Anadoluhisarı’nda büyük protesto

  • 0
  • 15659
Anadoluhisarı’nda büyük protesto
Anadoluhisarı’nda büyük protesto
Anadoluhisarı’nda büyük protesto
Anadoluhisarı’nda büyük protesto
Anadoluhisarı’nda büyük protesto

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nün şikayeti üzerine İBB tarafından yerle bir edilen Anadoluhisarı Spor Kulübü’nün enkazı üzerinden protesto sesleri yükseliyor.

Binlerce insanın katılımıyla gerçekleştirilen protesto gösterilerinde hedefte yıkımın sorumlusu olan Marmara Üniversitesi Rektörlüğü vardı.

Yaklaşık üç bin kişinin yer aldığı ve saatlerce süren protestolarda Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, CHP Beykoz İlçe Başkanı Nagihan Akan, MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Yemen Ekşioğlu, AK Parti Kadın Kolları Temsilcileri, İş Bankası eski Genel Müdürü Cahit Kocaömer, Spor Kulüpleri Başkanları ve yöneticileri, STK Temsilcileri, Beykoz Belediyesi Meclis Üyeleri de yer aldı.

Yapılan Konuşmalarda Marmara Üniversitesi Rektörlüğü çok sert bir şekilde eleştirilirken, Anadolu Hisarı Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mustafa Babuz da bu çerçevede oldukça sert bir konuşma yaptı. Babuz, “PKK’ya bile yapılmayan bir baskı ve sindirme operasyonuyla kulübümüz rant için yerle bir edildi” dedi.

Kulüp Başkanı Kamil Adnan Güner, “bizler buraya yüreğimizi koyduk. Marmara Üniversitesi Rektörlüğü hayallerimizi ve maneviyatımızı yıkmıştır. Biz buradayken, Marmara Üniversitesi neredeydi? Bu kulüp sportif faaliyetlerine bir defa ara vermiştir. Bu da İstiklal Harbi’nde olmuştur. Şimdi ara vereceğimizi zannediyorlarsa yanılıyorlar. Dimdik ayaktayız. Siz katılımcıların da kulübümüze sahip çıkmasından çok duygulandım.” dedi. Güner, “Marmara Üniversitesi Spor Akademisi’nin konuşlu olduğu arazinin 12 Eylül Cuntası tarafından Rektörlüğe nasıl gayri yasal bir şekilde verildiğini çok iyi biliyoruz. Rektörlükle 19 yıllık bir anlaşmamız vardı. Bu sürenin dolmasına daha 7 yıl olmasına rağmen bu anlaşmayı yok sayarak bizleri yerle bir etmeleri karşısında asla boynumuzu bükmeyeceğiz. Asla bu zulme razı olmayacağız. Biz öyle bir kin, öyle bir nefret duyuyorlardı ki tesislerimizin dışında kalan basketbol potalarımızı ve Atatürk Büstünü bile yerle bir ettiler. Futbol, Basketbol, Kürek, Kano ve Atletizm dallarında faaliyet gösteren ve çok önemli başarılara imza atan kulübümün bu durumu tüm Beykozluları olduğu gibi spor kamuoyunu da çok üzmüştür. Bütün bu olumsuzluların dışında maddi, manevi yanımızda olacağını beyan eden Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bir eğitim kurumu olması gereken Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nün bu çirkin saldırısını esefle kınıyoruz.” cümleleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Anadoluhisarı Spor Kulübü Onursal Başkanı Av. Ferda Kazancıbaşı da kısa bir konuşma yaptı. Kazancıbaşı, “bizim Marmara Üniversitesi ile bir sorunumuz yok. Sorunumuz şu anki Rektör ile. Bize yaptıklarını görüyorsunuz. Çok duyguluyum bu yüzden fazla konuşamayacağım. Kulübümüze destek verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim. Bu kalabalığı görünce küllerimizden doğacağımızı ve asla yıkılmayacağımızı anladım”dedi.

Yaklaşık üç bin kişilik grup Marmara Üniversitesi Spor Akademisi önüne yürüyerek Akademinin giriş kapısına protestolarla siyah çelenk koydu.

Emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı protesto gösterilerinde en ufak bir taşkınlık yaşanmaması protestoların demokratik bir platformda gerçekleşmesini sağladı.

Protesto yürüyüşü sırasında, vatandaşlar, “Kulübümüzün yıkılışı gençliğe vurulan bir darbedir…  Üniversite de bir rektörün düşüncesi var etmek midir, yok etmek midir? Şanlı bayrağımızı ve atamızın büstünü yıkan rektör tarih seni affetmeyecektir. Hisar rant yeri değil, Hisar halkının yeridir.” yazılı dövizler taşıdılar. 

Haber Merkezi

Adnan Güner, şoku atlatmak üzereyiz
Önceki Adnan Güner, şoku atlatmak üzereyiz
Beykoz'da yarın bisiklet yarışı nedeniyle yollar kapanacak
Sonraki Beykoz'da yarın bisiklet yarışı nedeniyle yollar kapanacak
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz