Güncel

Anadoluhisarı Tarihi Namazgâhı ibadete açıldı

Anadoluhisarı Tarihi Namazgâhı ibadete açıldı
20.07.2018 19:29
| | |
8243

Foto galeri

Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Beykoz Anadoluhisarı’ndaki tarihi namazgâh yeniden ibadete açıldı.

İstanbul’u fethetmek için Anadolu’nun içlerinden gelen Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Anadoluhisarı’ndaki tarihi namazgâh yeniden ibadete açıldı. 

Yıldırım Beyazıt ve Fatih Sultan Mehmet’in cihadının izinde ibadet edilen dualara ecdadın “âmin” diyeceği, Tarihi Anadoluhisarı Namazgâhı, cuma namazı sonrası yeniden ibadete açıldı.

Beykoz Belediyesi tarafından her yıl onarılıp, çevre düzenlemesi ve temizliği yapılarak, vatandaşların yaz aylarında ibadetini yerine getirmek için ibadete açtığı Tarihi Anadolu Namazgâhı, Osmanlı padişahlarından Yıldırım Beyazıt'ın İstanbul'un fethi için 1396'da yaptırdığı Anadoluhisarı Kalesi bitişiğinde yer alıyor.

Tarihi Anadoluhisarı Namazgâhı açılışına,  Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, başkan danışmanları ve vatandaşlar katıldı. Açılışta ilçe sakinlerine kavurmalı pilav, ayran ve tatlı ikramı da yapıldı.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Anadoluhisarı Namazgâhı bizim için çok önemli bir kültür ve medeniyet mirasıdır”

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek,  tarihi namazgâhın bir sembol olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Ecdadımız gittiği her yere medeniyet ve insanlık götürmüştür. Anadoluhisarı Namazgâhı bizim için çok önemli bir kültür ve medeniyet mirasıdır, semboldur. Biz bu eserleri, mirası korumak ve ecdadımızı da bu vesile ile anmak için gayret ediyoruz. Ülkemizin ve ecdat yadigârlarının ihyası için emek vermeye, çalışmaya devam edeceğiz.” dedi. 

Beykoz Müftü vekili Beykoz Vaizi Hilmi Tezcan’ın verdiği vaazın ardından kılınan Cuma namazıyla birlikte ibadete açılan tarihi namazgâh, yaz ayları boyunca Cuma namazlarında açık olacak.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haber, Anadoluhisarı, Namazgah

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"