Anadoluhisarı'nın Güzin Ablası ışık saçıyor...

  • 1
  • 19730
Anadoluhisarı'nın Güzin Ablası ışık saçıyor...
Anadoluhisarı'nın Güzin Ablası ışık saçıyor...
Anadoluhisarı'nın Güzin Ablası ışık saçıyor...
Anadoluhisarı'nın Güzin Ablası ışık saçıyor...
Anadoluhisarı'nın Güzin Ablası ışık saçıyor...
Anadoluhisarı'nın Güzin Ablası ışık saçıyor...
Anadoluhisarı'nın Güzin Ablası ışık saçıyor...

Beykoz'un en eski mahallelerinden olan Anadoluhisarı'nın annesi gibi muhtar olan kızı Güzin Merve, güler yüzüyle, sevgisiyle, halka olan ilgisiyle mahallede adeta ışık saçıyor…

Annesinin muhtarlığı sırasında 10 yıl boyunca 'muhtar azası' da olan Güzin Hanım, halkın tüm sorunlarıyla yakından ilgileniyor. Anadolhisarı'nın 'Güzin Ablası'na Dost Beykoz olarak konuk olduk ve lezzetli bir sohbet gerçekleştirdik. Bu sırada Muhtar 1. Azası Mehmet Basara Ağabey ile de tanıştık ve ilginç hikâyeler dinledik. Mehmet Ağabey'in anlattığına göre Türkiye'nin en ünlü ses sanatçılarından 'Sanat Güneşi' Zeki Müren, Antalya ve Bodrum'da yaşamadan önce meğer ilk olarak 1968'li yıllarda Anadoluhisarı'na gelmiş… 'Paşa' lakaplı sanatçımız eğer uygun ev bulabilseymiş, o yıllarda Anadoluhisarı'na yerleşecekmiş.

İşte dolu dolu geçen ve Anadoluhisarı'nı bir zamanlar 2. Lige kadar çıkartmayı başaran efsane Başkan Tayfun Tamtürk'ü de yakalayıp fotoğrafladığımız o lezzetli söyleşimiz...

Güzin Merve: “Biz artık yalnızca aracıyız…”

Güzin Merve... Annesi Muhtar Nazmiye Hanım, Anadoluhisarı için bir 'efsane'ydi. Şimdi annesinin yolunda bir başka efsane daha yürüyor... O, Anadoluhisarı'nın 'Güzin Ablası'...

Her sabah erkenden kalkıyor ve ev işlerini gördükten sonra yola koyuluyor... Muhtarlığa geldikten sonra akşama kadar kâh telefonlara bakıyor, kâh mahallelinin derdini dinliyor. Bizim gittiğimiz sırada, Anadoluhisarı'nın en eskilerinden Meyla Yalın Ablamız yanındaydı. Meyla ablamızın evinin önünde bir kara kanal var... Müteahhit mermer döşemiş ancak kanal çökünce de Meyla Ablamız mağdur olmuş. Apar topar soluğu Mahallenin Güzin Ablası'nın yanında almış. Güzin Ablamız ise Beykoz Belediyesi'ne haber vererek, 'aracı' olmuş. Zaten yeni düzenlenen yasalarla muhtarların artık 'aracı olmaktan' öteye bir anlam ifade etmediklerinden yakınıyor Güzin Abla:

"Eskisi gibi elinde yetki yok muhtarların... Bizler sadece aracıyız. Beykoz Belediyesi ile vatandaş arasında aracılık yapıyoruz. Ancak Belediye de işlerimizi elinden geldiğince hallediyor. Ben şahsen memnunum Belediyemizden ve Başkanımızdan... Zaten bir şey olursa da öyle uluorta konuşmam! Gider Başkan'ın yüzüne 'böyleyken böyle' derim."

Eski günleri de sevgiyle, aşkla, muhabbetle yâd ediyor Güzin Abla... Eski Anadoluhisarı'nı ise şöyle anlatıyor:

‘Ne de güzeldir çilek kokusu…’

"Bizim buralarda eskiden çok daha güzeldi her şey... Mesela şu dere öyle temizdi ki... Bizim kuşak, Anadoluhisarı'ndaki o derede öğrenmiştir yüzmeyi... Hani belki abartı gibi gelecek ama köprüden bozuk para atarlardı dereye de bir çocuk dalar çıkarırdı; öylesi temizdi. Her iki yanında da bahçeler, ekinler vardı. Bir tarafında mısır diğer yanında buğday... Sebzeler, meyveler...

