Sponsorlu Haber

Anahtar priz ile evlerinize güzellik katın!

Anahtar priz ile evlerinize güzellik katın!
08.02.2018 19:37
| | |
1267

İş yerlerimizde, evlerimizde veya herhangi bir yapıda yer alan ampulleri açmak için kullanılan elektrik kontrol mekanizmasına anahtar priz adını veririz.

Anahtar Priz ile Evlerinize Güzellik Katın!

Anahtar priz denilince aklımıza eski tek renk kaba prizler geliyor elbette. Ancak unutmamız gereken bir şey var. Teknoloji gelişiyor ve teknoloji geliştikçe hem bir ürüne ulaşmamız kolaylaşıyor hem de farklılaşma ortaya çıkıyor. Yani çeşit çoğalıyor ve elimiz güçleniyor.

Nitekim bundan 10 yıl kadar önce aklımıza gelmeyecek şeyler artık elimizin altında. Madem konumuz anahtar priz oradan gidelim. Dedik ya eskiden krem rengi veya beyaz düz zemin veya gömülü prizler mevcuttu. Yani pek bir seçenek yoktu. Eğer evinizi farklı bir renge boyuyorsanız ya prizi de boyardınız ya da boyamazsanız priz orada sırıtabilirdi. Ancak günümüzde durum öyle değil. Şimdi öncelikle anahtar priz nedir bu sorunun cevabını verelim.

Anahtar Priz Nedir?

İş yerlerimizde, evlerimizde veya herhangi bir yerde bulunan ampulleri açmak için kullanılanbir elektrik kontrol mekanizması olarak nitelendirebileceğimiz anahtar priz, kısaca bu şekilde tanımlayabiliriz.

Anahtar Priz Çeşitleri

Anahtar prizler birkaç açıdan sınıflandırılabilir. En basit şekliyle son dönemde sıklıkla karşılaştığımız Dimmer Anahtar Priz bulunmaktadır. Bu prizler Türkçe adıyla Ayarlı Anahtar Priz olarak da bilinmektedir. Anahtar prizlerini çeşit olarak renk ve tip sınıfına koyabiliriz. Bunun dışında bir ayrım yapamayız.

Anahtar prizler renkli şekillerde karşımıza çıkabilir. Ancak burada renkli olan priz değil çerçevedir. Yani o çerçeveler hem renklidir hem de çıkarılabilir bir durumdadır. Bu nedenle sürekli olarak değişiklik yapabilirsiniz.

Renk dışında anahtar prizleri model olarak ele alabiliriz. Yani ahşap anahtar priz modelleri ve eskitme anahtar priz modelleri gibi. Dediğimiz gibi bunlar dışında da çerçevesi çıkarılarak renk değişimi yapılabilen anahtar prizler vardır.

Anahtar Priz Fiyatları

Sadece anahtar priz değil tüm elektrik aksamlarında parçaları bilinir markalardan almak önemlidir. Çünkü merdiven altı olarak tabir ettiğimiz ürünler başımıza dert açabileceği gibi bize de zarar verebilir. Bu nedenle siz de Schneider Electric sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dünyaca ünlü Schneider Electric kalitesiyle alacağınız elektrik ürünleri kaliteli olmakla birlikte Schneider garantisi altındadır.

Anahtar Kelimeler: Elektrik, Priz, Anahtar

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"