Anne ve baba sevgisi ŞART!

  • Güncelleme: 19.07.2014 00:11
  • Okunma: 11328 kez
  • Yorum: 0
CHP Beykoz Gençlik Kolları tarafından düzenlenen 'Madde Bağımlılığı' başlıklı seminerde konuşan Bağımlılık Danışmanı ve Pedagog Derya Çetin, uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelede en etkili yolun çocuktaki anne ve baba sevgisi olduğunu söyledi.
Anne ve baba sevgisi ŞART!

 

İçki, uyuşturucu ve diğer bağımlılık yaratan maddelerin kökeninin ise sigara olduğunu kaydeden Derya Çetin, "Sigara içmeyen bir kişinin direkt ağır uyuşturuculara başladığını ne ben gördüm ne de bunun literatürde örneği var. Özellikle alkol ve uyuşturucu bağımlılığına giden yolun ilk basamağı sigaradır. Gençlerimiz, özellikle ergenlik döneminde kesinlikle sigaraya başlamamalı ve alışmamalılar" dedi.

‘Yüzde 99 bağımlılığa meyilli’

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Kavacık'ta bulunan merkezinde düzenlediği panele, CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve gençler katıldı. Seminerde, bağımlılığın tanımını yaparak sözlerine başlayan Derya Çetin, bağımlıların davranışları ile ilgili örnekler verdi. Bağımlıların, arzu edilenden daha fazlasını istediğini ancak bir yandan da kendini durdurmaya çalıştığını anlatan Çetin, bağımlılık konusunda dünyada genetik haritasının çıkarıldığını ve insanların yüzde 97 ila 99'unun bağımlı olmaya meyilli olduğunu söyledi. Araştırmalarda, alkol bağımlılığının genetik yatkınlıkla yakından ilişkisi olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Bağımlılık Uzmanı Derya Çetin, şunları kaydetti:

"Özellikle babası, amcası ya da erkek kardeşinin alkol problemi olan erkekler, sosyal içicilikten bile sakınmalılar. Alkolden tamamen uzak durmalılar. Alkolizme yatkınlık, alkole dayanıklılık şeklinde nesilden nesle aktarılmaktadır. Dolayısıyla, alkolü yüksek derecede tüketip de buna dayanıklı olmak aslında yapanların övündüğü kadar iyi bir şey değildir. Kişinin alkole dayanma eşiği bu şekilde sürekli yükselmekte ve bağımlılık riskini de böylelikle artırmaktadır. Diğer yandan, alkolün sosyal ilişkileri kolaylaştırdığına, kokainin performans artırdığına inanan kişiler, bu maddeleri daha erken ve kolay başlıyor.

‘Hepsinin temelinde sigara var’

Madde kullanımı genellikle sigara ile başlar. Ardından alkol, daha sonra da esrar ya da bali-tiner gibi uçucular gelir. Bundan sonra ise daha ağır maddelere geçerler. Bağımlılıkla ilgili risk faktörlerinden birisi de ailedir. Anne ve babanın desteğinin az olması ya da anne ve babanın madde kullanımı, çocuğu da potansiyel bir bağımlı yapmak için dışarıya iter. Yine burada, anne ve babanın aşırı toleranslı tutumu, gencin alkol kullanmasına izin vermesi, süreci hızlandırmaktadır. Buradaki en önemli nokta, anne ve babanın çoğuyla kurduğu ilişkinin kalitesidir. Eğer çocuk, anne ve baba ile iyi ilişkiler içindeyse, arada bir kopukluk yoksa ve onları seviyorsa, bağımlı olma riski çok düşüktür. Çünkü özellikle ergenler, bağımlı olma aşamasında, 'korkusuzluğu' ve dolayısıyla da cesareti ön planda tutar. Bu noktada çocuğun cesaretini kırabilecek yegâne güç ise anne-baba sevgisidir. Çocuk, onlar üzülmesin diye bağımlı olmaktan vazgeçecektir."

Bağımlılık Uzmanı ve Pedagog Derya Çetin, ülkemizde yasal olan ve olmayan maddelerin listesini de açıkladığı seminerde, yasal olan alkolün uyuşturucu ile birlikte en tehlikeli bağımlılık olduğunu kaydetti. Son derece önemli konuları akıcı ve interaktif anlatımıyla dinleyicilere aktaran Derya Çetin, CHP'lilerden gelen soruları da yanıtladı ve seminer sona erdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: CHP, Beykoz, Uyuşturucu, Panel, Derya Çetin