Kültür

Anadouhisarı'nda lezzet geleneği devam ediyor

Anadouhisarı'nda lezzet geleneği devam ediyor
22.04.2016 09:02
| | |
3945

Anadoluhisarı Derneği'nin her yıl düzenlemiş olduğu geleneksel lezzet yarışmasının bu yıl Turizm Haftası'nın Beykoz'da yapılmasıyla ayrı bir anlam kazandı.

Beykoz’da kutlanan 40. Turizm Haftası kapsamında düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması’nda Türkiye’nin lezzetleri yarıştı. Lahana sarmasından mantı ve helvaya kadar ev hanımlarının özenle hazırladığı yemekler hem damağa hem göze hitap etti.

Beykoz Belediyesi ve Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği işbirliğiyle ilçe turizmine katkı sunmak, yöresel yemek kültürünü yaşatmak ve tanıtmak amacıyla bu yıl 22. si yapılan yemek yarışmasına ilçe genelinden 28 ev hanımı katıldı.

Geleneksel tatlarımızın şık sunumları ve lezzetleriyle yer aldığı yarışmada Ana Yemek dalında birincilik ödülünü Pırasa Sarması ile Canan Bağdatlı, Börek dalında Boşnak Böreği ile Hanife Metin ve Tatlı dalında ise Parmak Tatlısı ile Seval Ege kazandı.

Anadoluhisarı Sabancı Öğretmenevi’nde düzenlenen programa Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına Süreyya Büyükçınar, Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz ile derneğin eski başkanı Ferda Kazancıbaşı katıldı. 

Birbirinden leziz yemeklerin renklendirdiği yarışmanın jüri üyeleri arasında Marmara Üniversitesi’nden Sevgi Göktepe, Ayşegül Demirbulak, Cüneyt Sadıç, şefler; Batuhan Tüfekçi, Mustafa Yıldız, Halk Yemekleri Uzmanı Ümmü Tunca ve yer aldı.

Yarışmanın birincilerine Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu tarafından çeyrek altın ve fincan takımı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ise madalya ve katılım belgesi takdim edildi. İkinci ve üçüncü gelen yarışmacılar da çeyrek altınla ödüllendirildi. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Anadohisarı Turizm Derneği, Mustafa Babuz, Yemek, Lezzet, Yarışma

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"