Yaşam

Anadolukavağı’na kapsamlı düzenleme başlıyor

Anadolukavağı’na kapsamlı düzenleme başlıyor
2014.09.22 00:00
| | |
8035

Dost Beykoz’un Anadolukavağı Muhtarı Serdar Lüleburgaz ile bölgenin sorunlarına ilişkin yapmış olduğu röportajın ardından yetkililer harekete geçti.

Önce Beykoz Belediyesi başlatmış olduğu yol çalışmalarını hızlandırdı... Ardından da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolukavağı’nda kapsamlı bir çalışma başlatma kararı aldı.

İstanbul'un önemli turistik mekanlarından biri olan Anadolukavağı yeni meydanına kavuşuyor. 18 bin metrekarelik alanda yapılacak düzenlemeyle deniz ile meydan arasındaki engeller ortadan kalkacak.

İstanbul Beykoz'da Roma döneminden kalma turistik mekanlarından biri olan Anadolu Kavağı yeni meydanına kavuşuyor. Yoros Kalesi, balık restoranları ve turistlerin gözde noktalarından olan ancak tam manasıyla meydanından faydalanamayan Anadolu Kavağı'nda, görüntü kirliliği oluşturan binalar ve tabelalar da yenilenecek. Meydana çıkan yollarla birlikte toplamda 18 bin metrekareyi bulacak alanda yapılacak çalışma sonucunda meydan ile Boğaz arasındaki engeller de kalkacak.

Cazibe merkezi olacak

Beykoz Belediyesi tarafından yapılan yol çalışmalarıyla meydana çıkan yollar genişletildi ve rahatlatıldı. Meydan çalışmasını ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yapacak. Boğaz'a yeni bir meydan kazandıracak çalışma boyunca 8 bin 450 metrekareye beton plak, 9 bin 650 metrekarelik alana ise küp taş zemin çalışması yapılacak. Meydanın görüntü kirliliği oluşturan işyeri tabelaları ile bina dış cepheleri de İBB'nin hazırladığı projeye göre yenilenecek. Anadolu Kavağı, meydan ve kentsel tasarım çalışmalarının ardından İBB tarafından planlanan projelerle yeni cazibe merkezlerinden biri haline gelecek. Projeler arasında yer alan Yuşa Tepesi teleferik hattı ve Yoros Kalesi restorasyonunun ardından bölgeye ulaşım da rahatlatılacak.

Meydan ile denizin arasında engel olan bankamatikler, kulübeler ve seyyar işyerleri kaldırılarak dinlenme alanları yapılacak.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Anadolukavağı, Serdar Lüleburgaz, İBB, Düzenleme

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"