda olduğunu göreceksiniz. Gününde olmanız dileği ile…

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"