Çilek mesela... Anadoluhisarı'nda dağ çileği vardı eskiden... Öyle güzel kokardı ki... Anlatamam... Büyüktü de eskiden Anadoluhisarı... Mesela Göztepe Mahallesi diye bir yer yoktu, Anadoluhisarı'na bağlıydı. Sonra ayrıldı Göztepe Mahallesi... Annem istemiş bu ayrılığı... Çok olayların olduğu İhtilal yıllarında, gelip annemi alıp baskına götürürlermiş. Daha fazla dayanamamış kadın ve Göztepe'nin ayrılması için dilekçe vermiş..."

Güzin Abla'nın ardından keyifli sohbete bu kez Mehmet Basara ile devam ediyoruz... Mehmet Ağabey’in babası, PTT eski Müdürleri'nden Mahmut Galip Basara... Mahmut Amca, 1965 yılında Hakk'ın rahmetine kavuşmuş. Mehmet Ağabey, Pertevniyal Lisesi mezunu... Annesi Ayten Basara... Kayınpederi Ahmet Sabahattin Kuşakçıoğlu, Anadoluhisarı'nın ilk Nahiye yani Bucak Müdürü... Aynı zamanda Kaymakam Vekilliği yapmış. Doğma büyüme Anadoluhisarlı... Aza Mehmet Basara, eski günleri anarken gözleri doluyor:

‘Mehmet Basara ile nostaljik bir yolculuk yaptık’

"Ne güzel günler geçti Anadoluhisarı'nda... Ne güzel günler... Muhtar Güzin Hanım'ın ağabeyi ile arkadaştık. Ne maceralarımız oldu... Güzn Hanım'ın babası Rahmi Amca'nın sohbetine doyum olmazdı... Bir başlardı Beykoz'a gelen balıklardan, saatler nasıl geçer bilemezdik. Çok seveni vardı Rahmi Amca'nın... Kahvehane sohbetlerinde hemen etrafına sevenleri, Hisarlılar doluşuverirdi. Ağır ağır anlatırdı diyeceklerini... Güzin Hanım'ın ağabeyi Murat Korkmazlar... O da Hisar'ın meşhur kürekçilerindendir. Ulusal alanda 5 Türkiye şampiyonluğu var... Birlikte sandalla Bebek tarafına giderdik gençliğimizde..."

Muhtar 1. Azası Mehmet Ağabey, gizli kalmış bir gerçeği de ilk kez Dost Beykoz'a anlatıyor. Mehmet Ağabey'in dediğine göre 24 Eylül 1996'da kaybettiğimiz 'Sanat Güneşimiz’ Zeki Müren'in Bodrum ve Antalya'dan önce ilk olarak Anadoluhisarı'nda ev bakmış. O günleri ve 'Paşa' lakaplı Zeki Müren'in Hisar macerasını şöyle anlatıyor Mehmet Basara:

"Rahmetli Zeki Müren, Anadoluhisarı'na gelmişti. Sene 1968-1970... O sıralarda Zeki Müren yerleşmek için sakin bir yer ararmış. 1960'ların sonlarında Anadoluhisarı o kadar güzel ki... Tam da yaşanılacak bir yer... Zeki Müren'e ev baktıysak da bulamadık. Eğer bulmuş olsaydık, ne Antalya ne de Bodrum'a hiç gitmeyecekti. Ömrünün son gününe kadar Beykoz'da kalabilirdi..."

‘Burada yazmayanları videoda izleyeceksiniz…’

Bu güzel röportajı okuduysanız, şimdi bu lezzetli sohbette ‘yazmadıklarımızı’ da Dost Beykoz farkıyla yukarıdaki videomuzdan takip edebilirsiniz. Güzin Abla, özellikle Anadoluhisarı’ndaki en önemli sorunun ‘park yeri’ olduğuna dikkat çekiyor ve yine videoda izleyeceğiniz gibi ‘Boğaziçi Öngörünüm’ konusundaki sıkıntılara dikkat çekiyor.

İyi seyirler…

Boğaz manzaralı konduların yerine villalar yapılacak
Önceki Boğaz manzaralı konduların yerine villalar yapılacak
Koşu nedeniyle Beykoz'da bazı yollar kapanacak
Sonraki Koşu nedeniyle Beykoz'da bazı yollar kapanacak